top of page

Кул кул кул... сите работи кул: остани во тек, многу битно. 

IMG_8531.GIF
11 април 2024 – Љубителите на музиката и ентузијастите за винил имаат причина за славење, бидејќи Стивен Морис и Џилијан Гилберт од славата на New Order даваат нов живот на нивниот страничен проект, The Other Two, со најава за реиздание на нивниот деби албум, 'The Other Two & You'. По прв пат во 30 години, фановите ќе имаат можност да го искусат албумот на винил, покрај дигиталните стриминг платформи (DSPs) и CD-а. Иницијално објавен на почетокот на '90-тите, 'The Other Two & You' сега се враќа во ремастерирана форма со освежена насловница, со планирано издание на 31 мај.  Морис и Гилберт изразувајќи го својот ентузијазам за возобновувањето на албумот велат: "Навистина ли поминаа 31 години откако првпат беше објавен? Не изгледа толку одамна, но тоа ти е староста за вас. Ние сме многу возбудени што овој албум - нашиот прв обид за соло поп-спин-оф глупости - добива уште едно издание. Овој пат со додаден шмек, за љубителите на винили." Формиран во сенката на фамата на New Order, The Other Two се формираа во 1990 година на опачината на музичката сцена богата со електронски  иновации и реформиран пост-панк. New Order самите се издигнаа од пепелта на Joy Division, со Стивен Морис и Џилијан Гилберт, заедно со Бернард Самнер и Питер Хук, иницирајќи единствена смеса од пост-панк и електронска денс музика која ќе влијае на безброј уметници и жанрови. The Other Two, иницијално замислени како канал за ТВ серијата ‘Making Out’, за Морис и Гилберт беше истражување на креативни патеки надвор од нивниот примарен бенд. Првиот хит сингл на проектот 'Tasty Fish' доби признанија од критиката, и покажа дека дуото има способност за создавање заразни синт-поп мелодии. Нивниот деби албум се појави по колапсот на Factory Records, наоѓајќи дом во London Records и цврсто го поставувајќи The Other Two како повеќе од само страничен проект, туку значаен музички подвиг по свое право. Анегдотите од таа ера потсетуваат на пристапот на Гилберт кон пишувањето на песни, што често вклучувало замена на нејзините карактеристични синтисајзери со  гитара, инструмент со кој таа се чувствувала покомфорно при компонирањето во тоа време. Меѓутоа, перкусионистичкиот ум на Морис обезбедил главна сила зад ритмичката динамика на проектот. Додека New Order продолжуваа со нивната кариера, наследството на The Other Two се чини дека почива во сенките на '90-тите. Сепак, со воскреснувањето на винилот и обновен интерес за музиката од тоа време, реизданието на 'The Other Two & You' не само што нуди носталгично патување назад, туку и можност за новата генерација да открие богатата ткаенина на проширеното музичко семејство на New Order. Фановите можат да се радуваат на преживување на значаен момент во британската инди музика со реизданието на овој скриен класик, потврда за трајното влијание на членовите на New Order и нивните придонеси во светот на музиката.

Стивен Морис и Џилијан Гилберт од New Order го најавија реиздавањето на деби албумот од The Other Two

The Other Two, иницијално започна како компилација на траки за ТВ серијата ‘Making Out’.

Бијонсе повторно ги надмина очекувањата и границите на жанровите со нејзиниот најнов албум "Cowboy Carter". Во мешавина што е истовремено почит кон минатото и чекор кон иднината, албумот привлече внимание и ги освои ушите на слушачите низ целиот музички спектар.  „Овој албум му требаше повеќе од пет години да се заврши“, објаснува Бијонсе во своето соопштение за печатот. „Навистина беше прекрасно што имав време и трпение да можам да си го дозволам времето. Првичниот план беше да го издадам Cowboy Carter прв,  но со пандемијата, имаше премногу мачнина во светот. Сакавме да танцувамеј. Заслуживме да танцуваме. Морав да му верувам на Божјиот тајминг“. Додека се припремате за ова аудио патување, еве ги клучните увиди и изненадувања со кои треба да бидете запознаени:1. Разновиден Музички Опсег : Иако "Cowboy Carter" има очигледен и силен кантри корен, тоа е далеку од традиционален кантри албум. Очекувајте патување низ разнобојниот свет на R&B, поп, хаус и дури рап, сите одржувајќи ја вестерн тематиката.2. Почит кон незнајните херои : Бијонсе го искористи овој албум да им оддаде почит на афроамерикански уметници кои формираа кантри, блуз и госпел музика, но често беа занемарени. Ова е длабоко признание на минатото кое го збогатува сегашното слушање. Почетокот на „Smoke Hour Willie Nelson“ ги прелистува старите песни од црните уметници како Son House, Sister Rosetta Tharpe, Roy Hamilton и многу повеќе на начин на кој се чувствувате како да слушате радио станица во Тексас. Сите тие беа истакнати госпел, блуз, рок и кантри пејачи во 40-тите и 50-тите кои влијаеја на популарните уметници како Елвис Присли и Џони Кеш, но никогаш не добија соодветно признание за нивниот придонес во кантри или рок жанровите. Бијонсе овде им оддава почит, притоа покажувајќи од каде доаѓаат некои нејзини влијанија. 3. Вестерн филмови гледани одново : Секоја песна на "Cowboy Carter" црпи инспирација од вестерн филмови, создавајќи дистинктни приказни кои би можеле да стојат самостојно како кратки кинематографски искуства. Ова е албум кој не само што раскажува приказни, туку ве воведува во нив. Најавата на албумот беше своеивдна преработка на Парис Тексас на Дејвид Линч.  Five Fingers For Marseilles, Urban Cowboy, The Hateful Eight, Space Cowboys, The Harder They Fall и Killers of the Flower Moon оделе во позадина додека го правеше албумот, а официјалното соопштение за печатот вели дека „секоја песна е своја верзија на презамислен вестерн филм“. Во кинематографскиот универзум на Бијонсе, насловниот лик „Каубој Картер“ беше создаден како начин да им се оддаде почит на црните каубојци од крајот на 19 век на американскиот запад. 4. Becky with the good hair : Бијонсе повторно ја посетува темата за неверството што стана позната во нејзиниот албум "Lemonade". Кантри хитотна "Jolene" на Доли Партон станува дрска и овластена реакција кон "другата жена". Се чини дека Бијонсе сè уште има неразрешена ситуација со „Беки со добрата коса“, за која многумина веруваат дека е референца за жената со која Џеј Зи наводно ја изневерувал. Доли Партон објасни дека насловот на оригиналната „Џолин“ е инспириран од млада обожавателка кој сакала песна да го носи нејзиното име, но Бијонсе ја превртува измислената приказна што Партон ја направила во ОГ верзијата и ја користи во нејзина корист за да испрати повеќе пораки кон „Беки“ за која зборуваше во Sorry на Lemonade. “Hey, Ms. Honey Bee, It’s Dolly P ,You know that hussy with the good hair you sang about? It reminded me of someone I knew back when, except she has flaming locks of auburn hair, bless her heart. Just a hair of a different color, but it hurts all the same.” „Еј, г-ѓа Хани Би, ова е Доли Пи“, вели Партон во интерлудата „Доли Партон“ што доаѓа веднаш пред „Џолин“: „Знаеш за таа со добрата коса за која пееше? Ме потсети на една што ја познавав на времето, освен што имаше црвени прамени на костенлива коса, да е здрава и жива. Само коса со различна боја, но сепак боли исто“.  Бијонсе потоа го разоткрива нејзиниот кантри клип во паметно и уникатно премислување на класиката „Џолин“, пеејќи со авторитет: „Има илјада девојки во секоја соба кои се очајни како тебе/ Ти птица, продолжи и пеј ја својата мелодија. Џолин/Морав да го имам овој разговор со тебе, „бидејќи мразам да се однесувам како будала/Твојот мир зависи од тоа како постапуваш Џолин“. Песната е толку добра поради начинот на кој Бијонсе може да преработи толку препознатлива кука и да ја направи релевантна за себе, додека пее „Џолин, знам дека сум кралица, Џолин“, додека сè уште и оддава соодветна почит на оригиналната песна. Овој момент покажува до каде стигнала нивната врска со Џеј Зи кога таа пее стихови од типот: „Ние бевме длабоко заљубени 20 години/ Јас го одгледав тој човек, ги воспитав неговите деца/ Го познавам мојот човек подобро отколку што тој самиот се знае/ Лесно можам да разберам зошто те привлекува мојот маж/ Но ти не го сакаш овој проблем, затоа пуштај му се на некој друг“. 5. Отаде кантри жанрот : Албумот е таписерија исткаена со конци на различни музички влијанија. Тоа е доказ за способноста на Бијонсе да создаде песни кои не се ограничени од жанрот, туку го слават спектарот на американската музика. Пред да излезе албумот, Бијонсе рече: „Ова не е кантри албум. Тоа е „Бијонсе“ албум“, а своето мајсторство на многу звуци што ги допрела во текот на нејзината кариера, покрај кантри, го покажува и на Каубој Картер. Црната музика - од хип-хоп до џез до блуз до госпел до R&B - е испреплетена низ целиот албум, а кантри музиката живее необјасниво во овој јазол. Понекогаш различните продукциски избори се застрашувачки, како што е промената од меката „Daughter“ во „Spaghettii“ со бас, но повеќето од овие заобиколувања му овозможуваат на Каубојот Картер да покрие повеќе терен и да се чувствува сеопфатен за различните форми на кантри музика. . „Шпагети“ започнува со Линда Мартел која разговара за тоа колку жанровите можат да бидат ограничувачки, пред Бијонсе да почне да рапува .  Потоа, има песна како „II Hands II Heaven“, која има делови од R&B и хаус-музички влијанија. Речиси звучи како воопшто да не треба да се најде на албум како Cowboy Carter, од звучна перспектива, но стиховите сè уште се конзистентни со кантри темите на проектот, вклучувајќи референци за којоти и виски. Има и песни како Bodyguard  кои звучат како кантри песна со поп инспирирана што уметник како Лана Дел Реј би ја направила на почетокот на 2010-тите (и мислам на тоа на најдобар можен начин). 6. Кантри Клупски Хитови : "Cowboy Carter" гради мост меѓу хонки-тонкот и клупската сцена. Песни како "Spaghettii" и "Texas Hold 'Em" се дизајнирани да ги заразат танцовите на подиумите низ целата земја. 7. Неверојатни Соработки : Соработката на Бијонсе и Мајли Сајрус во приказни на вокална динамика и кантри магија. Нивната соработка, "II Most Wanted", служи како врвен момент на меѓу-жанровско партнерство и взаемно почитување .8. Автентична Инструментација : Обрнувајќи поголемо внимание кон автентичноста, Бијонсе вклучи "многу стари" инструменти во миксот, додавајќи слој на органска текстура на албумот што резонира со слушателите во потрага по вистинското и рустикалното. Се разбира дека Бијонсе албум ќе биде миксан и мастериран до совршенство, сепак е изненадување колку одлично звучи. Проектот содржи усни хармоники, хармоника, акустични гитари, бас укулеле, бенџо, мандолини, а Бијонсе дури и оддава почит на Доли Партон користејќи ги нејзините нокти како инструмент на „Riiverdance“. „Со вештачката интелигенција и дигиталните филтри и програмирањето, сакав да се вратам на вистинските инструменти па  користев многу стари“, објасни Бијонсе во соопштението за печатот. „Не сакав некои слоеви на инструменти како жичните, особено гитари и оргулите да бидат совршено во склад. Некои песни ги чував сирови и се потпрев на фолк. Сите звуци беа толку органски и човечки, секојдневни работи како ветрот, ударите, па дури и звукот на птиците и кокошките, звуците на природата“. Нејзината обвивка на „Blackbird“ на Битлси звучи дури и подобро од ремастерираната верзија што беше објавена во 2009 година, според мене, а звучниците на акустичната гитара на „Protector“ се толку јасни што, ако ги затворите очите,  ќе може да ја замислите Бијонсе како свири на жиците на гитара во мал салон некаде во Хјустон. 9. Портал Кон Кантри За Нови Публики : Со нејзината природа на жанровско мешање, "Cowboy Carter" е позициониран да привлече фанови на R&B, рап и понатаму, служејќи како вовед во богатството на раскажувањето на кантри музиката.Додека Бијонсе продолжува да ја редефинира својата уметност, "Cowboy Carter" стои како смела изјава - мајсторска лекција во музичката фузија, културната почит и личното раскажување. Без разлика дали сте запален фан на кантри музиката или новак во жанот, овој албум ветува да нуди нешто за секого, што го прави културен камен-темелник вреден за истражување.

 "Cowboy Carter" на Бијонсе: Кантри револуција со патина од поп култура

Бијонсе повторно ги надмина очекувањата и границите на жанровите со нејзиниот најнов албум "Cowboy Carter". Во мешавина што е истовремено...

Во ера каде традиционалните методи на рекламирање постојано се реевалуираат, неодамнешнaта  Супербоул реклама на Кање Вест  стои како доказ за иновативно размислување и редефинирана метрика на поврат на инвестицијата (ROI). Избирајќи да објави реклама направена целосно на iPhone, Вест не само што ги заобиколи големите трошоци за производство обично поврзани со таквите потфати, туку и успеа да ја плени глобалната публика, што резултираше со значителен финансиски успех. Инвестиција наспроти исход:  Пристапот на Је - трошење 7 милиони долари на место во Супербоулот со буџет за производство од 0 долари, ја предизвикува конвенционалната мудрост на високите трошоци што се изедначуваат со висок квалитет. Овој храбар потег генерира неверојатни 284.357 нарачки за  Зим, вкупна продажба од 19,3 милиони долари за помалку од 24 часа. Ова означува неспоредлив ROI, покажувајќи дека креативноста и автентичноста можат да ги надминат раскошните производствени вредности. Автентичноста одекнува:  Минималистичкиот пристап на Вест ја нагласува моќта на автентичноста во комуникацијата. Во дигитална ера заситена со содржина, автентичноста се издвојува, резонирајќи подлабоко кај публиката од кога било досега. Лидерите можат да ја научат важноста на вистинските пораки, кои често може да имаат МНОГУ поголемо влијание од традиционалните, здодевни и полирани презентации. Платформи за искористување:  Изборот на Супербоул, настан кој го гледаат милиони, го истакнува стратешкиот избор на платформи за ширење пораки. Не се работи само за пораката, туку каде и како ќе одберете да ја презентирате. Лидерите треба да размислат за неконвенционални платформи или методи за комуникација, осигурувајќи дека нивната порака ефикасно ќе стигне до наменетата публика. Иновирајте смело со јасна порака:  Неконвенционалната стратегија на Канје Вест служи како повик до лидерите да размислуваат надвор од рамката. Иновацијата не е само за нови производи, туку и за тоа како ги пласираме и како се ангажираме со публиката. Прифаќање на јасна порака - преземете ризик да ја кажете јасно и кратко. извор: Форбс

Лекција за лидерство и иновација: мајсторски потег на Кање Вест во Супербоулот

,Јас сум Је и ова е мојата реклама“ - рече Вест на неговиот ајфон.

Светло црвена наметка и лента за коса. Кремасти плетени панталони. Шинели од секаков вид: едноградни и двоградни,беж и розеви, некои над колената, а други поблиску до земјата. Сите носеа исклучителна облека на улиците на Њујорк минатиот месец, бидејќи луѓето почнаа да се облекуваат за сезоната. Најнезаборавниот стил не се однесува само на облеката, туку и за тоа како таа се носи со одреден став - типот што ве тера да сакате да погледнете малку повнимателно, да зјапате малку подолго и да се напрегнете за да бидете сигурни дека сте ги приметиле сите детали 1.Човек кој стои на тротоар.Има кратка црна коса и носи црн шал, сино-кафено карирано палто врз широки беж и маслинесто-зелени слоеви зелени чевли. 2.Волнениот капут и лабавите елементи зрачат со удобност. 1.Шал со блокирани бои го врза изгледот.  2.Стилот на кариранио виножито ги разубави овие зимско-бела комбинација. .1.Палто и торба понудија мешавина на пруги. 2.Златната нијанса на палтото го издвои од морето беж. Изблици на зелено, го оживеаа загаситиот изглед. Чевлите и чантата нудат софистициран спој на основни бои. Капутот и очилата се со иста боја. Дијаметрално различни комбинации, носат изненадувачка симетрија. Тексас конците ѕиркаат под мантилот. 1.Капутот го однесе овој „Канадски смокинг“ на елегнатно место. 2. Правилен начин да се носи шал? Оној кој ќе те топли. Шарените панталони беа невозможни да не се забележат. 1.Плетки и крзно - жената го дуплирала модниот облог. 2. Доброто расположение продре преку ладниот воздух. Лицето врамено со коса исчешлана наназад, и нагласена јака. Ниту една манекен- кукла не може да ја измами радоста која може да ја донесе глетката на добра одевна комбинација. Фотографирано и напишано од : Симбараше Ча.

Зимски алишта, не́ чуваат од снег

Светло црвена наметка и лента за коса. Кремасти плетени панталони. Шинели од секаков вид: едноградни и двоградни,беж и розеви, некои над...

Бет Гибонс ( Beth Gibbons) , фронтменката на култниот трип-хоп бенд Portishead, го издаде својот нов сингл " Reaching Out" , кој е најава за нејзиниот п ретстоен соло албум "Lives Outgrown". Синглот беше објавен синоќа, на 10 април, и е втората песна што ја открива од албумот, чиешто издание е закажано за 17 мај преку Domino Record Co.Песната  "Reaching Out" е вистински показател на нејзината способност да спојува електронска музика со мрачни мелодии, истакната преку интензивни перкусии и силни дувачки инструменти. Во песната, Гибонс пее: "You said you will, you said you won't / You can't tell if you don't / You stand alone on your own / Reaching out / Holding On". Бет Гибонс соработуваше со визуелниот уметник Weirdcore за креирање на две верзии на музичкиот спот - стандардна и интерактивна, кои можат да се погледнат онлајн. Стандардната ви ја приложуваме, како што можете да видите, а интеркативната моете да ја најдете овде. Новиот албум "Lives Outgrown" е нејзин прв соло проект од издвојувањето од Portishead и содржи 10 нови песни, снимени во текот на последните 10 години. Продукцијата на албумот е во рацете на Џејмс Форд (Arctic Monkeys, Depeche Mode, The Last Dinner Party) и на самата Гибонс, со дополнителна продукција од Ли Харис (Talk Talk). Бет Гибонс е англиска пејачка и текстописец, најпозната како водечкиот вокал на Portishead, бендот кој игра значајна улога во развојот на трип-хоп жанрот во раните '90-ти. Родена е на 4 јануари 1965 година во Ексетер, Англија. Со својот препознатлив и емоционален глас, Бет Гибонс и Portishead го издадоа својот прв албум "Dummy" во 1994 година, кој стана култен и освои наградата Mercury Prize. Покрај нејзината работа со Portishead, Гибонс соработуваше и на други музички проекти, вклучително и со Рустин Ман на албумот "Out of Season" во 2002 година. "Lives Outgrown" е нејзиниот долгоочекуван соло албум кој претставува ново поглавје во нејзината кариера.

Бет Гибонс од Portishead со нов сингл "Reaching Out"

Новиот сингл "Reaching Out" е најава за албумот "Lives Outgrown" кој ќе излезе во мај.

Последните успеси на рап иконаta Je го цементираат неговото враќање на музичката сцена со искачување на број еден позицијата на листата Билборд Хот 100. Според официјалните извештаи, песната „Carnival“,  која е во партнерство со Ty Dolla Sign Rich, но и гостуваат и Rich the Kid и Playboi Carti, се искачи на првото место откако претходно застана на втората позиција. Ова го означува петтиот број еден хит на Је и втор за  Ty Dolla Sign Rich, додека за Rich the Kid и Playboi Carti, ова е нивниот прв врвен успех. Со овој хит, Је, на 46 години, станува најстариот рапер кој освоил врвот на листата и единствениот рапер кој има постигнато број еден хит во три различни децении, почнувајќи од 2004 година со соработката „Slow Jamz“ со Твиста и Џејми Фокс. Иако Је претходно имаше број еден хит со својот придонес во песната „Е.Т.“ на Кејти Пери во 2011 година, „Carnival“ е неговиот прв бр.1 хит како главен изведувач од 2007 година и песната „Stronger“. Тој често се наоѓал високо на листата Хот 100, но поуспешен бил на листата Билборд 200 со вкупно 11 албуми кои го освојувале првото место. Издавањето на „Carnival“ го означува најдолгиот период помеѓу два хита број еден за уметник откако песната „Rockin' Around the Christmas Tree“ на Бренда Ли стигна на врвот 63 години откако нејзината песна „I Want to Be Wanted“ постигнала ист успех во 1960 година. Само неколку часа по објавувањето на веста за успехот на песната, беше објавен и видеоспот за „Carnival“, кое е креирано од Џон Рафман со компјутерска графика од Дарио Алва и Гарет Мекгејл. Сега клучно прашање е дали Је, кој се соочува со контроверзии но успеа да се искачи до врвот на музичките листи, повторно ќе го освои врвот на Билборд 200 со неговиот втор заеднички албум со Ty Dolla Sign, „Vultures 2“. Тој неодамна откри дека проектот, за кој сè уште нема точно датум на објавување, нема да биде достапен на стриминг сервисите бидејќи смета дека Spotify и Apple Music го обезвреднуваат музичкото дело. Албумот ќе биде достапен само преку неговата веб-страница по цена од 20 долари, следејќи го сличниот образец со неговиот албум од 2021 година „Donda“, кој беше стримуван по музичките платформи, додека „Donda 2“ од 2022 година, кој беше достапен само на неговиот Stem Player.

Je на врвот на Билборд хот 100 листата со Carnival

Последните успеси на рап иконаta Je го цементираат неговото враќање на музичката сцена со искачување на број еден позицијата на листата...

Поп културата, или популарната култура, е дел од нашето секојдневие, таа е нашето секојдневие во голема мера: музиката, филмовите, модата и сериите што ги гледаме, книгите што ги читаме и во социјалните медиуми што ги користиме. Но, зошто поп културата е важна за културата воопшто и дали има уметничка вредност?Поп културата е важна затоа што е рефлексија на современите друштвени трендови и вредности и веќе најмалку 70-на години е мост помеѓу различни култури и генерации, овозможувајќи им на луѓето да се поврзат и да се разберат помеѓу себе, без разлика на нивните разлики. Поп културата од кога постои седи на дебатата која се одвива околу нејзината уметничка вредност. Некои  - кои некогаш беа мнозинство, но нивниот број е во опаѓање - ја сметаат за ниска форма на уметност, во споредба со 'високата' култура како што се класичната музика, балетот и фините уметности. Но, оваа дихотомија често е мислење на елитизам, а не на вистинската вредност на уметноста.Уметничката вредност не треба да биде мерена по елитноста на публиката, туку по нејзината способност да дојде до луѓето на значителен начин. Во овој контекст, поп културата има огромна уметничка вредност. Таа има способност да ги промени нашите погледи, да ни ги отвори умовите и да ни го обогати разбирањето за светот околу нас.Во заклучок, поп културата не само што е важна за културата - таа е и неодвоив дел од неа. Таа има уметничка вредност и има силно влијанието врз нашето општество. Затоа, таа заслужува да биде ценета и разбрана, а не само потценета или одбиена.  Во овој контекст беа и нападите, насочени кон Јанг Дади кога настапи на ПМГ концерт. Нивната поврзаност беше доживеана како шлаканица на „алтернативните“(како што беа нарекувани) уметници традиционално поврзани со ПМГ брендот.  ПМГ сепак, true to form одговара на тие замерки, со полна сила: Фестивал наречен „Поп култура“ со назнака - поп кој произлегува од хип-хоп културата, или како што го нарекуваат поп-хоп.  Во сржта на овој одговор е препознавањето на виталноста и свежината на оваа „поп-хоп“ сцена која ја држи самата македонска култура исправена со тоа што и́ нуди јазик кој ја поврзува во современоста и духот на времето.     Поп култура е настан кој е дел од платформата Силата еу младите. Тоа е покана за секојдневно активирање, ангажирање и учество на младите во современиот свет. Поп-културата е изјава дека речиси сите форми на уметност се обединуваат, а оваа можност дава платформа за младите да ги изразат своите идеи, текови и апели. Оваа година, за да апелираме на младешката енергија и креативност се обраќаме на кремот на актуелната македонска поп-хоп генерација, во која членуваат Јанг Дади, Зи, Матеј Фолц, Вански и Димчуга. Но, тоа не е се, ќе има специјална покана и ексклузивен настап на прекрасната Млада Беба, директно од Србија. Ова се само мал дел од оние кои со задоволство ги гледаме на претстојниот фестивал. Настанот ќе се одржи на 17 февруари, во лабораторијата ЕКЦ. Билетите се веќе пуштени во продажба во Лабораториум или онлајн за само 200 денари. Но, Поп култура не застанува тука. Ќе ги надмине физичките бариери и наскоро ќе биде дистрибуиран како винил! Ова е вистинска вест за сите љубители на ретро музички формати. Се надеваме дека го споделуваме ентузијазмот за оваа иницијатива, која на нашите млади ќе им даде простор да го изразат својот креативен дух како никогаш досега. Се гледаме на 17 февруари во Лабораторија.

„Силата ЕУ младите“ ви го носи „Поп култура - фестивал на современа поп-хоп музика“

Во сржта на овој одговор е препознавањето на виталноста и свежината на оваа „поп-хоп“сцена која ја држи самата македонска култура исправена

автор: Сара Роуз Шарп; Многу е кажано за меѓународно познатата перформанс уметница Марина Абрамовиќ: жената , уметникот, брендот . Иако би можело да се каже дека нејзините критички признати соголувања да ги смета за исцрпни  ова го занемарува фактот дека ни приближно доволно  е кажано за тоа колку неверојатно блескава е нејзината кожа. Како критичар, честопати се прашував себеси: „Зошто таа секогаш изгледа нејасно влажникава?“ Кажете што сакате за Марина Абрамовиќ, но таа е можеби најросниот жив уметник. Сега овој етеричен сјај може да биде ваш, бидејќи тимот Абрамовиќ радосно го најави објавувањето на линијата за нега на кожа Longevity Method („Метод на долговечност“). Тоа е храбар, уметнички потег кој може само да ја зајакне нашата еластичност на лицето, иако ја зацементира репутацијата на Абрамовиќ како „ шаман на доцниот капитализам .“ Линијата за нега на кожата е развиена во соработка со Нона Бренер, холистичка исцелителка и практичар на австриско велнес одморалиште, која е родена во Казахстан, каде што ја добила својата медицинска диплома - според видеото на нејзината веб-страница кое не објаснува каде таа ја доби дипломата, надвор од „самото срце на Азија“. Линијата за нега на кожата е продолжение на веќе просперитетната платформа на уметницата за свесност со методот Абрамовиќ, која вклучува картички со упатства што ќе ви помогнат да го подобрите вашиот живот со упатства како „Пиј чаша вода колку што може побавно“. Иако славните личности како Џеј Зи и Лејди Гага  се заколнати обожаватели на методот на Абрамовиќ, поверојатно е дека тие исто така имаат корист од уште еден огромен велнес совет, кој е лудо претенциозен - и за кој ќе мора да имате барем малку над просечните примања за да си дозволите ран пристап до Marina Abramović Longevity Method Face Lotion, сега достапен  за 199 фунти (~ 14,283.60 денари ). Доколку не можете да си го приуштите лосионот, можете да пробате други аспекти од опусот на Абрамовиќ кои се целосно бесплатни, како на пр. одете на убава долга прошетка  или врескање во лицето на вашето момче ! „Нашата вистинска долговечност не е во машините, туку во древното знаење“, раскажува Абрамовиќ преку промотивното видео за линијата, со естетика која,од прва, во голема мера не се разликува од ниту едно нејзино видео за ликовна уметност. Рацете покриени со примарна боја се положени една до друга. Абрамовиќ и Бренер смислено зјапаат во камерата. Практично можете да го почувствувате процесот на стареење како се враќа во обратна насока, само од гледање. „Моите рецепти за овие целосно природни производи за благосостојба што ги лансираме се фокусираат на прифаќање на филозофијата на лекување преку природата“, вели Бренер во соопштението за печатот за линијата производи, која вклучува лосион за лице кој делува како средство за чистење, пилинг и навлажнувач во едно - малку чудно, бидејќи тоа се три различни активности. Состојките за оваа чудотворна напивка вклучуваат бел леб и бело вино , кои се озлогласено ефикасни за предизвикување чувство на благосостојба, иако затворените умови би препорачале да ги ставите во вашето лице наместо врз него. Можеби оваа рутина за нега на кожата претставува „лекување преку природата“ на ист начин како што многу животни ги внесуваат своите плацен ти по породувањето. Или можеби лечи низ природата на ист начин како што коњското ѓубриво е добро за негување на почвата. Во секој случај, треба да се запрашате, колку сакаме да бидеме росни во 2024 година? Уметникот е присутен и чека да ги земе информациите за вашата кредитна картичка. Сара Роуз Шарп е писателка, активистка и мултимедијална уметница од Детроит. Таа изложуваше во Њујорк, Сиетл, Колумбус и Толедо, ОХ и Детроит - вклучително и во Детроитскиот институт за уметности. Таа првенствено се занимава со искуствата на уметниците и гледачите во создавањето и вклучувањето во уметноста, и спроведува тековно истражување за состојбата на современата уметност во постиндустриските и градовите во повторен развој.

Последниот перформанс на Марина Абрамовиќ е - нега на кожата

Уметникот е присутен и чека да ги земе информациите за вашата кредитна картичка.

Во искрениот разговор на Ријана со Мел Отенберг, Ријана зборува отворено и со доверба кон него - нејзиниот поранешен стилист и долгогодишен пријател. Среде припремите за приватен настап во Индија, тие се опуштаат и разменуваат мислења за различни теми, вклучувајќи ја и модата, мајчинството, врската со А$AP Rocky, како и нејзините визии за кариерата и иднината.  ОТЕНБЕРГ: Во ред. Каква е оваа обетка? РИЈАНА: Тоа е мал подарок од Роки. ОТЕНБЕРГ: Тој има толку добар вкус. РИАНА: Нели е најдобар? До човеков се чувствувам како клошар. Се чувствувам, да му се сневиди, личам како да сум му личниот асистент. Одиме на авион. Треба да бидеме во тренерки. Тој сака да биде во целосен костум на Ботега. А јас сум као, "Зошто мораше да ми го направиш тоа?" ОТЕНБЕРГ: Има ли мала компетитивност за изгледот? РИЈАНА: Не. Повеќе е како да го трошам времето облекувајќи ги децата до крајни граници, а потоа велам: „Која е најудобната облека за носење околу нив? Што нема да се чувствуваат непријатно ако се допрам на нивното лице или на нивното тело или да се чувствувам како да не можам да ги држам правилно? Мајките се мрзливи во облекувањето во реалниот живот. Во отворената и релаксирана атмосфера, Ријана зборува за динамиката на нивната врска, за нивните деца и за начинот на кој пандемијата на COVID-19 ги приближила и реализирала нивните планови за семејство. Со Отенберг, таа делела спомени од минатото, амбиции за иднината и секојдневните предизвици и радости на мајчинството ОТЕНБЕРГ: Чекајте, дали бевте заедно за„Fashion Killa“? РИЈАНА: Никако, не. Ме замоли да бидам во спотот. Вирџил [Абло] го снимаше. ОТЕНБЕРГ: Никогаш не поставував прашања затоа што тоа беше, TMI. РИЈАНА: Исто ја гледавме модата. Исто ја гледавме креативноста. Се движевме во исти кругови. И покрај тоа, кога пораснавме, си ги поддржувавме брендовите и производите еден на друг . Јас ќе ги носев неговите срања, тој ќе се појавеше на моите лансирања. Но, тоа не беше до крајот на 2019 година - ОТЕНБЕРГ: Дали тоа беше ДМ, СМС? РИЈАНА: Не! Се познаваме долго време. Го гледав во врски. Ме виде во врски. Се видовме надвор од врските. Знаевме за што сме способни и за неволјата што можеме да си ја донесеме еден на друг во животот. Што можеме да си направиме или да ги скршиме срцата еден на друг. И така, почнавме да излегуваме со многу претпазливост. Само дозволив да се случи се што требаше да се случи. Беше едноставно: „Ова е цвет. Или ќе умре или ќе процвета. Но, ќе оставам да си одлучи само“. КОВИД ја забрза нашата врска, која се чувствував како бог да знае дека ни е потребна затоа што ќе основаме семејство. И да не беше КОВИД, ќе ни требаше многу повеќе време да се чувствуваме удобно еден со друг, дури и да знаевме дека сме подготвени. Интервју магазинот, кој е основан од Енди Ворхол е познат по своите длабоко лични и искрени разговори со славни личности, нè воведува во нова димензија на поп иконата Ријана. Во свежото издание, Ријана се појавува во комбинација од Dior, Savage X Fenty и Fenty Puma, додека разговара со нејзиниот поранешен стилист и сегашен пријател, Мел Отенберг. извор: The Interview Magazine,

„Се чувствувам како клошар покрај А$AP Rocky“

Во искрениот разговор на Ријана со Мел Отенберг, Ријана зборува отворено и со доверба кон него - нејзиниот поранешен стилист и...

Во првите мартовски денови, пролетта веќе го почна својот настап, а со тоа нашите градови се преобразуваат во живи полиња на уметнички настани, културни собири и активистички маршови. Духот на пролетта нè носи низ брановите на промена и забава, а она што е пред нас е вистинска парада на богати содржини,  таман и нас да не́ распролетат.  Еве го прегледот на некои од најавените настани во Скопје, Битола и дури и Њујорк, кои нè очекуваат во неделата што доаѓа. Скопје: Фестивал на семиња и промоција на женската книжевност На 09 Март, Факултетот за Земјоделски Науки и Храна ќе биде домаќин на Фестивал за локална размена на семиња . Настанот е идеален за сите посветени на земјоделството и одржливиот начин на живот, каде ќе се промовираат автохтоните сорти и биодиверзитетот. Повеќе за настанот : овде. Исто така, издавачката куќа „Илика“ на 9 март нè поканува на дружба и прослава на женското писмо. Во нивната книжарница, возбудливите наслови од македонски и странски авторки ќе бидат во преден план, додека музиката и препораките за книги ќе го облагордат ова книжевно саботно матине. За повеќе информации кликнете токму: овде. Вечерта - журка! Што е саботна вечер без ПМГ журка, а овој пат се враќаме во Старата чаршија за целовечерна Танц партија. Мотото е „Лом музика“...па вие толкувајте си го тоа како знаете и умеете. А за повеќе да знаете, кликнете: овде. Музички и театарски вечери во Македонија Социјален Центар Дуња во сабота ќе биде простор каде што авангардниот виолинист Глигор Кондовски ќе нè воведе во својата музичка вселена, заедно со обредната панк-џез дружина СВЕТЛОСТ . Овој настан е обет за едно несекојдневно музичко искуство. Што можете да очекувате ќе читнете: овде. Во Битола, на 9 март, НУ Народен Театар ќе биде домаќин на претставата „Момчето со пругаста пижама“, која на еден длабок и емотивен начин ја раскажува историјата со оглед на Втората светска војна, носејќи пораки за невиноста, човечноста и пријателството. Однесете ги клинците, за сликовит приказ на нацизмот. Повеќе овде. Слобода и права - мотиви на уличните маршови А на 8 Март, граѓаните ќе ги зафатат улиците на Скопје во еден гласен марш за женските права под мотото „Црвена линија: Правата на жените не се за преговарање“. Оваа акција ќе почне на плоштадот Скендербег и ќе продолжи до Паркот Жена Борец, каде што ќе се чујат завршни пораки до јавноста и институциите. Повикот за акција прочитајте го овде. После маршот продолжуваме накај МКЦ, на концерт чие учество може да се смета како израз на бунт и активизам. МКЦ се чини дека е ранет, но платформата „Силата еу младите“ не се дава така лесно - ве кани на концерт на Артан Лили и Занаду, за вечер на која ќе се потсетиме зошто го сакаме МКЦ преку концерт на прекрасен жесток рок. Повеќе за настанот овде. Надвор од границите: Македонската уметност во Њујорк И за крај, не запираме кај локалното - доколку сте во Њујорк, ќе ве интересира да знаете дека македонската теоретичарка Сузана Милевска ќе го промовира своето ново дело „Партиципациска уметност: парадигматски пресврт од објекти кон субјекти“. Оваа промоција ќе биде сведок на глобалниот отпечаток на македонската уметничка сцена. Што ќе можете да очекувате и кого се́ ќе видите на промоцијата (и изложбата) : овде. Неделата што следува е полна со различни настани што ја поттикнуваат културата, уметноста и активизмот. Независно дали сте во потрага по нови знаења, уметнички доживувања или сакате да изразите поддршка за важни социјални прашања, неделата што нè очекува во Скопје, Битола и Њујорк обеќава дека нема да останете рамнодушни. Нека уметноста и солидарноста бидат вашите водилки низ овие денови.

Деновиве низ град: активизмот во прв план во првата седмица на март

Што не смееме да пропуштиме во Март?

Од Томас Смит 23 јануари 2024 година Не е претерување да се сугерира: The Smile се еден од најдобрите и најинвентивните рок бендови на планетата во моментов. Ова не треба да изненадува: двајца нејзини членови, Том Јорк  и Џони Гринвуд , се клучни архитекти на Radiohead , додека Том Скинер  имаше успех како тапанар на џез-трупата  Sons Of Kemet . Тие се немирни, поврзани и технички чудесни низ нивниот втор албум „Wall Of Eyes“. Она што започна како „страничен проект“ за Radiohead сега делува дека е централно за музичкиот идентитет на Јорк и Гринвуд. Поминаа осум години од последната плоча на бендот „A Moon Shaped Pool“  – што на некој начин изгледаше како крај – при што секој член се занимава со соло проекти, филмски партитури и ремикси. Тизерите за повторна средба, од кои имало многу , допрва треба да се реализираат. Во меѓувреме, ова лето, The Smile ќе свири на арени и ќе биде хедлајнер на фестивали, а работеше со Пол Томас Андерсон на нова низа музички спотови. Треба да се запрашате дали уживаат во ова свежо бело платно, недостапно на историјата и багажот на нивната „вистинска работа“.Во 2022 година „A Light For Attracting Attention“  нивниот звучен идентитет беше консолидиран. „Wall Of Eyes“ е слично експанзивен во својата визија, но и воздржан, внимателно избирајќи ги моментите каде што треба да се зголеми интензитетот. Нејзината воведна насловна нумера е сличен на синглот на Radiohead од 2003 година „There, There“, но наместо тоа се определува за бујна оркестрација за разлика од крајот кој крчи, на вториот; „Friend of A Friend“ е лесен на своите нозе и изненадувачки интимен.  „Bending Heretic“ – нивната најсилна композиција досега – го отелотворува овој нов начин на размислување: триото остава простор еден за друг, но не се плаши ниту да навлезат Започнува со истражувачкиот гитарски риф на Гринвуд, оној што ја поттикнува песната напред и покрај нејзината блескава форма, додека Јорк дава живописна слика на „60s soft top“  се пробива низ  „Italian mountainside” . Тие - и слушателот со нив - на крајот се лизгаат на остра кривина  и музиката ја дочекува претстојниот гибел: на прагот од пет минути, грациозното збогување отстапува место за чиста паника, како затегнатите Психо -ескни жици набабруваат и на крајот се струполуваат во моментот на ударот. „The ground is coming for me now“(Земјата доаѓа по мене сега) - Јорк предупредува, но вината е споделена: „We’ve gone over the edge / If you’ve got something to say, say it now“ (Поминавме преку работ/ Ако имаш нешто да кажеш, кажи го сега) Тоа е момент на чиста брилијантност, еден од многуте на „Wall Of Eyes“. Онаму каде што претходно споредбите со нивниот каталог на Radiohead можеа да ги искриват очекувањата, широчината на понудениот материјал овде сугерира дека тој, на крајот, би можел да ја преврти таа динамика директно на главата. Дата на издавање: January 26, 2023 Издавачка куќа:  XL Извор: The New Musical Express;

The Smile – Оглед на „Wall of Eyes“: мајсторски час за туркање на рок музиката напред

The Smile се еден од најдобрите и најинвентивните рок бендови на планетата во моментов.

Elmiene „Во Америка е лудо, бидејќи Америка е местото каде што е роден R&B, така што има поинаква енергија. Свирејќи живо, помеѓу песните знам да запеам стара R&B песна со која сум опседнат и ќе видам дали публиката може да сфати што е тоа. Овде, тоа оди малку побавно, па после некое време ќе се јават неколку R&B бубалици во толпата и јас сум: „Значи разбираш, те гледам“ - но таму, сите разбираат. „Постои гордост кај публиката за она што го постигна нивниот свет и нивната култура, тоа е неверојатно. Кога го направив моето шоу во Оксфорд не многу одамна, тоа беше најтешкото шоу што сум го направил. Бев: „Срање, Њујорк беше многу повеќе како дома отколку овде, ама ова е буквално мојот дом!“ „Someday“ беше изградена околу пријателка со која веќе не бев толку близок, што порано ја гледав на романтичен начин, но беше како „Тоа не може да пројде, од која било причина“. Мислев дека што и да е тоа што го чувствувам, треба да го инкапсулирам, да забележам аспекти на една личност за кои открив дека се неверојатни и да го барам во иднина, и ако го најдам тоа кај некој во иднина, значи дека сум на прав пат“. 2. Sampha: dont go back ,,...има моменти во животот кога на сите им треба перспектива. Има моменти кога само требаше да почувствувам нешто. Понекогаш може да наидете на некој кој може да артикулира што точно се случува со вас, но вие навистина не му давате доволно тежина затоа што не можете да го артикулирате, исто како одлична песна. Чувствувам дека големите ораторисе духовни. Кој знае? Животот е само една голема духовна работа, што и да е тоа. Има моменти кога треба да се оградам и чувствувам дека духовноста е само еден метод што ме привлекува. Мислам дека сите сме духовни, ако знаете што мислам, но сепак треба да сфатам што значи тоа за мене.'“ Mary In The Junkyard: Tuesday Саја : „Ја снимивме минатиот декември и е репрезентативна на возбудата што доаѓа кога сме заедно во студио за прв пат. Идејата беше да се обидеме да доловиме каде сме во животот. Навистина добро се сеќавам на сесијата: стигнавме во студиото и мислевме: „Ајде само да ставиме сè во оваа песна и да ја објавиме“. Клари : „Песната зборува и за тоа какво е чувството да се преселиш во Лондон и што значи да се адаптираш во голем град. Некогаш можеше да слушаш птичја песна и село во моите демо снимки - а сега можеш да слушаш тепачки надвор! Тоа е ранлива песна и да имате луѓе околу вас кои го поминале истото искуство е навистина важно“. Дејвид: „Тоа е песната што ја свириме последна на нашите сетови бидејќи има драматичен крај. Првиот дел е прилично стегнат и звучи речиси електронски, а крајот е сличен на целосно емотивно ослободување. Малку е неуредна и мислам дека е одлично за нашето прво издание како бенд да биде такво; не сакавме да пристигнеме професионални. Тоа е голема, луда песна долга пет минути“. Logic1000 Grown on me „Толку долго бев во режим на преживување и толку негативна кон сè и сега разбирам од каде доаѓа [Киран]. Целиот овој живот и кариера е таков благослов, да се има оваа можност; има толку многу одлични работи во оваа работа што не ги разбирав, но ги разбирам сега. На психо-терапија сфатив дека тоа е всушност мојата работа од соништата: да настапувам како музичар. Многу години го потиснував тоа и си реков дека не го заслужувам тоа. Ме обнови - повторно ја добив таа невиност за тоа колку е кул овој живот. Antony Szmierek - Dance Better „Пишував поезија и учествував на поетски читања во текот на неделата додека предавав, а тоа беше многу потешко бидејќи беше акапела и мислев дека треба да ги насмеам луѓето. А ако го направите тоа, го убивате. Но, тогаш сфаќате дека она што го барате е тишина и задржување на вниманието на луѓето. „Во Манчестер има голема поетска сцена и сфатив дека сум подобар со изведувачката страна на поезијата. Потоа веднаш реков: „Ајде да додадеме музика.“ И успеа. Ставивме гитари со кои звучеше како Foals, и тоа е смешно бидејќи никој никогаш не би нè споредил со Radiohead, но тие се еден од нашите омилени бендови, па затоа ставивме голем дел од нивниот звук таму. „Сфатив дека она што го сакам фидбек. Напишав два романи и сакам да замислувам луѓе како ги читаат моите книги, но ебано неверојатно чувство е кога сите се на иста страница на концерт. Тој трансцендентен дел кога сите ги креваат рацете и ги затвораат очите... и јас го диригирам. Тоа е неверојатно.” Uche Yara She hot *** „Австрија е местото каде што научив како да свирам инструменти, од гитара до тапани до пијано. Имаше толку многу простор во куќата на моите родители на село и можев да бидам гласна во секое време. Пораснав и научив музика на навистина слободен и разигран начин. „Се преселив во Берлин откако завршив средно училиште. Она што веднаш ме погоди беше недостатокот на простор, бидејќи се преселив во стан кој го споделував со други и повеќе не можев да правам врева. Не можев да ги земам бубњевите со мене и немав пристап до студио во тој период. Работите се сменија од тоа да бидат навистина слободни до тоа соседите да велат: „Дали си ненормална? Овде не можеш да свириш на тапани!“ „Во тој момент, почнав да земам семплови и да наоѓам решение за гласните инструменти. Почнав да станувам навистина разиграна со мојот глас и да учам за изобличување на гласот. „Една недела ги посетив моите родители дома во Австрија и ја искористив можноста додека бев таму да снимам колку што можев повеќе тапани додека можев да правам врева!“ BODEGA Tarkovski Тарковски’ е игра на зборови за познатиот руски режисер и SKI; Бев заљубен во неговата книга „Вајање во времето“, но открив дека многу од неговите прогласени правила и насоки за правење филмови биле прекршени од неговите сопствени практики за правење филмови. Теоријата никогаш навистина не го постигнува она што го сакате и примената на теоријата во хаотичната практика на изработка на уметност (додека сè уште е корисна и суштинска) е како скијање по дива падина. NewDad Nightmares „Насловот на албумот на галски е „куче“ и служи како метафора за тоа како „тешките чувства можат да ве следат наоколу како послушно милениче. Имаме одлична изрека во Ирска: „Is fearr Gaeilge bhriste, ná Béarla cliste“, што значи „лошиот ирски е подобар од паметниот англиски“ – повеќе луѓе треба да се потрудат да го зборуваат  и да ги охрабрат другите да го направат истото. Мислам дека тоа што сум овде ме направи уште повеќе поврзан со јазикот. Луѓето надвор од Ирска мислат на земјата во контекст на леприкони и сето тоа срање - но тоа не е во ред, знаеш? Наместо тоа, сакавме да направиме нешто од целата епска ирска митологија“.

Дива појачало: нова свежа година со нова свежа музика од нови свежи музичари

Од соул преку поезија на денс основа, до рок, сето тоа интерпретирано од млади нови храбри луѓе во чии раце е музиката денес.

видео

bottom of page