top of page

Четвртиот број на „Современост“ за 2023 година е овде!

Книжевна гозба на 150 страници

Грчкиот спор зоврива: Велика Британија и Грција во кавга околу Елгиновите мермери

Риши Сунак одби да се сретне со Мицотакис.

Императорот Елгабал е императорка - конечно!

„Се обидуваме да бидеме чувствителни со идентификувањето на заменките на луѓето од минатото тоа е едноставно учтиво и работа на почит.“

ЦИНИК ќе промовира пет видеа преку кои ќе го илустрира концептот „испреплетена историја“

Видеата ги обработуваат историјата на Скопје,женското движење, ромската заедница,миграциите и дијаспората и социјализмот и пост-социјализмот

Puff Daddy е во неволја: шокатни наводи за насилство, силување, во тужбата на Кеси

Едно од наводите е дека Комбс ја дигнал во воздух колата на Kid Cudi од љубомора. „Сето тоа е вистина“ - потврди Cudi.

Бијонсе, Тејлор Свифт и филмот Барби ја оправија американската економија!

Свифт, Бијонсе и Барби распродаваа локации , ги пополнуваа хотелите и трошеа во ресторани и барови каде и да се појавеа.

Ирска се збогува со Шејн Мекгован

The Pogues рокерот почина на 65 години - пријателите се сеќаваат на него.

Стјуарт Селдовиц, бившиот службеник во Стејт департмент уапсен поради криминал од омраза

Поранешниот функционер, Стјуарт Селдовиц (64) се соочува со обвиненија кои вклучуваат тешко вознемирување и неколку обвиненија за демнење, с

Сем Алтман заврши во Мicrosoft

Враќањето на Стив Џобс во Apple, повеќе од една деценија откако тој беше маргинализиран и замина, претставува примамлива невозможна споредба

Илон Маск е во неверица откако бојкотот на Twitter/X се продлабочува после антисемитски твит

Apple, Paramount и Warner Brothers го повлекоа рекламирањето поради поради прогресивното зголемување на „дезинформации“

Верица Мукоска со истражување на психофилозофемите: ликови и приказни во македонската литература

Објавена студија „Психофилозофемите во повеќеслојните структури на романи Папокот на светот од В.Андоновски и Еретички писма од С.Марковски

Марија Павловска ја доби „Награда за кариера во уметноста 23“ во Санремо

Санремо, Италија - Во 2023 година, едно од имињата на македонскиот уметнички пантеон - Марија Павловска - доби уште едно во низата...

УВИД

bottom of page