top of page

Лирични војни: Каде сме додека го чекаме одговорот на Кендрик

Откако Кендрик Ламар ( Kendrick Lamar) се настрви на Дрејк ) Drake ) и Џеј Кол (J Cole ) на синглот на Metro Boomin „Like That“ на кој...

Доаѓа Канскиот филмски фестивал: откриена програмата

Копола, Кроненберг, Лантимос, Шрејдер и портрет на Доналд Трамп со „Чиракот“ во конкуренција

Бет Гибонс од Portishead со нов сингл "Reaching Out"

Новиот сингл "Reaching Out" е најава за албумот "Lives Outgrown" кој ќе излезе во мај.

 Музејот на современата уметност (MoMA) во Њујорк се извини за спречувањето на двајца посетители да влезат со палестински кефија

Палестинскиот идентитет се чини дека се криминализира.

Конгресот на САД планира рестрикции за ТикТок поради загриженост за националната безбедност

Во обид да се заштитат интересите и националната безбедност, Конгресот на САД разгледува законодавство кое би можело да резултира со...

Археолозите пронајдоа докази за халуциногена дрога во антички Рим

Два нови археолошки наоди сугерираат дека римските поданици на северниот дел на античката империја користеле халуциногена и отровна билка...

Tемператури на океаните се „вџашувачки“ - што може да биде нивното влијание врз климатските промени

Бруталните топлотни бранови го испекоа светот ова лето и тие не беа исклучиви за воздухот. Океаните на Земјата се најтопли во модерната...

Стивен Морис и Џилијан Гилберт од New Order го најавија реиздавањето на деби албумот од The Other Two

The Other Two, иницијално започна како компилација на траки за ТВ серијата ‘Making Out’.

 "Cowboy Carter" на Бијонсе: Кантри револуција со патина од поп култура

Бијонсе повторно ги надмина очекувањата и границите на жанровите со нејзиниот најнов албум "Cowboy Carter". Во мешавина што е истовремено...

Портрет на палестинскиот теоретичар Едвард Саид изваден од галерија во Мајами

Уметничкото дело на Чарлс Гејнс што го прикажува палестинско-американскиот научник беше тивко симнато и повторно поставено

Je на врвот на Билборд хот 100 листата со Carnival

Последните успеси на рап иконаta Je го цементираат неговото враќање на музичката сцена со искачување на број еден позицијата на листата...

Кој се крие зад „Soft White Underbelly“?

„Дознавајќи ја неговата лична приказна, неговата работа ми стана пофасцинантна. Се работи за фотографот Марк Лаита.“

УВИД

bottom of page