top of page
Tемператури на океаните се „вџашувачки“ - што може да биде нивното влијание врз климатските промени

Tемператури на океаните се „вџашувачки“ - што може да биде нивното влијание врз климатските промени

Бруталните топлотни бранови го испекоа светот ова лето и тие не беа исклучиви за воздухот. Океаните на Земјата се најтопли во модерната...

 "Cowboy Carter" на Бијонсе: Кантри револуција со патина од поп култура

 "Cowboy Carter" на Бијонсе: Кантри револуција со патина од поп култура

Бијонсе повторно ги надмина очекувањата и границите на жанровите со нејзиниот најнов албум "Cowboy Carter". Во мешавина што е истовремено...

Je на врвот на Билборд хот 100  листата со Carnival

Je на врвот на Билборд хот 100 листата со Carnival

Последните успеси на рап иконаta Je го цементираат неговото враќање на музичката сцена со искачување на број еден позицијата на листата...

Доаѓа Канскиот филмски фестивал: откриена програмата

Доаѓа Канскиот филмски фестивал: откриена програмата

Копола, Кроненберг, Лантимос, Шрејдер и портрет на Доналд Трамп со „Чиракот“ во конкуренција

 Музејот на современата уметност (MoMA) во Њујорк се извини за спречувањето на двајца посетители да влезат   со палестински кефија

 Музејот на современата уметност (MoMA) во Њујорк се извини за спречувањето на двајца посетители да влезат со палестински кефија

Палестинскиот идентитет се чини дека се криминализира.

Археолозите пронајдоа докази за халуциногена дрога во антички Рим

Археолозите пронајдоа докази за халуциногена дрога во антички Рим

Два нови археолошки наоди сугерираат дека римските поданици на северниот дел на античката империја користеле халуциногена и отровна билка...

Стивен Морис и Џилијан Гилберт од New Order го најавија реиздавањето на деби албумот од The Other Two

Стивен Морис и Џилијан Гилберт од New Order го најавија реиздавањето на деби албумот од The Other Two

The Other Two, иницијално започна како компилација на траки за ТВ серијата ‘Making Out’.

Портрет на палестинскиот теоретичар Едвард Саид изваден од галерија во Мајами

Портрет на палестинскиот теоретичар Едвард Саид изваден од галерија во Мајами

Уметничкото дело на Чарлс Гејнс што го прикажува палестинско-американскиот научник беше тивко симнато и повторно поставено

Кој се крие зад „Soft White Underbelly“?

Кој се крие зад „Soft White Underbelly“?

„Дознавајќи ја неговата лична приказна, неговата работа ми стана пофасцинантна. Се работи за фотографот Марк Лаита.“

Бет Гибонс од Portishead со нов сингл "Reaching Out"

Бет Гибонс од Portishead со нов сингл "Reaching Out"

Новиот сингл "Reaching Out" е најава за албумот "Lives Outgrown" кој ќе излезе во мај.

Конгресот на САД планира рестрикции за ТикТок поради загриженост за националната безбедност

Конгресот на САД планира рестрикции за ТикТок поради загриженост за националната безбедност

Во обид да се заштитат интересите и националната безбедност, Конгресот на САД разгледува законодавство кое би можело да резултира со...

Погледнете ги Ашер, Алиша Кис, Лил Џон, Лудакрис и повеќе за возбудлива изведба на полувремето на Суперболот

Погледнете ги Ашер, Алиша Кис, Лил Џон, Лудакрис и повеќе за возбудлива изведба на полувремето на Суперболот

Изведувачите беа 40+ години...

bottom of page