top of page
ОФФ-Фест 2024: Музикална разнобојност која ја носи најсилната програма во последните години

ОФФ-Фест 2024: Музикална разнобојност која ја носи најсилната програма во последните години

Скопје – Програмата за годинешниот ОФФ-Фест 2024 е овде, настан кој е еден од најголемите музички празници за сите љубители на светската...

Доаѓа Канскиот филмски фестивал: откриена програмата

Доаѓа Канскиот филмски фестивал: откриена програмата

Копола, Кроненберг, Лантимос, Шрејдер и портрет на Доналд Трамп со „Чиракот“ во конкуренција

 Музејот на современата уметност (MoMA) во Њујорк се извини за спречувањето на двајца посетители да влезат   со палестински кефија

 Музејот на современата уметност (MoMA) во Њујорк се извини за спречувањето на двајца посетители да влезат со палестински кефија

Палестинскиот идентитет се чини дека се криминализира.

„БЕЗ СМРТ ВО ВЕНЕЦИЈА“ извикуваа на протестот на Венецијанското биенале поради Израелскиот павилјон поради конфликтот во Газа

„БЕЗ СМРТ ВО ВЕНЕЦИЈА“ извикуваа на протестот на Венецијанското биенале поради Израелскиот павилјон поради конфликтот во Газа

Активистите од колективот ANGA, составен од уметници и културни работници пред павилјоните, го осудија „геноцидалниот апартхејд“

Стивен Морис и Џилијан Гилберт од New Order го најавија реиздавањето на деби албумот од The Other Two

Стивен Морис и Џилијан Гилберт од New Order го најавија реиздавањето на деби албумот од The Other Two

The Other Two, иницијално започна како компилација на траки за ТВ серијата ‘Making Out’.

Портрет на палестинскиот теоретичар Едвард Саид изваден од галерија во Мајами

Портрет на палестинскиот теоретичар Едвард Саид изваден од галерија во Мајами

Уметничкото дело на Чарлс Гејнс што го прикажува палестинско-американскиот научник беше тивко симнато и повторно поставено

Лирични војни: Каде сме додека го чекаме одговорот на Кендрик

Лирични војни: Каде сме додека го чекаме одговорот на Кендрик

Откако Кендрик Ламар ( Kendrick Lamar) се настрви на Дрејк ) Drake ) и Џеј Кол (J Cole ) на синглот на Metro Boomin „Like That“ на кој...

Бет Гибонс од Portishead со нов сингл "Reaching Out"

Бет Гибонс од Portishead со нов сингл "Reaching Out"

Новиот сингл "Reaching Out" е најава за албумот "Lives Outgrown" кој ќе излезе во мај.

Конгресот на САД планира рестрикции за ТикТок поради загриженост за националната безбедност

Конгресот на САД планира рестрикции за ТикТок поради загриженост за националната безбедност

Во обид да се заштитат интересите и националната безбедност, Конгресот на САД разгледува законодавство кое би можело да резултира со...

Tемператури на океаните се „вџашувачки“ - што може да биде нивното влијание врз климатските промени

Tемператури на океаните се „вџашувачки“ - што може да биде нивното влијание врз климатските промени

Бруталните топлотни бранови го испекоа светот ова лето и тие не беа исклучиви за воздухот. Океаните на Земјата се најтопли во модерната...

 "Cowboy Carter" на Бијонсе: Кантри револуција со патина од поп култура

 "Cowboy Carter" на Бијонсе: Кантри револуција со патина од поп култура

Бијонсе повторно ги надмина очекувањата и границите на жанровите со нејзиниот најнов албум "Cowboy Carter". Во мешавина што е истовремено...

Je на врвот на Билборд хот 100  листата со Carnival

Je на врвот на Билборд хот 100 листата со Carnival

Последните успеси на рап иконаta Je го цементираат неговото враќање на музичката сцена со искачување на број еден позицијата на листата...

bottom of page