top of page
Пет кратки видеа(ЦИНИК) кои го илустрираат концептот на „испреплетена историја“

Пет кратки видеа(ЦИНИК) кои го илустрираат концептот на „испреплетена историја“

ЦИНИК го разгледува концептот на „испреплетена историја“

Татјана Миљовска за изложбата „Вечно женско (Шакти)“

Татјана Миљовска за изложбата „Вечно женско (Шакти)“

од Татјана Миљовска Насловот Вечно женско го позајмив од филозофијата на Владимир Соловјев. Малевич до својот креативен принцип духовна...

Данскиот суд му нареди на уметникот Јенс Ханинг да  врати пари за делото „Грабни ги парите и бегај“

Данскиот суд му нареди на уметникот Јенс Ханинг да врати пари за делото „Грабни ги парите и бегај“

„Уметноста е во тоа што ги земав парите“

Како се раскажуваат 50 години историја на хип-хопот?

Како се раскажуваат 50 години историја на хип-хопот?

Хип-хопот никогаш нема да згасне, бидејќи ниту еден стил на поп музика не бил толку приспособлив и итар.

Тридневниот Д-Фестивал кој се одржува во Дојран е неверојатен подвиг

Тридневниот Д-Фестивал кој се одржува во Дојран е неверојатен подвиг

Д фест е совршен како што е во целата негова еуфорија - но замислете што може да постигне младата екипа со поголем буџет?

СТАНИ КНИГА: Работилница за возрасни што работат со деца со шпанските Милимбо

СТАНИ КНИГА: Работилница за возрасни што работат со деца со шпанските Милимбо

Книгата како врата во други светови, експериментирање и креирање на сопствени книги Во книгите се кријат многу светови и приказни: од...

Што има во еден фустан?

Што има во еден фустан?

На ѕидот на Тања Аждаја се разгори дискусија околу фустанот на Малала... веројатно?

Панк сабота во Дуња и Блесава прошетка низ главниот град на кичот со Ѓорѓе Јовановиќ

Панк сабота во Дуња и Блесава прошетка низ главниот град на кичот со Ѓорѓе Јовановиќ

Сабота ќе биде интересен ден во С.Ц. Дуња во самиот центар во градот: Ќе почне со КРИК фестивалот за критичка култура во 5п.м. кога „Бен...

Марина Абрамовиќ за The Artist Newspaper: Денес нѝ требаат херои!

Марина Абрамовиќ за The Artist Newspaper: Денес нѝ требаат херои!

Кога го снимав Херојот во 2001 година, тагував за загубата на татко ми. Војо беше народен херој, војник кој се бореше против нацистите со...

Гола планина ја завршуваат годината со ПИН

Гола планина ја завршуваат годината со ПИН

Гола планина упатува топла покана да бидете сведоци на енергичните настапи на Dimish, Alembic, Conspira

Сликарката Саманта Нај  нуди визија за фантастично минато со кемп сексуалност

Сликарката Саманта Нај нуди визија за фантастично минато со кемп сексуалност

Саманта Нај ја обработува женската сексуалност на начин на кој сме навикнати да ја гледаме: свртена на глава.

Изложба "кЛИК, сЛИК - сподели кирилица" го обедини креативното пишување и вештачката интелигенција

Изложба "кЛИК, сЛИК - сподели кирилица" го обедини креативното пишување и вештачката интелигенција

Од Самовили до Барбика од антика - Книжевни ликови живеени преку кирилични формули

Холивуд на штрајк!

Холивуд на штрајк!

Од Гери Рајан за НМЕ Големиот летен викенд во кино-блокбастерите го донесе Баrbenheimer на својата најголемата викенд заработка од 2019...

Фотографијата на Наташа Гелева ја потврдува како вешт ловец на моменти

Фотографијата на Наташа Гелева ја потврдува како вешт ловец на моменти

Со еден потег на прстот се разголи корпорациската хипокризија во центарот на Скопје.

Конкурс за сликовница за деца или/и возрасни

Конкурс за сликовница за деца или/и возрасни

Со приказната на брачниот пар Хана и Шејн

Ремек - дела  и јаглехидрати

Ремек - дела и јаглехидрати

Прво беше торта размачкана на Мона Лиза во Париз, потоа супа од домати попрскана на еден Ван Гог во Лондон, а потоа, во неделата, пире од ко

Мирко Попов: Градот ме тера да плачам

Мирко Попов: Градот ме тера да плачам

Во пресрет на "Градот ме тера да пеам" и "Крај Вардарот Џез" (повеќе за фестивалите деновиве), Мирко сосема отворено ранлив со зборови на...

ЦИНИК ќе промовира пет видеа преку кои ќе го илустрира концептот „испреплетена историја“

ЦИНИК ќе промовира пет видеа преку кои ќе го илустрира концептот „испреплетена историја“

Видеата ги обработуваат историјата на Скопје,женското движење, ромската заедница,миграциите и дијаспората и социјализмот и пост-социјализмот

Парижаните го обмислуваат градот преку голема маалска гозба

Парижаните го обмислуваат градот преку голема маалска гозба

На плоштадот на градското собрание во Париз, едно четврток наутро, се случи нешто чудно. Огромната маса со илјада десерти го претвори...

Дали е важно да се биде „Европска престолнина на културата“?

Дали е важно да се биде „Европска престолнина на културата“?

Освен што го поттикна туризмот, што досега направило европското признание за места како што се Темишвар и Каунас? Се испоставува - многу.

 МКЦ не заборава : 60 години од земјотресот во Скопје

МКЦ не заборава : 60 години од земјотресот во Скопје

Скопје е град со богата историја, култура и традиција, но, и не е претерано да се каже дека и со тешка судбина. На 26 јули 1963 година,...

Денес Скопје е гласно и гордо: парадата на гордоста почнува во 19 часот

Денес Скопје е гласно и гордо: парадата на гордоста почнува во 19 часот

. Прајд значи гордост, но не во смисла на надмоќ или надменост, туку во смисла на самопочит и самосвест.

Зошто се жените толку маргинализирани во Рокенрол куќата на славните?

Зошто се жените толку маргинализирани во Рокенрол куќата на славните?

Можете да ја отпишете Рок Куќата како „гробница за бумери“ , и да тврдите дека таа гради тотем на сопствената ирелевантност. Зошто да ни́ е

Ник Кејв има порака за Иран

Ник Кејв има порака за Иран

Како еден од твоите најконзистентни поддржувачи кој го следеше секој уметнички потег што си го направил, не можам да ја читам вашата нова...

Рон Финли - гангста градинарот - за моќта на градинарството

Рон Финли - гангста градинарот - за моќта на градинарството

Изненадувањето беше толку големо кога хортикултурниот гангста градинар за Дива одговори, што сосема занемаривме да ја искористиме...

bottom of page