top of page
 Започнува 19-то издание на АКТО фестивалот – уметнички дијалог со јавните простори

Започнува 19-то издание на АКТО фестивалот – уметнички дијалог со јавните простори

Градот доби ново уметничко лице со започнувањето на 19-тото издание на АКТО фестивалот за современи уметности. Овој уникатен фестивал,...

Поткаст лектира: Пилот епизода на „Брза кучка“ со Никола Гелевски

Поткаст лектира: Пилот епизода на „Брза кучка“ со Никола Гелевски

За Нова Година пред 5-6 години добив прилично скап поклон: Битс слушалки и она што е најбитно - беа bluetooth, што значи дека не беа...

Џеј Зи: „Појавувајте се додека не ве наречат директор, генијалец, најдобриот на сите времиња“

Џеј Зи: „Појавувајте се додека не ве наречат директор, генијалец, најдобриот на сите времиња“

Џеј Зи во последно време е тивок. Направи подолга пауза од музиката, ја подрасна косата и се раскомоти во улога на татко. Тој изгледа......

Лили Гледстоун за нејзината историска номинација за Оскар

Лили Гледстоун за нејзината историска номинација за Оскар

„Не очекував дека ќе се расплакам“, рече актерката, која е номинирана за најдобра актерка за улогата во „Убијци на цветната месечина“

Инстаграм цензурира објави за изложба во Њујорк посветена на голотијата

Инстаграм цензурира објави за изложба во Њујорк посветена на голотијата

На една галерија во Њујорк, која во моментов прикажува изложба со цел да ја десексуализира концепцијата за голотија, Инстаграм профилот...

Бизарен Божиќ: Изложба на празнични венци во Централ Парк

Бизарен Божиќ: Изложба на празнични венци во Централ Парк

Оригинални уметнички венци креирани од неочекувани материјали на изложба во Њујорк

Претставата на Миранда Лончар: Смеење во очите на смртта

Претставата на Миранда Лончар: Смеење во очите на смртта

Пар поткасти една Миранда Лончар.

ЦИНИК ќе промовира пет видеа преку кои ќе го илустрира концептот „испреплетена историја“

ЦИНИК ќе промовира пет видеа преку кои ќе го илустрира концептот „испреплетена историја“

Видеата ги обработуваат историјата на Скопје,женското движење, ромската заедница,миграциите и дијаспората и социјализмот и пост-социјализмот

Парижаните го обмислуваат градот преку голема маалска гозба

Парижаните го обмислуваат градот преку голема маалска гозба

На плоштадот на градското собрание во Париз, едно четврток наутро, се случи нешто чудно. Огромната маса со илјада десерти го претвори...

Светло-зелениот мурал на Бенкси се појавува на Денот на Свети Патрик

Светло-зелениот мурал на Бенкси се појавува на Денот на Свети Патрик

Локалните жители веруваат дека делото , кое се усогласува со исечените гранки на оградено дрво, ја нагласува моменталната климатска криза.

Лабораториум ги поканува сите дизајнери и занаетчии за учество во „Лаб Дизајн Маркет“

Лабораториум ги поканува сите дизајнери и занаетчии за учество во „Лаб Дизајн Маркет“

„Лабораториум“ објавува отворен повик до сите дизајнери и занаетчии!

Лори Андерсон го напушта професорско место во Германија поради прашањата за про-палестинскиот став

Лори Андерсон го напушта професорско место во Германија поради прашањата за про-палестинскиот став

Уметницата и Универзитетот Фолкванг заеднички ја објавија нејзината оставка поради поддршката во„Писмо против апартхејдот“од пред две години

„Филмски работници за Палестина“ со отворено писмо на Санденс фестивалот

„Филмски работници за Палестина“ со отворено писмо на Санденс фестивалот

200 имиња како Брајан Ино, Сузан Сарандон, Сол Вилијамс, Индија Мур застанаа во поддршка на Палестина

Приклучете се на „Неименувана“ - работилница за креативно пишување за млади!

Приклучете се на „Неименувана“ - работилница за креативно пишување за млади!

Новиот проект на "Duma in Summa", која е третата работилница за креативно пишување, овој пат со фокус на младите.

Хотелот на Бенкси на Западниот Брег во Газа е затворен

Хотелот на Бенкси на Западниот Брег во Газа е затворен

Хотелот на Бенкси (Banksy) наречен Walled Off (Ограден) во палестинскиот град Витлеем е затворен поради тековните напади на Израел врз...

Пет кратки видеа(ЦИНИК) кои го илустрираат концептот на „испреплетена историја“

Пет кратки видеа(ЦИНИК) кои го илустрираат концептот на „испреплетена историја“

ЦИНИК го разгледува концептот на „испреплетена историја“

Татјана Миљовска за изложбата „Вечно женско (Шакти)“

Татјана Миљовска за изложбата „Вечно женско (Шакти)“

од Татјана Миљовска Насловот Вечно женско го позајмив од филозофијата на Владимир Соловјев. Малевич до својот креативен принцип духовна...

Модата и ејџизмот - дали сме на прагот да го надминеме?

Модата и ејџизмот - дали сме на прагот да го надминеме?

Со смртта на иконичната Ирис Апфел се потсетуваме на едно тековно прашање: возраста и модата.

Реакција на ЈАДРО – Асоцијација на независната културна сцена: Кога Mинистерството за култура ќе застане на страната на културните работници?

Реакција на ЈАДРО – Асоцијација на независната културна сцена: Кога Mинистерството за култура ќе застане на страната на културните работници?

Бурни реакции од културните работници за резултатите од конкурсот на Министерството за култура за поддршка на проекти од национален интерес.

EX-SITU: Уметнички изрази за сочувување на биодиверзитетот и балансот на животот

EX-SITU: Уметнички изрази за сочувување на биодиверзитетот и балансот на животот

Во светот на биолошката разновидност, загрозените видови често се соочуваат со предизвик да преживеат соочени со различни закани. Од...

 RE-IMAGINE: Нова иницијатива за зелена трансформација во изведувачките уметности

RE-IMAGINE: Нова иницијатива за зелена трансформација во изведувачките уметности

 Пријавете се за шанса за иновативна едногодишна програма за резиденција со Green Art Incubator

Десет куќички за животни во Скопје како подарок

Десет куќички за животни во Скопје како подарок

в: Герила артивизам: револуционерен израз на уметноста и активизмот во Скопје

Уметничко дело на тема фемицид „цензурирано“ од грчкиот конзулат во Њујорк

Уметничко дело на тема фемицид „цензурирано“ од грчкиот конзулат во Њујорк

Изложбата во грчкиот конзулат во Њујорк предизвика скандал дури во Атина

Гола планина ја завршуваат годината со ПИН

Гола планина ја завршуваат годината со ПИН

Гола планина упатува топла покана да бидете сведоци на енергичните настапи на Dimish, Alembic, Conspira

Сликарката Саманта Нај  нуди визија за фантастично минато со кемп сексуалност

Сликарката Саманта Нај нуди визија за фантастично минато со кемп сексуалност

Саманта Нај ја обработува женската сексуалност на начин на кој сме навикнати да ја гледаме: свртена на глава.

bottom of page