top of page

Што е со жените во хип хопот?

Додека жанрот слави половина век создавање историја, индустријата им должи повеќе на своите женски уметници.

Од почетокот на хип-хопот, и како субкултура и како уметничка форма, постојат „жените во хип хопот“. B-Girls, диџејки, графити уметници и ЕмСи-ја, кои помогнаа да се обликува неговата историја заедно со мажите кои ја имаат заслугата како прататковци на жанрот. Првата хип-хоп група која што настапи на национална телевизија, Funky 4 + 1, ја имаше MC Sha Rock како нивната прва дама. Првата голема комерцијална плоча на хип-хопот - „Rapers Delight“ на Sugarhill Gang - беше координирана од никој друг туку од директорката на издавачката куќа Силвија Робинсон.


Дури и признатото „раѓање“ на хип-хопот на 11 август 1973 година - датумот кога Clive “DJ Kool Herc” Campbell беше диџеј на „Back to School Jam“ журката на познатата Сеџвик авенија 1520 - беше координирана и промовирана од сестрата на Клајв. , Синди Кембел, B-Girl и самата таа уметница на графити.


А сепак, како што хип-хопот влегува во својата шеста деценија, влијанието на жените како креатори и потрошувачи остануваат минимизирани со леснотија, се шпекулира за нивната релевантност и се третираат како да се за еднократна употреба.

Кога Лил Вејн неодамна беше прашан од Билборд зошто им требаше толку долго на жените во рапот да го развијат својот сегашен моментум, тој одговори: „Мислам дека тие не го гледаа тоа или гледаа но не сакаа да го прават и всушност да заработуваат од хип-хопот“.


Листите ретко ќе го споменат влијанието на баунс кралицата на Њу Орлеанс - Magnolia Shorty, и покрај тоа што од нејзините класици беа земени семплови од имиња како Drake и Chris Brown; или пак Shawnna: првата жена изведувач која потпиша со Def Jam South, и една од ретките кои имаа плоча бр. 1 заедно со Ludacris со „Stand Up“ и чија плоча „Gettin’ Some“ и појавување во „What’s Your Fantasy“ на Ludacris (особено ремиксот за сите жени) се непокајнички, жестоки и триумфалистички.


И кога жените се слават, тоа е премногу често задоцнето славење на пресвртници кои се пак малку на број. Оваа година, Missy Elliot стана прва жена раперка која беше примена во Куќата на славните на рокенролот. Првата жена соло изведувач која освоила Греми за најдобар рап-албум беше Cardi B за нејзиниот деби албум во 2019 година, Invasion of Privacy; во 2021 година, Megan Thee Stallion беше првиот женски хип-хоп изведувач после Lauryn Hill во 1999 година која ја освои наградата за најдобар нов изведувач. Nicki Minaj собори уште еден долгогодишен рекорд на Lauryn Hill со нејзиниот сингл од 2022 година „Super Freaky Girl“, првата соло трака на жена во рап која дебитирала на врвот на „Billboard Hot 100“ после „Doo Wop (That Thing)“ од 1998 година.


Иако ништо од ова не е баш изненадувачки, тоа што жанрот е толку често врамувам како инхерентно машка изведба е сè уште истовремено фрустрирачки и неисториски. Не дека хип-хопот е повеќе мизогин од кој било друг дел од популарната култура - живееме во патријархално општество и доминантните начини на забава се обврзани да ги одразуваат неговите норми - но без потребниот критички коректив , женските приказни лесно може да се изгубат а машките да бидат крунисани како просветителски.


„Во бележењето на историјата, жените се гледаат како исклучоци кои успеале да преживеат во овој машки простор, наспроти луѓето кои ја создаваат културата“, вели Џоан Морган, новинарка, авторка и програмски директор за Центарот за црна визуелна култура на NYU во новиот Нетфликс документарец Дамите Први: Приказна за жените во хип-хоп.
Но, хип-хопот не може да ја раскаже приказната за своето патување од субкултура до монокултура без да се пресмета со својата оптоварена врска со родот - капитализирајќи ја мизогинијата додека е носен напред од иновациите на жените.


Има цели канони изградени од женското наследство во рапот. Легендарното чучење на Lil Kim на обвивката на албумот на Hardcore - на која таа беше и фигуративно и буквално секс-пионер - беше имитирана, дуплирана и почестувана ad infinitum.


Класикот на MC Lyte - “10% Dis” — во кој жителката на Бруклин отвора со згрозеното „Hot damn, hot damn, hot damn, hot damn, Hot damn, hot damn, hot damn, hot damn, Hot damn, ho, here we go again“ — најде нов живот во жестоките стихови на Ким на “Quiet Storm (Remix) на Mobb Deep: „ “hot damn ho, here we go again/lyte as a rock, bitch, hard as a cock, bitch.” .
MC Sha-Rock го претстави ефектот на ехо-комора, алатка за натрупување што каскадно ги префрла зборовите како да одекнуваат низ просторијата; на крајот ќе биде усвоен од Darryl “DMC” McDaniels од Run-DMC. Додека Rocawear и Sean John беа во полн ек, жените беа тие што го катапултираа хип-хопот во високара мода, упаднаа на црвените теписи облечени во Gucci, Marc Jacobs, Versace, и Chanel пред спомнувањето на луксузните брендови во рап-стиховите да стане стандардна тема.
Тоа што го водиме овој разговор во 2023 година, можеби највозбудливото време да се биде љубител на жените во рапот, зборува за тоа колку индустријата е отпорна на рапсодизирање на жанрот во смисла на повеќе од подвизи на мажественост. Љубител си на лирски густа и церебрална игра на зборови? Истражете ги обемните дискографии на Rapsody, Chika и Noname. Можеби театарските истражувања на музичката изведба се повеќепо ваш вкус? Tierra Whack, Leikeli47, Monaleo, Rico Nasty и cupcakKe се баш по ваш вкус. Pussy Rap е достапен во изобилство:City Girls, Megan Thee Stallion, Latto, Cardi B, KenTheMan, и многу други имаат албум врз албум со секс-прогресивно, секс-позитивно возбудливо пишување песни.
Девојките кои се упорно јужњачки и гето ги има во широк опсег, од BbyMutha до SexyyRed до GloRilla. Maliibu Miitch и Lola Brooke ја црпат соничноста на суперѕвездите на Њујорк од 90-тите, додека Ice Spice од Бронкс се прослави со инјектирање на деликатна каденца на посовремениот дрил звук. Flo Milli успеа да изостри и направи заштитен знак од нејзината изведба.


Nicki Minaj редовно издава соработка по соработка со имиња, со која ја покажува нејзината речиси неспоредлива разноврсност како резидентна легенда.


„Има многу лом раперки“, призна J. Cole во неодамнешно интервју со Кевин Харт. „Комерцијално, тие прават некои од највозбудливите - ни даваат многу прекрасни моменти, знаш на што мислам? И чувствувам дека тоа е нешто што го немаше кога растевме“.


Иако, да, неспорно е дека придонесот и присуството на жените во хип-хоп културата се повеќе видливи сега од кога било досега, секој хип-хоп историчар може да ви каже дека жените имаат влијание на индустријата уште пред J. Cole бил дете. Ретко ќе видите уметник да понуди топ-пет листа која не е со сите машки имиња. Неодамнешната пофалба на Lil’ Wayne’ за Missy Elliott е забележителен исклучок. Тоа е горчлива двојна врска: самиот недостаток на препознавање е значително бришење, додека задоцнетото прифаќање од колегите, креаторите на вкусови во индустријата и директорите ја истакнува длабочината на структурниот превид. Раперката Mia X од Њу Орлеанс - која славно го отвори својот стих на No Limit класиката ““Bout It, Bout It”“ со тоа што рапуваше дека „“comin’ from the Crescent, testin’ nuts/and ready to bust some of those who doubt it“ – неодамна ја потврди оваа мисла на интернет. „Често слушам дека сум потценета и не ги добивам моите признанија“, твитна. „Често ме прашуваат зошто не те вклучуваа? Немам одговор на тие прашања“.
Постоеше тенденција низ историјата да се слават неколкумина“, вели новинарката Кловер Хоуп, „бидејќи луѓето на хип-хопот гледаат како на машки спорт“. Истражувајќи во нејзината книга од 2021 година,The Motherlode: 100+ жени кои правеа хип-хоп, во која ги ископа оставштините на жените во жанрот надвор од клучните имиња што ги знаеме и сакаме, Хоуп откри дека многу жени чувствуваат притисок да се придржуваат на однапред дефинираните конвенции на женската изведба. Имавте три избори: секс бомба(Kim, Foxy, Trina), девојката која се дружи со дечки (Eve, Remy Ma, MC Lyte) или совесниот боем (Lauryn Hill, Queen Latifah) - сите архетипови кои беа и редуктивни и длабоко ограничувачки. И за секоја успешна приказна, имаше многу повеќе жени кои пропаднаа под тие услови, бидејќи беа принудени да следат ригиден шаблон на почетокот на нивните кариери и да ги задоволат последователните очекувања за женски перформанси, често под водство на маж кој застанува позади уметницата и тоа функционираше како предуслов за жената да влезе во мејнстримот. Без таа јасно дефинирана пазарност, запоставувањето беше неизбежно, со музиката на уметниците оставена напуштена и без надзор на полиците додека не им истечат договорите. Не е ни чудо што толку многу женски уметници на крајот го напуштаат хип-хопот за да се занимаваат со други интереси. „Многу од нив се чувствуваа како да не можат понатаму“, истакнува Хоуп, спомнувајќи ја раперката Solé. „Таа не се чувствуваше како нужно да се вклопува толку целосно во некоја од шаблоните. Речиси како да сте втерани во ќош - и многу од нив чувствуваат огромен притисок да изберат “. Раперката Amil, која исчезна од центарот на вниманието по нејзината проминенција во доцните 90-ти како штитеник на Jay-Z за време на ерата на Рок-А-Фела, зборуваше за сопствените потешкотии во поновите интервјуа. „Се побунив против индустријата затоа што тоа не е она што го сакав“, рече таа во разговор со Билборд. „Не вложив се́ од себе во тоа. Не дадов 100% од себе. Се чувствував како тоа да не е за мене“.


Овие граници можат да станат и замки за малкумина кои успеваат да го пробијат стаклениот таван и да најдат забележителен успех во формата .Критики на денешниот „пичкин рап“, на пример,критикуван како хиперсексуален, безумен, понижувачки и нагрдувачки- зборови што не се разликуваат од потсмевните возврати кои ги мачеа имињата како Lil’ Kim, Foxy Brown, Trina, и Khia во нивните најславни денови. „Имаме луѓе како Too Short, Luke Skyywalker [од 2 Live Crew], Biggie [Smalls], Elvis Presley, Prince, кои се многу, многу, многу сексуални и не ги напаѓаат затоа што сакаат да го прават тоа. “ забележа Lil’ Kim во Интервју од 1997 година. „Но, сега одеднаш имаме жена која е раперка, како мене, и тоа не е во ред. И бидејќи сакам да го правам тоа, тогаш е уште полошо затоа што со години се боревме како жени да ги правиме истите работи што ги прават мажите“. Посовремената морална паника поттикната од мрсните синглови како што се „WAP“ и „Poundtown“ - дури и кога славната балада на BRS Kash „Throat Baby“ се искачи на 24-то место на „Billboard Hot 100“ - се нови ситуации на истиот дискурс.


„Постоеше - генерално во хип-хопот - заемно разбирање дека се носи костим“, вели Хоуп, посочувајќи ја личноста на Jay-Z како хастлер и злогласното минато на на Рик Рос како полицаец во затвор. „Луѓето не дозволуваат можеби разновидност кај жените на ист начин“. Хиперсексуалната сценска личност за жените честопати беше примена, од индустриските критичари, како лиценца за понижување и непочитување, додека уметниците како MC Lyte и Lauryn Hill се пофалени за нивната „угледно“ и возвишено римување. Иако и двете се легендарни сами по себе, импликацијата овде е дека тие се воздржуваа од понижување со тоа што влегоа во еротиката - иако стихот на Lyte за „Wanna Be Down (Ремикс)“ е нагласено експлицитен и сексуален: „I flip a sideshow if you come my way/Up, down, and around, even sideways.” . Слично на тоа, повеќето пофалби за опусот на Missy Elliot блескаво ја превидуваат смелата сензуалност во нејзината музика, иако нејзината прифаќање на посакувањето како дебела жена со темна кожа исто толку менува парадигми како и било кој од нејзините видео концепти.


Овие неколку примери (и има многу) ја осветлуваат неформалната, но светла линија помеѓу жените кои ја прифатиле нивната сексуалност како изведувачи и оние кои не ја прифатиле, а нивните цис машки колеги се бореа да ја наметнат таа вештачка бинарност со изискување на респектабилност на сметка на солидарноста со новата класа на жените во жанрот. Во нејзиниот класик на феминистичка теорија Кога кокошките ќе се вратат дома ,Џоан Морган забележува како уметниците кои биле дефинирани како свесни, како што е Queen Latifah им пркоселе на овие најчесто машки напори да се сее поделба меѓу жените во жанрот и ја прифатиле работата на Ким како искористување на еротската моќ. „Некој конечно го кажува на прост англиски јазик: Ако ти свршиш, тогаш јас ќе свршам. Ако тој ќе го добие она што го сака, тогаш јас ќе го добијам тоа што го сакам“, изјави Latifah. „И ова не е различно од работите што ги кажувам самата“. Всушност, во лирскиот триумф што е Ladies First,” на Латифа, соработничката Monie Love сугерира исто така , изјавувајќи „кога е време за љубов, жената е таа што добива нешто“.


Друга испробана и функционална тактика за поништување на главните достигнувања на една жена е да се на распит за нивните способности за пишување. И покрај тоа што чинот на пишување со писатели во сенка и ко-авторство се дел од хип-хопот откако Grandmaster Caz помогна да се напише „Rapper's Delight“, жените се особено измачени од обвинувањата дека имале помош од страна, како да имплицираат дека нивното присуство на песните е поради прикладноста и е лесно заменливо. Но тоа што Big Daddy Kane , наводно, пишувал во сенка за Roxanne Shanté не го брише фактот дека некои од нејзините најпрепознатливи моменти биле документирани фристајлови; помошта на Biggie Smalls во изработката на „Queen Bitch“ не ги засенува стиховите кои Lil’ Kim ги состави по смртта на нејзиниот ментор во 1997 година. „Секој што пишувал со мене во студиото знае дека знам што правам“, рече Ким во интервју од 2014 година со HelloBeautiful. „Откако Биги почина имав еден по друг хит. Значи, претпоставувам дека тоа одговара на прашањето“. Ваквите наводи за пишување од сенка никогаш не биле за талентот - тие биле за ширење на наратив дека жените немаат автономија и дека се само марионети за вентрилокистичкиот чин на машките надзорници.


Но, се разбира, улогата на жените во хип-хопот никогаш не била онаа на посматрач- нешто што фановите го разбирале многу подолго и подлабоко од моќниците на субкултурата која одамна станала корпоративна. Социјалните медиуми особено дозволија појава на моќни контранаративи за историски отфрленото влијание на жените врз жанрот. Само погледнете ги профилите на архивски фан акаунти кои ја прифаќаат раскажуваната моќ на жените во индустријата, минатото и сегашноста. Или како што дигиталните улици се мобилизираа кога иконата на Мемфис, Gangsta Boo, не беше номинирана на Греми наградите во 2023 по нејзината прерана смрт во јануари. И кога Dee Barnes, наводната жртва на Russell иКим Осорио беа оставени да се борат со медиумите на индустријата откако проговорија за злото што го доживеаја, фановите на Megan Thee Stallion се спротивставија на тригодишната кампања на дезинформации откако раперката беше застрелана од Tory Lanez, давајќи ѝ простор да се фокусира на нејзиното ментално здравје откако Калифорнија донесе виновна пресуда; таа неодамна им се заблагодари при нејзиното појавување во Outside Lands FestivalЗатоа што обожавателите - кои, со оглед на тоа што цената на билетите за концертите вртоглаво растат, сè уште трчаат да ги видат овие жени како изведуваат настапи кои се неспорно над оние на нивните машки колеги - тие се оние кои најдобро знаат дека поставиле трендови и воспоставиле преседани кои неповратно го промениле и го развиле жанрот. „Мораме да трошиме многу повеќе пари, да вложиме многу повеќе енергија во нашиот настап, да ангажираме танчери, едноставно да вложиме многу повеќе во сè отколку [мажите]“, речеFlo Milli во New York Times интервју. Noname се согласи, твитувајќи дека „повеќето жени кои рапуваат се технички исто толку вешти како и нивните современици, ако не и подобри. и би рекла дека сите тие се подобри забавувачи“.
Како што Lil Wayne може да се прогласи за најдобар жив рапер без да се премислува многу, така треба и уметниците како Missy, MC Lyte, Trina и десетици други иноватори кои учествуваа во пробивањето на границите. И така, на 50-тиот роденден на жанрот, мораме да го прифатиме сето она што е постигнато, а исто така да се пресметаме со начините на кои порозната родова политика на хип-хопот доведе до тоа безброј жени да паднат низ пукнатините со надеж дека овие навреди никогаш не се се повторат со такво системско игнорирање. Во идеален свет, кога жените во хип-хопот ќе се засилат за да го побараат своето парче историја, тие ќе бидат поддржани не само од обожавателите и генерациите млади жени на кои влијаеле, туку и од мажите со кои долго време соработувале, како и од оние кои им застанаа на патот. Признавањето на овие превиди од страна на индустријата нема да ги отвори вратите ширум отворени, ниту ќе ги елиминира структурните проблеми со кои се соочуваат жените, но сигурно ќе биде чекор напред во следните 50 години.


Her


Song by Megan Thee Stallion
I don't care if these bitches don't like me


'Cause, like, I'm pretty as fuck, hahahaha


Just the other day, I heard a hoe say...


Matter of fact, what could a hoe say?


With a face like this and a bitch this paid


Shit, what could a hoe say?


The bag so expensive, my pussy came with it


Body so nice, they be saying, "Who did it?"


But everything natural, actual, factual


Prissy in the streets, but I fuck like an animal


All you hoes know who the fuck I am


From your boyfriend down to my Instagram


To all them busted-ass hoes that you kiki with


I bet your jaw drop if you ever see me, bitch


I'm her, her, her, her, her, her, her, her


She, she, she, she, she, she, she


Take a pic', it's me, me, me, me, me, me, me


Tell your friends "this her, her, her, her, her, her, her, her" (ah)


Bitch, you do you and whatever that is, I'ma do it better


Hoes must've just seen me and they playing catch-up


Bitches looking like lil' Megans playing dress-up


Would I ever spin the block on a nigga? Never


I'on even wear an outfit twice, dead 'em


Any bitch got a problem? Probably never met 'em


Tell a hater, "kiss both cheeks, ciao bella"


But I'm used to the chatter 'cause


I'm her, her, her, her, her, her, her, her


She, she, she, she, she, she, she


Take a pic', it's me, me, me, me, me, me, me


Tell your friends "this her, her, her, her, her, her, her, her" (ah)


All this hate giving me a pretty face


I eat hate, that's why I ain't got a waist


The more hoes hating, more money I'ma make


And the more niggas talk, more niggas want a taste


'Cause I'm the most sickening, hoes so fucking sick of me


No matter what they do or say, it ain't no getting rid of me


I come in every room and draw attention like a centerpiece


Stepping for a long time, moving like a centipede


I ain't scared of shit, man or bitch


To everybody hating, y'all can suck this clit


'Cause the hate campaign ain't working at all


I ain't Jack or Jill, bitch, I ain't gon' fall


I'm her, her, her, her, her, her, her, her


She, she, she, she, she, she, she


Take a pic, it's me, me, me, me, me, me, me


Tell your friends "this her, her, her, her, her, her, her, her" (ah)bottom of page