top of page

Америка има проблем и тоа не е БијонсеДива белешка: Кога го гледавме Црн Пантер сите беа збунети - од каде дојде целава галама? Мораше многу објаснувања, нешто контекст, прилично историја да се долови зошто „легендарен“ не е претерување за стандарден лимунада холивуд, скоро инфантилен филм... Па за да го елиминираме ризикот да го направиме истото со „Renaissance“ на Бијонсе - го отстапуваме во овој момент, подиумот на Весли Морис од Њу Јорк Тајмс, добитник на два Пулицера, и како црн маж во Америка кој е посветен на расни теми, мислиме дека е прилично добро квалификуван да ја коментира Бијонсе...


„Премногу е, оваа живеачка. Премногу тешко, премногу несигурно, премногу хронично катаклизмично, премногу воинствено, премногу мачно, премногу оптоварено со можноста за перцепција на грешка. Муабетот последниве неколку години - во американските активистички и академски кругови, како и да е - беше „несигурност“. Што добива на идеи за загрозеност, занемарување, непредвидливост, ризик. Во суштина: Ние сме загрижени. И: ние сме загрижени, бидејќи вие не сте доволно загрижени. Како што реков: премногу е.Да бев глобално познат музичар чиешто секое трепкање се проверува за Значење, сега можеби е време да откријам какво е чувството да значи нешто друго, да се чини полесно, да лебди, да кима со главата, плиска, се извива и трие, да sashay-shanté( одлепршај - остани) . Да најде “new salvation” во градењето на својот “own foundation.”(*во референца на текстот на најновиот сингл Break My Soul)Да бев тој музичар, сега можеби ќе беше време да го наречам мојот фристајл џем „Америка има проблем“ и да не кажам што е проблемот затоа што А) Те зезнав! Б) Што можам да кажам дека веќе не го знаете? И В) Личноста што всушност ја изведува оваа песна знае „газето ќе прави што сака“. Сега е време да работите со вашето тело наместо да изгубите повеќе од вашиот ум. „Америка“ е една од завршните нумери на „Renaissance“, седмиот соло студиски албум на Бијонсе, онаа каде што таа ги истражува влоговите и заклучува дека се премногу високи. Сега е време да се потсетите - да им „кажете на сите“, додека таа пее на првиот сингл „Break My Soul“ - дека нема дискурс без диско.


„Renaissance“ на Бијонсе отелотворува децении на денс музика. Еве водич.

Колку е забавно ова нешто. Сите 16 песни доаѓаат од некаде каде има подиум - ноќни клубови, стриптиз клубови, болрум , подруми, Татуин. Повеќето од нив се натопени или целосно спроведени со Црно квир бравадо. И на речиси сите, Бијонсе звучи како да доживува нешто лично ново и приватно славно: неразблажена екстаза. Зазема различни форми: блаженство, очигледно; но и секси строгост. Остварувањето на контролата е исто толку забавно на овој албум како и егзорцизмот на стресот.


Колку и да звучи скапо, во продукциска смисла, „Ренесанса“ (една песна е потпишана од дваесетина писатели, вклучувајќи семплови и интерполации), пеењето на Бијонсе овде ја надминува секоја цена на етикетата. Опсегот на нејзиниот глас се приближува до галактички; имагинацијата што го напојува се квалификува како кино. Таа гуга, ржи, рчи, се удвојува и тројно се зголемува. Путер, сенф, foie gras, совршен сооднос на шлаг на колачето.
Приближно на половината, пристигнува нешто наречено “Plastic Off the Sofa.” (Најлонот од софата). Сега, дел од мене липа затоа што тоа се зборови што таа не се ни потруди да ги испее. Најлон од софата? Повторно те зезнав! Остатокот од мене липаше затоа што пеењето што таа сепак го носи - во бранови на рапсодично долги емисии на олимписко ниво - се чини дека произлегува од некаде отаде човечкото грло: океанот? Рерната? Но, ова е една од ретките песни што звучат како да се снимени со живи инструменти – ритам гитара и некои рачни перкусии. (Музичката пластика се симнува од софата на албумот.) Басот продолжува да натекува,да се искривува и цвета додека не го надрасне својот цветник, а гласот на Бијонсе исто така. Сурфа на отекувањата. Мириса на розите. „ Renaissance “ се претвора во евангелие од време на време - на „ Church Girl “, најхрабро. Ова е единствената трака што звучи како да е снимена во рајот.


Потребна е една минута за да започне сиот занес на „ Renaissance “. Прво доаѓа изјавата за мисијата („I’m That Girl “) во која Бијонсе предупредува дека љубовта е нејзина дрога. Потоа оди на „Cozy“, химна во подготовка за црните фем, кои се луксузираат во нивната кожа. Оваа има дно тешко како тава од леано железо и ритам кој Рихтеровата скала не може да го игнорира. „ Cozy “ е за утеха, но звучи како надоаѓачка војска. Првото вистинско издишување е „Cuff It“, џем за оние на ролшуи што е одржан во воздух препознатливото треперење на гитарата на Нил Роџерс, додека флота од труби ја нуди накнадната жештина. Овде, Бијонсе сака да излезе и да си помине толку добро што не може да се пишува за тоа. Доволно е заразно што размислувам за попатен стихкако „Сакам да ме снема“ (“I wanna go missing”) подоцна, кога сум трезен.
Комедијата е во изобилство. Заблагодарете се на придонесите на Big Freedia и Ts Madison за тоа. „Темна кожа, светла кожа, беж“ - Медисон ги развлекува зборовите на „Cozy“ - „флуоресцентно беж“. Заблагодарете се на таблоид ТВ изливите на тастатурата на „ America Has a Problem “. Но, самата Бијонсе никогаш не била подуховита отколку што е овде. Строгоста што таа ја применува само на зборот „Не“ на „Америка“ би била доволна. Но, тука е нејзиното имитирање на империјалноста на Грејс Џонс во „Move“, некоја денсхол рефракција со остри лакти во која тие двајца им наредува на плебсот „да се разделат како Црвеното Море“ кога кралицата ќе помине. (Еве ме мене не спомнувам која е кралицата во тоа сценарио.) Поп музиката е тетовирана со влијанието на Џонс веќе 45 години. Ова е едно од ретките мејнстрим признанија за нејзината богата музичка моќ. Тука е и вампот на Бијонсе на крајот од „Heated“, кој таа го рецитира до пукнатината на рачeн вентилатор. Тоа е еден од оние слободни стилови на тркалезна маса што се случуваат на некои балови. Фракција на нејзината вклучува: „Вујко Џони ми го направи фустанот/Тој евтин спандекс/Изгледа лом“.(“Unnncle Jonny made my dress/That cheap spandex/She looks a mess.”

Ова е албум чиј големата идеја е хаус. И неговиот сенс за хаус е огромен. Тоа е музика за палата. „ Renaissance “ е комшиски на онаму каде што беше попот: пулсира и трепти. Мускулите му се поголеми, екстремитетите пофлексибилни, егото сигурно. Не слушам загриженост за пазарот. Нејзиното чувство за авантура е надвор од мапата на жанрот, но сепак многу свесно за секоја координата. Тоа е достигнување на синтеза кое никогаш не звучи неуредно или синтетички. Овие песни ја тестираат оваа музика, слават колку е обемна, колку е податлива. Можеби затоа толку многу ми се допаѓа „Break My Soul“. Тоа е трака број 6, но се чувствува како тематска кичма на албумот. Има нежност, решителност и идеи - Бијонсе посредува со два различни пристапи кон црквата.


На „Pure/Honey“ Бијонсе се пробива ѕид по ѕид додека не стигне до одајата во која се сместени сите братучеди на нејзиниот „Blow“ од 2013 година. Завршува со нејзиното палење покрај семпл од дрег уметникот Мои Рене, кој извикува: „ Miss Honey? Miss Honey!” И тоа е најблиску до Б-52 до каде што може да дојде песна на Бијонсе. (Но, Кејт, Синди, Фред, Кит: Барајте ја во секој случај!)


Прифаќањето на албумот на хаус а н, а не, да речеме, на трап, недвосмислено ја усогласува Бијонсе со квир црнците. Од една страна, тоа значи дека таа е едноставно елитна поп-ѕвезда со особено страствена поддршка. Но, „ Renaissance “ е повеќе од услуга на обожавателите. Тој е ориентиран кон одредени истории. Јазлестата симбиоза помеѓу cis жените и геј мажите е една. Вратите на имперсонирање и чествување се вртат со центрифугална сила.
Со Бијонсе, нејзиниот дрег изгледа ослободувачки а не матен. Не се само овие помалку познати геј и транс уметници и личности што нејзината музика ги апсорбирала. Тоа се други уметници. На „Blow“, Бијонсе се запраша како се чувствува нејзиниот партнер кога тој водел љубов со неа. Сега чудењето е: какво е чувството за неа да води љубов - и уметност - понекогаш како некој друг? Последната песна на албумот е „Summer Renaissance“ и се отвора со татнежот на „I Feel Love“ на Дона Самер. Не е прв пат таа да ја цитира Ла Дона. Но, намигнувањето не е само таму, каде што референцата е експлицитна. Се наоѓа во богатата средина на албумот, кој ги вклучува софа песната и „Virgo’s Groove“, можеби најсочната песна што Бијонсе некогаш ја снимила. Ова значи дека „Renaissance“ е албум за перформанс - за минатото на другиот поп, но ултимативно на Бијонсе, ѕвезда која сега има 40 години, возраст кога вистинскиот ризик е да се однесувате како да немате што да изгубите.Друга историја е токму таму во насловот на албумот: пред 100 години, кога работите исто така беа премногу за Црните Американци - линчови, „расни немири“ низ целата земја - и бегството на север од југ изгледаше како здрава алтернатива на убиство. во Харлем, Ален Лок и Зора Нил Харстон и Ленгстон Хјуз и Арон Даглас и Џеси Фаусет, за да одберат пет фигури, беа во центарот на експлозијата на уметност која може да биде фриволна, срчана и за забава и вулгарна како нешто од она што е на овој албум. Тие уметници беа геј и стрејт и што и да беше помеѓу. Поентата е дека и тоа го нарекоа ренесанса. Издржа и донесе задоволство и провокација и покрај околната криза, им даде на луѓето што бараат куќа нешто што претпоставува дом. . New salvation, old foundation.(Нов спас, стара основа)


Бијонсе

„Преродба“

(Parkwood Entertainment/Колумбија)

bottom of page