top of page

Ангус Клауд познат како Фезко од Еуфорија почина на 25 годиниАнгус Клауд беше американски актер, познат по својата улога во драмата „Еуфорија“ , како Фезко- дилер со златно срце кој е мек со своите пријатели, но строг и правичен со оние кои ќе се замерат со неговата избрана фамилија.


Конор Ангус Клауд Хики е роден во Оукланд, Калифорнија, на 10 јули 1998 година. Тој почина на понеделник, 31 јули 2023 година, во возраст од само 25 години .


Причината за смртта не е објавена, но неговото семејство рече дека тој „се борел со интензивната

тага“ по неодамнешната смрт на неговиот татко. „Како уметник, пријател, брат и син, Ангус беше посебен за сите нас на толку многу начини ... Единствената утеха што ја имаме е знаењето дека Ангус сега е обединет со својот татко, кој беше негов најдобар пријател. Ангус беше отворен за својата борба со менталното здравје и се надеваме дека неговото заминување може да биде потсетник за другите дека не се сами и не треба да се борат со ова во тишина“, рекоа тие во изјава .Ангус, кој беше од Оукланд, стана познат по „Еуфорија“ играјќи го дилерот со дрога Фезко „Фез“ О’Нил. Тој брзо стана омилен кај фановите. За некои, Ангус изгледаше толку природно како Фез што тие претпоставуваа дека тој е идентичен со ликот - идеја што актерот ја оспоруваше. „Ме вознемирува кога луѓето велат:‘ Мора да е толку лесно! Добиваш пари да одиш и да се играш себеси. ’Јас велам:‘ Зошто не одите и вие да го направите истото? ’Не е толку едноставно“, му рече Ангус на Variety. „Јас многу му донесов на ликот. Можете да верувате што сакате. Нема никаква врска со мене.“


Ангус не беше актер пред да биде избран за „Еуфорија“. Тој беше здогледан во Бруклинска улица во Њујорк кога скаутот за кастинг Елеонор Хендрикс го забележал. Ангус првично беше сомничав дека станува збор за измамник. Потоа режисерката за кастинг Џенифер Вендити се сретна со него и креаторот на серијата Сам Левинсон на крајот го направи ѕвезда во серијата заедно со Зендаја за нејзините први две сезони.„Неверојатно сме вознемирени откако дознавме за заминувањето на Ангус Клауд“, рече HBO во изјава. „Тој беше неизмерно талентиран и сакан дел од семејството на HBO и ‘Еуфорија’. Го нудиме нашетое најдлабоко сочувство до неговите пријатели и семејство во овој тежок период.“


Тој имаше споредна улога во својот прв филм, The Line, колеџ драма со Алекс Волф и Џон Малкович, која имаше премиера порано оваа година на Трибека фестивалот. Тој исто така се појави како себе во музички видеа за Juice WRLD, Becky G и Karol G. Ангус неодамна беше избран за улога во Scream 6.

Последната сцена на Фезко во Еуфорија:


bottom of page