top of page

Андре Брауер почина на 61 година
Андре Браер, плоден и актер ценет актер од критичарите чијшто врел интензитет и заповедно присуство му ја донесоа наградата Еми за неговата улога како детектив во телевизиската драма „Homicide: Life on the Street“ и смешниот строг полициски капетан  на ситкомот „Brooklyn Nine-Nine“, почина во понеделникот. Тој имаше 61 година.

Неговата смрт во вторникот ја потврди неговата долгогодишна публицистка Џенифер Ален. Таа рече дека   Брауер, кој живееше во Њу Џерси, починал по кратко боледување. Таа не кажа каде починал.

Проектирајќи авторитет кој не трпи нонсенс, Браер полициските улоги му доаѓаа природно, меѓу која и улогата на детектив наспроти Тели Савалас во рестартирањата на телевизиските филмови на полициската серија „Коџак“ од 1970-тите во 1989 и 1990 година и како уште еденполицаец во „ Хак“, серија за обесчестен полицаец кој станува   таксист жеден за одмазда,  на CBS од 2002 до 2004 година.

И покрај тоа, Брауер, дипломец на Универзитетот Стенфорд, кој студирал на школата Џулијард во Њујорк, исто така уживал во плодна и повеќеслојна кариера како сценски, филмски и телевизиски актер во улоги кои не вклучувале значка или рачно оружје. Андре Кит Брауер е роден во Чикаго на 1 јули 1962 година и израснал на Западната страна на градот. Неговата мајка, Сали, работела за поштенската служба на САД. Неговиот татко, Флојд, бил оператор со тешка опрема за државата Илиноис.

„Живеевме во гето“, тојизјави за Тајмс во 2014 година. „Можев да се преправам дека сум груб или тврд и дека не сум бубалица. Не се сметам себеси за особено мудар, но ќе кажам дека е прилично јасно дека некои луѓе сакаат да излезат од гетото, а некои не. Јас сакав да излезам.”

Брауер присуствуваше на колеџот Сент Игнатиус, престижно језуитско средно училиште во Чикаго, а подоцна заработи стипендија за Стенфорд. Неговиот татко, кој сакаше тој да биде инженер, беше бесен кога наместо тоа гравитираше на глума.

„Покажи ми црни актери кои заработуваат за живот со глума“, се сеќава тој како му рекол татко му. „Што по ѓаволите ќе правиш, ќе  жонглираш  и патуваш низ Америка? 

 Откако дипломирал на Стенфорд со специјалност по математика, тој се здобил со диплома за магистер по ликовни уметности од школата Џулијард.

 Брауер инсистираше на тоа живеат во Њу Џерси иако често работел во Калифорнија. Помеѓу другите негови улоги во познатите телевизиски серии, тој играше неправилен лекар во драмата на ABC „Gideon's Crossing“ (2000-1) и продавачот на автомобили Овен Торо Џуниор во серијата на ТНТ „Мажи на одредена возраст“ (2009-11). ). Тој, исто така, глумеше во шестата и последна сезона на правната драма Paramount+ „The Good Fight“ (2017-22).

 Брауер освои Еми за „Homicide“ во 1998 година и уште една во 2006 година за неговата улога како челичен водач на екипата која изврушва грабеж во мини-серијата на FX „Крадец“, сместена во Њу Орлеанс по ураганот Катрина.

Позади него остана неговата сопруга, актерката Ами Брабсон; неговите синови, Мајкл, Исаија и Џон Весли; неговиот брат, Чарлс Џенингс; и неговата мајка. Неговиот татко починал во 2011 година.

  Брауер направи забележително заобиколување во комедијата во 2013 година со „Бруклин Nine-Nine“ играјќи го капетанот Рејмонд Холт, ерудит и строг командант. Тој доби четири номинации за Еми и освои две награди од изборот на критичарите за најдобра споредна машка улога во хумористична серија.

Тоа беше контраинтуитивна улога на повеќе нивоа. Како прво, г-дин Брауер имаше мало искуство во комедии - навистина, беше шега во шоуто дека неговиот лик е толку ригиден, што мораше да се напрега за да се насмее .„Никогаш не сум го направил тоа“, изјави тој за Variety. „Дали сум добар? Се сеќавам дека се свртев кон жена ми и ја прашав: „Дали е ова смешно?“ А таа рече: „Да, се разбира, не те лажат.“ Но јас продолжив да го гледам, велејќи си: „Дали е ова добро? „Навистина не можев да просудам“.


 

Тој, исто така, ги отфрли стереотипите со неговото прикажување на капетанот Холт како геј лик чија сексуална ориентација е само факт, а не извор на забава.

„Сè додека нема розови жешки панталони и пеење „Y.M.C.A.“, тогаш сè е во ред“, рече г.рече Брагер во видео интервју во 2018 година. „Типично, кога гледате геј ликови на емисии, тие се будалетинки или карикатури“, додаде тој. „Но, ова е уште еден аспект на Холт, наспроти тоа што е дефинирачка карактеристика на Холт, така што тоа е она што е важно за мене“.

Неговиот син тинејџер, рече тој, го прашал: „Глумиш геј полициски капетан? „Реков: „Не, јас играм полицискиот капетан кој е геј“. 


bottom of page