top of page

Аутопсијата на Шинејд Оконор е завршена, посмртните останки вратени на семејството

Посмртните останки на Шинејд Оконор се вратени на нејзиното семејство по нејзината трагична смрт минатата недела на 56-годишна возраст.


Џон Томпсон, службеник на лондонскиот внатрешен јужен округ за судот во Саутворк, потврди за Irish Times во четвртокот дека обдукцијата на Оконор била завршена пред нејзините останки да бидат дадени на нејзиното семејство.Сепак, извештајот од обдукцијата можеби нема да биде готов уште „неколку недели“, изјави Томпсон за медиумот.


Деталите ќе ѝ бидат откриени на јавноста само „доколку се отвори истрага за нејзината смрт“, пишува Irish Times.


Нејзината смрт на 26 јули не се третира како сомнителна.

„Со голема тага ја објавуваме смртта на нашата сакана Шинејд“, се вели во изјавата на семејството на пејачката на „Nothing Compares 2 U“ минатата недела.. „Нејзиното семејство и пријателите се скршени од болка и побараа приватност во овој многу тежок момент.


Лондонската полиција соопшти дека Оконор била прогласена за мртва на местото на настанот кога биле повикани во 11:18 часот после „пријава за жена која не реагирала на адресата на живеење во областа SE24“.Оконор е родена на 8 декември 1966 година во Даблин, Ирска.


Во 1987 година, на 20-годишна возраст, таа изби на музичката сцена со нејзиниот деби-албум „The Lion and the Cobra“ и потоа објави 10 студиски албуми за време на нејзината кариера.


Три години по нејзиното деби, таа стана познато име со изведбата на „Nothing Compares 2 U“ - моќна балада напишана од Принс.


Во 1991 година, таа ја освои наградата Греми за најдобра алтернативна музика за нејзиниот албум „I Do Not Want What I Haven’t Got“.


bottom of page