top of page

Викендов низ град


ЧЕТВРТОК:


Од Токио, Јапонија ни доаѓа вокалистката Ају, која во соработка со нашиот музичар, продуцент и композитор Јордан Костов ќе ни приредат неповторлив музички перформанс.

Со мешавина на јапонски, балкански, афро и латино фолклор ќе ја доживееме музиката на народите во една еклектична џез нео сол изведба.

Нејзиниот глас не преплавува со безвременски емоции на музика која функционира насекаде и секогаш. Додека пак џез аранжманите и импровизациите со хармоника на Костов со Петар Христов лира , Дамјан Гријо перкусии и Александар Бошков електрична гитара, ќе му додадат еден урбан модерен шмек, што уште повеќе ги поврзува континентите и времињата што оваа музика ги репрезентира.

На самиот настан ќе имаме и шанса да дегусираме јапонски пијалоци додека уживаме во музиката.


Журка: Македонски шлагери, Јавна соба; 21.30ч.Ајде на македонски шлагери во петок! 💃🕺

📲 Резервирајте си навреме за вашето друштво на 078 250 554.

🎫 Билетите чинат 200 денари и се набавуваат на самиот влез, најдоцна до 22 часот.

✨🎙️За добрата атмосфера се задолжени дечките од The Ringtones!

🗓 Започнуваме од 21:30 часот.

Се гледаме на поткровјето на Public Room! 🍸Хуманитарен фестивал: Сите за Грицко; МКЦ, 16.20-00:02ч.
СИТЕ ЗА ГРИЦКО е добротворна забава во организација на Фоундрејзер Брат за Брат, со

цел собирање на средства за нормален живот на нашиот брат Небојша Додевски Грицко.

Настанот ќе се случи на 16.03. во бифето на МКЦ и замислено е да трае од 16:20 до 24:02

Ги покануваме сите музичари кои се заинтересирани да помогнат и директно се вклучат или во музичката програма или да донесат свој мерџ (ЦД-а, плочи, мајци, прешивачи и др.) кои посетителите би можеле да ги купат и тие средства да допринесат за стабилен достоен и нормален живот за Грицко.

СТРОГ ПОСТ e новата музичка констелација на Филип Букршлиев (гитара), Дени Омерагиќ (бас) и Кристијан Новковски (тапани) -

познати по својата работа во бендови како Светлост, Палиндром, Fighting Windmills, Taxi Consilium...

СТРОГ ПОСТ свири музика на цврста „рифовска“ основа, спакувана во композиции, кои пливаат во матните води помеѓу пост-рок, free jazz и слободна импровизација.

Овој концерт ќе биде прва јавна презентација на целосниот материјал кој ќе се најде на нивниот деби албум, сниман пред неколку недели. Што би се рекло, ќе имаме можност да ги чуеме во фантастична форма.


ФИЛМ: Солидарност со работниците на Вио.Ме; Социјален центар Дуња; 19ч.Вио.Me е фабрика која по нејзиниот банкрот, со години е самоуправувана и окупирана од страна на работниците. Работниците успешно и самостојно управуваат со производството на еколошки производи за чистење, последните шест години во окупираната фабрика. Нема газди во оваа фабрика на источната страна на Солун, вториот по големина град во Грција. Тие докажуваат дека може да се достигне вистинска самоуправа и слобода на работникот без газди.

Но, фабриката денес е под закана да биде затворена од страна на судската власт и капиталот, бидејќи парцелата каде што се наоѓа беше продадена пред еден месец.

Во таа насока во солидарност со работниците од Вио.Ме во четврток (16.03.2023) со почеток од 19 часот организираме проекција на документарен филм.

Документарецот е со времетраење од 90 минути и превод на англиски јазик, а по проекцијата ќе следи и дискусија.


ПЕТОКПромоција и изложба: ,,Пргавиот зајак" од Пандалф Вулкански и Будимка Поповска; Метаноја галерија; 20ч.


Во петок, 17 март, со почеток од 20 часот, во просториите на Галерија Метаноја (ул. Максим Горки бр.19) ќе се одржи промоцијата на сликовницата со наслов "Пргав зајак."

Станува збор за сликовница чиишто автори се Пандалф Вулкански (текст) и Будимка Поповска (илустрации).

Пандалф Вулкански е псевдоним на писателот Никола Гелевски. Станува збор за искусен автор со богат книжевен опус кој зад себе има претежно експериментална поезија и проза, и за деца и за возрасни. Работи и како уредник, преведувач и издавач.

Добитник е на наградите "Тоде" (2023), „Девет преобразби во чудната шума (2021)“ (поезија за деца), влегол во најтесниот круг за престижната наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата, а во 2007 ја добил наградата „Борјан Таневски“ за најпроминентен колумнист на годината.

Досега ги има издадено следните авторски книги:

"Панда во дрон," 2022 (стрип-сликовница)

„Девет преобазби“, 2021 (поезија за деца)

„Текстилна поема“, 2018 (поезија за деца)

„Призрак против Сенка" (постмодернизам за деца), 1993

„Светулки и мракови (прилог за една критика на медиумите)", 2002

„Контрапункт (принципи за една поинаква политика)", 2004

„Архитортура и гробализација (текстови за градот)", 2010

„Никола Груевски - 250 хаику“, 2011

„Скопски приказни од 2014", 2011

„Фасадата ги јаде темелите“, 2012

Будимка Поповска е писателка, поетеса и уметница од Скопје. Студирала класична филологија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Од 1996 до 2015 живее во манастир, каде што ја изучува старата македонска школа на цртање икони. Истовремено го уредува списанието за духовни вредности „Премин“ (од 2000 до 2012г.) и учествува во бројни телевизиски и радио документарни емисии од областа на духовноста. Истовремено објавува текстови во дневните весници „Нова Македонија“, „Дневник“ и „Утрински весник“.

Во наредниот период се враќа дома и живее во Скопје кадешто работи како иконописец, колумнист (фриленсер) во македонската периодика. Член е на Друштвото на писатели на Македонија од 2013 година и ги има издадено книгите: „Врата“ (графичка поезија, 1994), „Полигони“ (раскази, 2007), „Друга визура“ (есеи, 2008), „Невидливи вежби“ (прозна поезија, 2011), „Куќа на Марс“ (поезија, 2019), „Ботичелиев каталог“ (есеи и фотографии, 2019), „Полигони“ и „Невидливи желби“ (на хрватски, 2021).

Има остварено неколку изложби меѓу кои групната изложба како член на групата Абау а ку - „Млечен град“ (МКЦ, 1991), самостојна изложба „Фантомима“ (МКЦ, 2019); како и самостојната изложба "Супа од Чиопа" која моментално може да се проследи во галеријата Метаноја.
Шурикен рекордс организира еднодневен фестивал. На чело на кондензираната македонска (па и балканска) хип хоп сцена ќе застане Да Џака Накот, кој по прв пат го гледаме на концерт откако го издаде последниот албум "Live on no evil."


САБОТА:
Ве покануваме на промоција на вториот албум на тандемот Добрила Грашеска / Дориан Јовановиќ под наслов „Dobrila & Dorian Duo 2: Пиле шарено“, збогатена со мини-концерт.

👉 Сабота, 18 март, 13:00 во Макка Бар (влез слободен)

Добрила Грашеска - вокал, лупови

Дориан Јовановиќ - ут, лупови, електроника

„Dobrila & Dorian Duo 2: Пиле шарено“ е ново автентично истражување на македонското музичко наследство, на еден свој, чудесен, начин поинакво од првенецот „Апокриф“, кој едновремено и едногласно ја освои публиката и музичката критика.

Овојпат со осум мелодии, небаре разгледници од минатото со подизбришан штембил, Добрила и Дориан раскажуваат ту весели, ту тажни приказни обоени со аритмија, со темна готика или весела динамичност, но со различен пристап кон ткаењето на звукот на утот и вокалот. Имено, соочени со прашањето како понатаму, тие најдоа одговор во збогатувањето на едноставноста со помош на електронски модификатори - лупери и процесори кои на утот му додадоа уште еден куп шумови, тонови и звуци, а од вокалот извадија и радио бранови и хорови.

Од познати до непознати песни од нашево поднебје, со поинакви аранжмани и изрази, „Dobrila & Dorian Duo 2: Пиле шарено“ е албум кој има задача да отвори ново поглавје, да покаже различен дискурс на нешто колку познато, толку и непознато, да испраша и да израдува. Како пиле. Шарено.

„Dobrila & Dorian Duo 2: Пиле шарено“ е 49то издание на SJF Records, спремно за уживање на CD, а ќе биде достапно и за даунлоуд и стриминг.НЕДЕЛА: Семенувачница, Општествена градина Бостание; 12-16ч.На 19 март (недела) на пладне - 12.00 часот - во општествената градина Бостание ќе одржиме средба за размена на семе.

Понесте си ги дупликатите од семенскиот материјал и разменете ги за семчињата што ви недостигаат, за да си ја засеете бавчата.

Настанот е отворен за сите, ќе има музика и други активности поврзани со семенувањето.

Повелете да семенуваме заедно!

*Меѓу другото на 20 март почнува пролетта.

bottom of page