top of page

Вил Смит е протеран од Оскарите, цела деценија

Одборот на гувернери на Академијата за филмски уметности и науки се состана во петокот наутро за да разговара за последиците за актерот Вил Смит отако го нападна со шлаканица водителот и комичар Крис Рок за време на 94-тото доделување на Оскарите, и гласаше да се забрани на Смит од сите настани на Академијата, вклучително и Оскарите за 10 години.Смит, кој поднесе оставка од Академијата минатата недела, одговори набргу потоа во изјава, велејќи: „Ја прифаќам и ја почитувам одлуката на Академијата“.

Ова е соопштението на Академијата:

94-те Оскари требаше да бидат прослава на многу поединци во нашата заедница кои сработија исклучително својата работа минатата година; сепак, тие моменти беа засенети од неприфатливото и штетно однесување што го видовме кое го егзибраше г. Смит на сцената. За време на нашиот телевизиски пренос, не ја проценивме адекватно ситуацијата во салата. За ова ни ежал. Ова беше прилика да дадеме пример за нашите гости, гледачи инашето семејство на Академијата ширум светот, но ние потфрливме - неподготвени за незамисливото. Денес, Бордот на гувернери свика состанок за да разговара за тоа како најдобро да се одговори на постапките на Вил Смит на Оскарите, покрај прифаќањето на неговата оставка. Одборот одлучи, за период од 10 години од 8 април 2022 година, на г-дин Смит нема да му биде дозволено да присуствува на настани или програми на Академијата, лично или виртуелно, вклучително, но не ограничувајќи се на наградите на Академијата.

Сакаме да ја изразиме нашата длабока благодарност до г. Рок што ја задржа својата смиреност под вонредни околности. Исто така, сакаме да им се заблагодариме на нашите домаќини, номинирани, презентери и победници за нивната сталоженост играциозност за време на нашето емитување.

Оваа акција што ја преземаме денес како одговор на однесувањето на Вил Смит ечекор кон поголема цел за заштита на безбедноста на нашите изведувачи игости ивраќање на довербата во Академијата. Исто така, се надеваме дека овде може да започне времето на заздравување иреставрација за сите вклучени и погодени“.

Организацијата немаше премногу други опции, особено со тоа што членството на Смит сега веќе не еактивно по неговата оставка. Неговата оставка и забраната за идни телевизиски преноси не го спречува да биде номиниран или дури и да ги освои идните награди на Оскар во тој период.


Имаше повици од инсајдери во индустријата и гледачи на филмови да се повлече Оскарот на Смит, што Оскарите немаат законско овластување да го бараат. За споредба, осудените криминалци Харви Вајнстајн и режисерот Роман Полански сè уште имаат своите Оскари по нивното протерување.

Академијата започна официјална дисциплинска постапка на 30 март и првично закажа состанок на одборот за 18 април за да преземе какви било дисциплински дејствија. Сепак, во светло на оставката на членството на Смит од Академијата на 1 април, претседателот на Академијата Дејвид Рубин го префрли состанокот за петок.

Смит го нападна Рок откако комичарот се пошегува со избричената глава на Џејда Пинкет Смит. Пинкет Смит јавно говореше за нејзината борба со опаѓањето на косата поради алопеција. Смит се извини на Рок во објава на Инстаграм ден по инцидентот.


Оскарите имаа потешкотии со нивните пораки и последици по инцидентот. Беа жестоки критиките од членовите на Академијата и професионалците од холивудската индустрија во врска со одлуката да му се дозволи на актерот и продуцентот на „Кралот Ричард“ да ја прифати неговата статуетка и да зборува неколку минути непрекинато. Кога беше објавена дисциплинската постапка, Академијата во соопштение рече дека Смит одбил да ја напушти церемонијата, нешто што повеќе извори го побија.

Дали заврши сагата „Slap Gate“? Академијата проговори, барем засега.

Процесот на Стандарди на однесување на Академијата беше ажуриран во декември 2017 година како резултат на движењето #MeToo и протерувањето на Харви Вајнстин. Во Одборот на гувернери во моментов има 54 лица. 17-те ограноци на Академијата се претставени со тројца гувернери, со тројца генерални гувернери, кои се номинирани од претседателот иизбраниот одбор. Дванаесет од членовите служат во одборот за прв пат откако беа избрани во јуни 2021 година.


Членовите на Одборот се:

Рита Вилсон, Актерска гранка

Ким Тејлор-Колман, филијала на директори на кастингот

Пол Камерон, огранок на кинематографери

Едуардо Кастро, филијала на костимографи

Жан Циен, гранка за документарни филмови

Пем Абди, огранок на извршни директори

Терилин А. Шропшир, филијала на филмски уредници

Laura C. Kim, филијала за маркетинг иодноси со јавноста

Лесли Барбер, Музичка филијала

Брук Бретон, гранка за визуелни ефекти

Хауард А. Родман, гранка на писатели

Сузане Биер, директорска филијала

Џенифер Тод, филијала на продуценти

Том Дафилд, филијала за дизајн на производство

Бони Арнолд, гранка за кратки филмови и играна анимација

Кејт Аменд, гранка за документарни филмови

Крег Барон, гранка за визуелни ефекти

Хауард Бергер, филијала шминкери и фризерки

Чарлс Бернштајн, Музичка филијала

Џон Блум, гранка за кратки филмови и играна анимација

Роб Брудоу, гранка за визуелни ефекти

Рут Е. Картер, филијала на костимографи

Кевин Колиер, гранка за звук

Лора Дерн, Актерска гранка

Тери Е. Дорман, гранка за звук

Доди Џеј Дорн, филијала на филмски уредници

Ава ДуВернеј, Директорска филијала

Филијала Linda Flowers, Makeup and Hairstylists

Девон Френклин, гувернери на големо, номиниран од претседателот и избран од одборот

Родриго Гарсија, гувернери на големо, номиниран од претседателот и избран од одборот

Дона Џиљоти, огранок на извршни директори

Вупи Голдберг, Актерска гранка

Линет Хауел Тејлор, филијала на продуценти

Марк Џонсон, филијала на продуценти

Лари Карашевски, гранка на писатели

Лаура Карпман, Музичка филијала

Кристина Кунелијас, филијала за маркетинг иодноси со јавноста

Елен Курас. Филијала на кинематографери

Дејвид Линде, огранок на извршни директори

Изис Мусенден, филијала на костимографи

Џенифер Ју Нелсон, гранка за кратки филмови ииграна анимација

Јан Паскале, филијала за дизајн на производство

Стивен Ривкин, филијала на филмски уредници

Ерик Рот, гранка на писатели

Дејвид Рубин, гранка на директори на кастингот

Стивен Спилберг, Филијала на режисери

Ненси Утли, филијала за маркетинг иодноси со јавноста

Менди Вокер, филијала на кинематографери

Роџер Рос Вилијамс, Филијала за документарни филмови

Џенет Јанг, гувернери на големо, номинирана од претседателот и избрана од одборот

Дебра Зејн, Филијала на директори на кастингот
Commentaires


bottom of page