top of page

Вирална десничарска кантри песна Rich Men North of Richmond карактеризирана како навредлива и дебело

Виралната песна на кантри пејачот Оливер Ентони беше критикувана дека е „десничарска химна“ и беше карактеризирана како „навредлива“.

Песната, наречена Rich Men North of Richmond ( „Богатите северно од Ричмонд“), моментално е број еден на топ листите на iTunes Country и собра 17 милиони прегледи на YouTube во рок од осум дена.


На прво слушање, песната може да се толкува како химна на работничката класа, бидејќи тој пее за „ја продавам мојата душа„за“срање плата“. Тој, исто така, ги критикува политичарите и „богаташи северно од Ричмонд"кои "само сакаат да имаат целосна контрола“.


Песната ги покренува прашањата за општествените проблеми како бездомништвото и кризата со менталното здравје во земјата, но, исто така, Ентони ги напаѓа „дебелите што ја цедат социјалната помош„, пеејќи дека тоа“ако сте метар и пеесет и имате 150 кг / нашите даноци не треба да плаќаат за вашите кутии со колачи.“


I've been sellin' my soul, workin' all day / Overtime hours for bullshit pay / So I can sit out here and waste my life away / Drag back home and drown my troubles away.


It's a damn shame what the world's gotten to / For people like me and people like you / Wish I could just wake up and it not be true / But it is, oh, it is.


Livin' in the new world / With an old soul / These rich men north of Richmond / Lord knows they all just wanna have total control / Wanna know what you think, wanna know what you do / And they don't think you know, but I know that you do / 'Cause your dollar ain't shit and it's taxed to no end / 'Cause of rich men north of Richmond.


Кантри песната беше пофалена на социјалните мрежи од десничарските медиски фигури, вклучувајќи ги Ден Бонгино и Мет Волш. Марџори Тејлор Грин, во меѓувреме, ја опиша како „химна на заборавените Американци кои вистински ја поддржуваат оваа нација и за жал светот“.


Меѓутоа, други ја критикуваа песната дека е „дебелофобична“ и навредлива.

Еден корисник на X (поранешен Твитер) напиша дека песната е „толку уникатно навредлива за мене како жител на Вирџинија, гитарист, текстописец, вљубеник/интерпретатор на фолк музиката, работник и антифашист што некако сум напизден на целата приказна."Друг напиша дека песната не е „некоја ода за работничката класа“, туку „реакционерна мелодија што ја овековечува дебелофобијата и класичните тропи за „кралици на социјалната помош“, популаризирана од [поранешниот претседател] Реган.

„Нејасно ги критикува богатите, но директно/неточно ги обвинува сиромашните за „молзење“ на системот“.

„Ништо не кажува класната свест како песна во која целиот среден стих е за тоа како сиромашните не можат да јадат поради дебелите корисници на социјална помош“, сподели левичарскиот канал на YouTube The Serfs.

The Guardian пак вели: „не беше изненадување“ што десното крило ја сака, додека The Independent праша „дали сите Републикански химни треба да бидат страшни како виралниот хит на Оливер Ентони „Богати мажи северно од Ричмонд?“ - референца на уште една контроверзна кантри песна која стана хит „ Try that in a small town" („Пробај нешто такво во мало гратче“) на Jason Aldean.


Ентони е поранешен работник во фабрика и земјоделец, а во неделата (13 август) го одржа својот прва концерт бидејќи виралното внимание привлече голем број на слушатели во Северна Каролина.

Во еден скорешен твит, пејачот рече дека е „во состојба на шок од изливот на љубов што го видов во коментарите, пораките и мејловите“.


Comments


bottom of page