top of page

Водењето на Оскарите е тешка, неблагодарна работа

Дали знаете кој е домаќин на 94тото доделување на Оскарите овој викенд? Дали е важно? Всушност, не одговарајте. Едноставно - е. Верувајте ни. Без разлика дали е изведена од познат комичар, поранешна детска ѕвезда или холограм на Боб Хоуп, водителот на Оскарите е составен дел на церемонијата како и самото златно човече.


Церемонијата се менува, но водителот - без разлика дали е во живо и лично или само нејасна идеја - опстојува. Тие можат да ѝ заблагодарат на церемонијата или да ја однесат на следното ниво.


Не мислиш така? Дури и најтерс набљудувачот на награди знае дека Били Кристал, Вупи Голдберг, Стив Мартин, Крис Рок, Елен Деџенерис, Ен Хатавеј, Џејмс Франко и речиси Кевин Харт ја освоиле (или биле поразени од) „најмалку посакуваната работа во Холивуд“. Бројот на луѓе кои успеале да го поминат телевизискиот пренос во целост постојано се намалува, но кој не се сеќава на „плик-гејт?“ Или селфито? Или „Ги видовме твоите гради?“ Работата може да биде неблагодарна (според двократниот водител Чеви Чејс) или целосно самоубиство на кариерата, но водењети на наградите на Оскар останува пословичниот син знак за штиклирање, цементирајќи ги мажите и жените доволно храбри да се прифатат во аналите на холивудската историја.


По три години без водители , овогодинешната церемонија ќе групен напор на Реџина Хол, Ејми Шумер и Ванда Сајкс, чие присуство претставува враќање на бизнисот како и обично на повеќе начини.


Еве еден поглед наназад на тезгата за водење на Оскарите, и како таа може да го потопи бродот или да го одржи на површина.


Водители на ток шоуа


Шегите за Оскар мора да одат по тенка линија: шегите треба да бидат актуелни, но не и политички некоректни, исмејувачки, но не навредливи, незаборавни, но не и контроверзни. Запознајте го водителот на ток-шоуто, „Џими Кимел во живо!“ беше последната личност што ја водеше церемонијата во 2018 година.


Како комичар и домаќин на вечерно ток шоу, Кимел (и другите како него) можеше да отвори со остар монолог, да анимира голема група луѓе внатре во театарот, како и оние кои гледаат од дома. Тоа се таленти специфични за луѓето запознаени со медиумот, па затоа академијата постојано се враќа во изворот за тие да ја носат големата вечер. Иконата на вечерните шоуа, Џони Карсон го водеше шоуто пет пати; Кимел, Деџенерес и Џон Стјуарт беа домаќини на по две церемонии.


Комичари


Но, водителите на ток шоуата не можат да ги допрат „чистите„ комичари. Иконскиот забавувач Боб Хоуп владее од врвот на купот, домаќин на Оскарите рекордни 19 пати од 1940 до 1978 година. На церемонијата во 1968 година, Хоуп, кој никогаш не доби златна статуа за својата глума (иако собра низа почесни трофеи), се пошегува: „Добре дојдовте на наградите на Академијата, или како што е познато во мојата куќа: Пасха“. Легендарниот водител стана синоним за церемонијата и директно го инспирираше комичарскиот актер Били Кристал - кој имаше 5 години кога Хоуп ја водеше првата телевизиска церемонија во 1953 година - да го води шоуто девет пати.„Сакав да го направам она што го направи Боб Хоуп“, рече Кристал од главната сцена за време на изненадувачкото појавување во 2011 година. Што ја направи ѕвездата од „Кога Хари ја запознава Сали“ толку голем емси, според другарката и колешка водителката Вупи Голдберг, беше дека тој беше фан.Били е еден од оние луѓе за кои знаете дека го сака киното“, рече таа во интервју за Variety. „Кога зборуваше за тоа што се случува, или кога имаше некој коментар за некој филм, знаевте дека знае за што зборува. И тоа е она што го сакате. Затоа што нема ништо полошо од тричасовно смртоносно шоу. Не ви пречи ако се три часа, ако сте се смееле многу“. Голдберг, кој беше домаќин четири пати и редовно се наоѓа на листите за најдобри водители заедно со Хоуп и Кристал, беше првата (и сè уште единствена) црна жена што соло го водела шоуто. (Хол и Сајкс оваа година ќе бидат втората и третата што ќе се приклучат на рангот.)


Групен проект


Иако некои можеби беа изненадени од минатомесечната најава за триумвират на домаќини, формулата со повеќе ѕвезди не е ништо ново за академијата.Дури шест ѕвезди ги поделија обврските на некои церемонии од 50-тите; 30-тото доделување на Оскарите го водеа Хоуп, Џек Лемон, Дејвид Нивен, Розалинд Расел, Џејмс Стјуарт и, чудно, анимираниот Пајо Паторот. Во поголемиот дел од 1970-тите, четворица водители ги презедоа уздите, со различни комбинации како и 49-та годишна церемонија, чиј квартет ги вклучуваше Ворен Бити, Елен Бурстин, Џејн Фонда и Ричард Прајор.


Но, поминаа 35 години откако триото - Шеви Чејс, Голди Хоун и Пол Хоган - ги презеде уздите. Критичарот на телевизијата од „Вашингтон пост“, Том Шејлс, напиша дека на емисијата од 1987 година „немала емоционалнa опиеност и морала во живо да зависи од повремено блескавите придонеси на комичарите“. Иако самите домаќини едвај беа најважниот момент, Хоган, кој само што го имал успехот на „Крокодил Данди“, доби златна ѕвезда. За време на неговиот пречек на подиумот, Хоган рече дека ја претставува публиката која гледа од дома и и́ кажа на публиката внатре во театарот дека „како телевизиско шоу, има тенденција да згасне особено додека одиме во третиот и четвртиот час“. Австралискиот актер, кој беше номиниран за најдобро оригинално сценарио, потоа ги потсети своите колеги и филмски ѕвезди „да бидат љубезни, да бидат благодарни, и да се привршат“.


(Washington Post)bottom of page