top of page

Герила настап во Венеција

Актерот роден во Украина, кој се прослави во московската независна театарска сцена, утринава изведе герилска претстава во три дела со која го откри претседателот Владимир Путин пред рускиот павилјон на Биеналето во Венеција. Мала група новинари и шест полицајци со штитови го чекаа Алексеј Јудников додека тој излегуваше од грмушките пред затворениот национален павилјон облечен во маска од латекс и долг темен капут.
Јудников зборуваше на англиски и руски, повикувајќи се на сатиричниот расказ на Николај Гогољ од 1836 година, Нос, и на крајот го отвори шинелот за да ја открие маската на Путин над меѓуножјето. Тој се врати во грмушките за да ја смени облеката пред повторно да излезе облечен како насилник во елек и златен синџир носејќи ја маската на Путин на лицето. И покрај обидите на локалните власти и полицијата да го прекинат настапот, Јудников успеа да се врати во темната фигура заснована на измислениот француски криминален антихерој Фантомас, кој беше популарен во Советска Русија.

Јудников веднаш бил изнесен од местото од страна на полицијата. Според Ивор Стодолски, ко-директор на „Уметници во ризик“, непрофитна организација со седиште во Хелсинки, која го поддржува Јудников, актерот самостојно го финансирал своето патување на Биеналето. Јудников моментално се наоѓа во Хелсинки откако избега од Москва каде што живееше. Стодолски рече дека Јудников и неговата ко-директорка на „Уметници под ризик“, Марита Муконен, биле задржани од полицијата на сослушување.

Уметниците во ризик, кои само вчеравечер го најавија настапот на Јудников, соработуваат со уметнички непрофитни организации и владини финансиери на меѓународно ниво за да им помогнат на уметниците кои се соочуваат со политички прогон. Според неодамнешното соопштение, организацијата добила апликации од повеќе од 600 уметници и културни работници од Украина, како и од 240 дисиденти руски и белоруски уметници и културни работници од руската инвазија на Украина во февруари.

Рускиот павилјон е затворен за ова издание на Биеналето откако уметниците и кураторот се повлекоа по инвазијата на Украина. Во празниот павилјон секој ден патролира вооружен чувар.

Commentaires


bottom of page