top of page

Греми наградите, секогаш непредвидливи, се соочуваат со нови предизвици

Ова требаше да биде година кога Греми наградите се вратија во нормала. Во 2021 година, пандемијата ја одложи церемонијата за шест недели и ги натера организаторите да приредат соголено шоу на отворено без публика, што ги маѓепса критичарите со својот интимен изглед, а сепак имаше анемична оценка.

Оваа година, по уште едно одложување - предизвикано од варијантата Омикрон - 64-тото годишно Греми за првпат ќе се оддржи во Лас Вегас и ќе се емитува од CBS во недела навечер од MGM Grand Garden Arena. Но, следеше порој од дополнителни компликации. На Кање Вест му беше забрането да настапува поради неговото вознемирувачко однесување на интернет. Тејлор Хокинс од Foo Fighters, кои требаше да настапат на церемонијата, почина додека беше на турнеја.

И тогаш, на доделувањето на Оскарите во неделата, Вил Смит го удри Крис Рок на сцената, инцидент што ги освои насловните страници ширум светот и донесе нов притисок кон тоа како организаторите на големите шоуа за доделување награди треба да се справат со расправиите меѓу ѕвездите на телевизија во живо.

Дури и со тие изненадувања - и по години на контроверзии во Recording Studio, (непрофитната организација зад Греми) - продуцентите велат дека се подготвени на сè и работеле на создавање на нов изглед на шоуто. Церемонијата повторно ќе има публика во арената иќе има целосни изведби на ѕвезди како Оливија Родриго, Силк Соник, Били Ајлиш, Џеј Балвин, Кери Андервуд, Џон Леџенд и Лил Нас Eкс.

Други истакнати моменти вклучуваат давање почит на Стивен Сондхајм и момент за војната во Украина.


Тревор Ноа се враќа како домаќин.

Највнимателно следено е дали Родриго, 19-годишната пејачка и актерка чија песна „Drivers License“ беше сензација минатата година, може да ги освои четирите врвни награди за албум, плоча и песна на годината и најдобар нов изведувач. Нејзината конкуренција доаѓа од меме-мајсторот Лил Нас Екс до 95-годишниот Тони Бенет, кој се натпреварува со „Love for Sale“, албумот на Кол Портер со Лејди Гага.


Најмногу номиниран оваа година е Џон Батист од „The Late Show With Stephen Colbert“, кој има 11 номинации.

Греми ги прошири своите четири најдобри категории оваа година на 10 номинирани, од осум - освежувајќи го најмногу најдобриот нов изведувач. Номинирани се од артисти кои ги освојуваат топ листите како Оливија Родриго (која ќе се натпреварува во четирите најгледани категории) до малку познати експериментални музичари.


Кање Вест, ја загуби поканата да настапи на наградите по неколку недели вознемирувачко однесување на интернет. Оливија Родриго, ќе се натпреварува во четирите најгледани категории.

Минатата година Бен Винстон, кој ја презеде улогата на продуцент на Греми по четиридецениско управување од Кен Ерлих, доби пофалби за иновациите и измените, како што се изведбите во круг и видео сегментите кои се однесуваат на животните приказни на номинираните на песна на годината, која тивко ја замени албумот на годината како најпосакувана награда на Греми.

Изведувачи: Оливија Родриго, Били Ајлиш, БТС иЛил Нас Икс се меѓу првите најавени изведувачи за шоуто на 3 април, кое ќе биде достапно на CBS и Paramount+.
Кање Вест: На пејачот, кој еноминиран за пет награди, му било кажано дека нема да смее да настапува за време на церемонијата поради неговото непредвидливо однесување во јавноста.
Изненадувачки изглед: Канадската кантавторка Џони Мичел, која доживеа аневризма во 2015 година и оттогаш ретко зборува во јавноста, ќе додели награда на церемонијата.