top of page

Греми наградите, секогаш непредвидливи, се соочуваат со нови предизвици

Ова требаше да биде година кога Греми наградите се вратија во нормала. Во 2021 година, пандемијата ја одложи церемонијата за шест недели и ги натера организаторите да приредат соголено шоу на отворено без публика, што ги маѓепса критичарите со својот интимен изглед, а сепак имаше анемична оценка.

Оваа година, по уште едно одложување - предизвикано од варијантата Омикрон - 64-тото годишно Греми за првпат ќе се оддржи во Лас Вегас и ќе се емитува од CBS во недела навечер од MGM Grand Garden Arena. Но, следеше порој од дополнителни компликации. На Кање Вест му беше забрането да настапува поради неговото вознемирувачко однесување на интернет. Тејлор Хокинс од Foo Fighters, кои требаше да настапат на церемонијата, почина додека беше на турнеја.

И тогаш, на доделувањето на Оскарите во неделата, Вил Смит го удри Крис Рок на сцената, инцидент што ги освои насловните страници ширум светот и донесе нов притисок кон тоа како организаторите на големите шоуа за доделување награди треба да се справат со расправиите меѓу ѕвездите на телевизија во живо.

Дури и со тие изненадувања - и по години на контроверзии во Recording Studio, (непрофитната организација зад Греми) - продуцентите велат дека се подготвени на сè и работеле на создавање на нов изглед на шоуто. Церемонијата повторно ќе има публика во арената иќе има целосни изведби на ѕвезди како Оливија Родриго, Силк Соник, Били Ајлиш, Џеј Балвин, Кери Андервуд, Џон Леџенд и Лил Нас Eкс.

Други истакнати моменти вклучуваат давање почит на Стивен Сондхајм и момент за војната во Украина.


Тревор Ноа се враќа како домаќин.

Највнимателно следено е дали Родриго, 19-годишната пејачка и актерка чија песна „Drivers License“ беше сензација минатата година, може да ги освои четирите врвни награди за албум, плоча и песна на годината и најдобар нов изведувач. Нејзината конкуренција доаѓа од меме-мајсторот Лил Нас Екс до 95-годишниот Тони Бенет, кој се натпреварува со „Love for Sale“, албумот на Кол Портер со Лејди Гага.


Најмногу номиниран оваа година е Џон Батист од „The Late Show With Stephen Colbert“, кој има 11 номинации.

Греми ги прошири своите четири најдобри категории оваа година на 10 номинирани, од осум - освежувајќи го најмногу најдобриот нов изведувач. Номинирани се од артисти кои ги освојуваат топ листите како Оливија Родриго (која ќе се натпреварува во четирите најгледани категории) до малку познати експериментални музичари.


Кање Вест, ја загуби поканата да настапи на наградите по неколку недели вознемирувачко однесување на интернет. Оливија Родриго, ќе се натпреварува во четирите најгледани категории.

Минатата година Бен Винстон, кој ја презеде улогата на продуцент на Греми по четиридецениско управување од Кен Ерлих, доби пофалби за иновациите и измените, како што се изведбите во круг и видео сегментите кои се однесуваат на животните приказни на номинираните на песна на годината, која тивко ја замени албумот на годината како најпосакувана награда на Греми.

Изведувачи: Оливија Родриго, Били Ајлиш, БТС иЛил Нас Икс се меѓу првите најавени изведувачи за шоуто на 3 април, кое ќе биде достапно на CBS и Paramount+.
Кање Вест: На пејачот, кој еноминиран за пет награди, му било кажано дека нема да смее да настапува за време на церемонијата поради неговото непредвидливо однесување во јавноста.
Изненадувачки изглед: Канадската кантавторка Џони Мичел, која доживеа аневризма во 2015 година и оттогаш ретко зборува во јавноста, ќе додели награда на церемонијата.

 


Некои од тие одлуки за продукцијата беа потреби на телевизијата од ерата на пандемијата. Но, во едно интервју Винстон рече дека дури и во арена сакал да ја задржи чувството за минатогодишната интимност и раскажувањето приказни. Шоуто во недела ќе ги нагласи работниците од зад сцената во оживеаната концертна индустрија, а номинираните од некои од десетиците категории на Греми што ретко се гледаат на телевизија ќе бидат прикажани на покривот на МГМ Гранд. (Од 86-те награди, сите освен осум или девет се доделени за време на церемонијата за брзо палење претходно истиот ден.)

Избори на уредниците

Се надевам дека лекциите што ги научивме минатата година“, рече Винстон, „од обидот да изградиме ТВ шоу што допираше теми што се битни, и не беше само концерт на една песна проследена со друга, ќе останат и оваа година“.


Раџ Капур, шоуранерот оваа година, рече дека дури и позицијата на сцената - таа е спуштена за околу три метри - ќе поттикне поблиска врска со публиката. Капур е извршен продуцент на шоуто, заедно со Винстон и Џеси Колинс.


Сепак, некои мерки за Ковид ќе бидат очигледни за гледачите. Номинираните уметници ќе бидат одвоени во простор за седење во стилот на бистро, а бројот на луѓе кои ќе примаат награди со микрофонот ќе се намали.


Само неколку дена пред шоуто, останува неизвесноста околу тоа кој ќе настапи, па дури и кои ѕвезди би можеле да присуствуваат. Од смртта на Хокинс на 25 март, продуцентите се тркаа да му оддадат почит на тапанарот. Двајца членови на К-поп групата БТС неодамна беа позитивни на Ковид-19, поставувајќи го прашањето дали или како групата ќе помине со својот закажан настап.

Recording Academy немаше коментар за БТС, а претставниците на групата не одговорија на прашањата за нејзините планови. Foo Fighters, номинирани за три награди, го откажаа закажаниот настап.

Најголемата непознаница можеби е Вест, чија покана за настап беше отповикана по низата вознемирувачки онлајн однесувања насочени кон неговата поранешна сопруга Ким Кардашијан и кон Ноа. Но, Вест сè уште е во трка за пет награди, вклучувајќи го и албумот на годината, за „Донда“. Претставник на Recording Academy рече дека по епизодата на Оскарите, има „планови за различни сценарија“.

За академијата, непречената церемонија е особено важна по повеќегодишните поплаки од уметниците и инсајдерите во индустријата за процесот на доделување награди и за управувањето со самата академија. Ѕвездите како Вест, Дрејк, Викенд и Диди, ги критикуваа Греми поради лошите резултати на наградување црни уметници во врвните категории и нетранспарентните процедури за гласање.

Академијата презеде чекори за решавање на тие прашања, но останува да се види дали тоа ќе биде доволно за да се смири несогласувањето. Минатата година, ја елиминираше долгогодишната употреба на анонимни скрининг комитети за одредување на многу номинирани, што Weeknd и други ги нарекоа нефер. Сепак, само еден ден пред објавувањето на овогодинешниот список во ноември, правилата на академијата беа променети за да се додадат две места на гласачкото ливче во првите четири категории, дозволувајќи им на ѕвездите како Вест, Тејлор Свифт и Лил Нас Екс да добијат номинации. Неколку дена подоцна, Дрејк се повлече од конкуренцијата во двете рап категории во кои беше номиниран, иако не даде никакво објаснување.

Харви Мејсон Џуниор, извршен директор на академијата, во интервју рече дека академијата работи на враќање на довербата кај нејзините членови. „Мојата надеж“, рече тој, „е дека ќе ја заслужиме довербата на сите што беа недоверливи“.

Досега, музичкиот свет изгледа подготвен да ѝ даде на академијата шанса да ги оправда сомнежите како неточни.

Прашањето со институциите како Греми етоа што секогаш постои чувство на носталгија итрадиција, така што промените генерално се малку побавни“, рече Гази, основачот на независната музичка компанија Empire. „Но, некои од разговорите што ги водевме беа охрабрувачки“.

Вили Стигерс, познат како Пророк, уметник-менаџер икопретседател на Black Music Action Coalition, рече дека ги држи лидерите на Греми за нивниот збор за посветеноста да се поттикне различноста во организацијата. „Академијата за снимање е одраз на американското општество“, рече тој. „Ќе бидат потребни повеќе од една или две години за да се отпакува сето тоа“.

Една област во која Греми, и музичката индустрија во целина, покажаа тврдоглав недостаток на напредок е напредокот на женските артисти. Оваа недела, последното издание на годишната студија на Иницијативата за инклузија Аненберг на Универзитетот во Јужна Калифорнија покажа дека признанијата за жените во поп музиката во суштина останале непроменети во текот на изминатата деценија. Минатата година само 23,3 отсто од заслужните изведувачи меѓу 100-те најдобри песни беа жени, додека ветувањето спонзорирано од Греми од 2019 година за ангажирање повеќе женски продуценти иинженери речиси немаше никакво влијание, покажа студијата.


„И покрај активизмот и застапувањето во индустријата, има мала промена за жените на популарните топ листи од 2012 година“, рече Стејси Л. Смит, една од авторките на студијата во изјавата.


Поголема дебата во музичката индустрија се наѕира околу вредноста на Греми - и на сите награди - во ера на фрагментирана гледаност и опаѓање на рејтингот. Минатата година Греми привлече само 8,8 милиони гледачи, што е најлошото прикажување досега, а придобивките од продажбата што уметниците и дискографските компании ги уживаа од истакнатиот изглед на Греми речиси исчезнаа.

Според Вил Пејџ, економист кој ја проучува музичката индустрија, двонеделната добивка од продажбата откако Адел го освои албумот на годината во 2012 година, за „21“, изнесуваше 1 милион долари проценети авторски авторски права, додека победата на Свифт минатата година, за „Фолклор“ ѝ донесе само 50.000 долари. „Денешната сурова реалност е дека придобивањето на судиите не мора да значи дека е исто со придобивање на потрошувачите“, рече Пејџ.


За продуцентите на ТВ шоуто, сепак, императив е настанот да се чувствува свежо. И велат дека така ќе биде.


Работите можат да станат изветреани и застарени“, рече Винстон, „ако останат исти“.


Бен Сисаерио Њу Јорк Тајмс

bottom of page