top of page

Грчкиот спор зоврива: Велика Британија и Грција во кавга околу Елгиновите мермери
Риши Сунак е обвинет дека „почнува караница“ со сојузник на НАТО откако ја откажа средбата со премиерот на Грција во 5 до 12 во расправа околу Елгиновите мермери.

Сунак требаше да се сретне со Киријакос Мицотакис во Даунинг стрит утрово, но се повлече откако Мицотакис изјави за Би-Би-Си дека чувањето на елементите од Партенон од страна на Британскиот музеј е како Мона Лиза да се „пресече на половина“.


Марк Харпер, секретарот за транспорт, потврди дека Сунак ја откажал средбата и рече дека владиниот став за мермерите е јасен. Тој додаде дека на Мицотакис, наместо тоа, му била понудена средба со Оливер Дауден, вицепремиерот.

Харпер рече: „Премиерот не можеше да се сретне со грчкиот премиер. Нему му беше понудена средба со вицепремиерот, што се покажа дека не е возможно да ја одржи.“

Харпер инсистираше на тоа дека „сите наши меѓународни партнери се многу важни“, додавајќи: „Сигурен сум дека ќе има идни можности премиерот и тој да се сретнат во иднина за да разговараат за важни прашања. Ние продолжуваме да ги имаме тие дискусии со сите наши партнери, како што рековте, за да се фокусираме на важни прашања како што е намалувањето на илегалната миграција“.

Запрашана дали тоа е намерно игнорирање Харпер рече: „Ја поставивме позицијата.“

„Владата многу јасно го изнесе својот став за Елгиновите мермери, а тоа е дека тие треба да останат како дел од постојаната колекција на Британскиот музеј“..


Мицотакис, кој јавно повика на враќање сите артефакти од Партенонот во Атина уште од првото преземање на функцијата пред пет години, исто така ја нападна одлуката на Сунак да го откаже состанокот.

„Го изразувам моето незадоволство што британскиот премиер ја откажа нашата закажана средба само неколку часа пред да се одржи“, рече тој. „Секој кој верува во исправноста и праведноста на своите позиции никогаш не се плаши од спротивставени аргументи“.


Сер Кир Стармер, лидерот на Лабуристите, се сретна со Мицотакис вчера. За мермерите накратко се разговараше, но лабуристите рекоа дека нема да го променат законот и не беше договорена промена на позицијата.

„Да се ​​избере кавга со сојузник на НАТО заради новинарски наслови, покажува колку е слаб Риши Сунак. Требаше да зборува за економијата, имиграцијата, Блискиот Исток… тоа е она што земјата би го очекувала од лидер, но Риши Сунак не е лидер“.

Говорејќи во неделата на Би-Би-Си со емисијата на Лаура Куенсберг, Мицотакис рече: „Ова не е прашање за враќање на артефакти... ова не е прашање на сопственост, ова е аргумент за повторно обединување. Каде може најдобро да го цените она што во суштина е еден споменик? Како да ви кажам дека сум ја исекол Мона Лиза на половина, и ќе имате половина од неа во Лувр, а половина во Британскиот музеј“.Мицотакис додаде дека ќе продолжи да се залага „за договор кој во суштина ќе биде партнерство меѓу Грција и Британскиот музеј, но ќе ни овозможи да ги вратиме скулптурите во Грција и луѓето да ги ценат во нивната оригинална средина... Јас сум трпелив човек и чекавме стотици години; јас ќе опстојам на овие дискусии“. Сепак, вели дека не постигнал толкав напредок како што би сакал во преговорите.

Законот за британски музеј од 1963 година во моментов забранува целосно враќање на артефактите, но извор близок до лабуристите изјави за Фајненшл тајмс: „Ние се држиме до постоечкиот закон, но ако договор за заем што е взаемно прифатлив за Британскиот музеј и грчкиот Владата може да се договори, нема да застанеме на патот“. Во изминатите 40 години грчката влада формално ги бараше скулптурите и изрази желба да ја заврши изложбата во музејот Акропол во Атина.


Во мај, Мицотакис победи на општите избори, обезбедувајќи околу 40 отсто од гласовите. Истиот месец, тој изјави за весникот „Индипендент“: „Никогаш нема да признаеме дека овие скулптури се во легална сопственост на Британскиот музеј... Но, повторно, мораме да бидеме конструктивни и треба да бидеме иновативни ако решението треба да биде Законот за британски музеј од 1963 година во моментов забранува целосно враќање на артефактите, но извор близок до лабуристите изјави за Фајненшл тајмс: „Ние се држиме до постоечкиот закон, но ако договор за заем што е взаемно прифатлив за Британскиот музеј и грчката влада може да се договори, нема да застанеме на патот.“ Во изминатите 40 години грчката влада формално ги бараше скулптурите и изрази желба да ја заокружи поставката во музејот Акропол во Атина.Минатата година, претседавачот со Британскиот музеј, Џорџ Озборн, рече дека треба да се направи „договор“ за споделување на мермерите од Партенон со Грција. На годишната вечера на музејот овој месец, тој го повтори овој план, изразувајќи надеж дека „можеме да постигнеме договор со Грција“, барем некои од скулптурите на Британскиот музеј „да бидат видени во Атина“. За возврат, тој сака „другите богатства од Грција, некои кои никогаш не ги напуштиле тие брегови, да бидат видени овде во Британскиот музеј“.
bottom of page