top of page

ДИВА ПОЈАЧАЛО: музика за август
Среќен август! Месецот на out of office мејлови, конечно се гледа крајот на топлотните бранови,и доколку се верува на песните за август: крајот на летните романси. Откако заврши исклучително брутален јули конечно уживаме во попријатно време.

Јас го прославувам тоа со конечно возење точак по маало, и излегување во делови од мојот стан што не се директно под клима уредот. ...и составувам плејлисти за овој мрзелив, и млак месец.


Песните за август се лежерни, копнежлив и, исполнети со чувството што Лана дел Реј го нарече "That summertime sadness"

..Некои од нас цела година чекаат да дојде лето но во август веќе го имаме синдромот на „премногу десерт“ поради кој посакуваме да дојде септември - или барем ладен августовски ветар.Bebel Gilberto - August day song:

Bebel Gilberto е бразилска пејачка и кантавторка, чија музика комбинира стилови како боса нова, самба, и електронска музика. Таа е ќерка на легендарниот бразилски музичар Жоао Гилберто и внука на иконата на боса нова, Жоао Жилберто. Bebel станала популарна на светската музичка сцена со својот хармоничен глас и убави текстови, и по тоа што донела бразилски звук на глобалната публика. "August Day Song" е една од нејзините емблематски песни од албумот "Bebel Gilberto" објавен во 2004 година. Оваа песна се одликува со нежна и убава мелодија и изразува уште една неодолива страна на нејзината уметничка визија.Van Morrison: Cold wind in August

Van Morrison - ирскиot музичар рокер, автор и продуцент, чија музика опфаќа многу стилови вклучувајќи рок, соул, блуз, џез и фолк. Тој се прослави со својот уникатен глас и текстови, што носат длабоки емоции. Како член на бендот Them и со успешната соло кариера, тој остави значајно влијание врз светската музичка сцена. Една од неговите песни, "Cold Wind in August", се наоѓа на неговиот албум од 1974 година, "Veedon Fleece". Оваа меланхолична песна се карактеризира со виртуозни текстови и мелодија, кои совршено го одразуваат неговото музичко мајсторство и дарба за носење на слушателите на емотивни патешествија.


Neil Diamond: Hot august night


Aмериканскиoт актер, пеjач, текстописец се смета за еден од најпознатите и влијателни музички изведувачи на сите времиња. Роден во 1941 година, неговата кариера започнала во раните 1960-ти, а се развивала со голем успех и освојување на светската популарна сцена. Еден од најпознатите албуми на Дајмонд е "Hot August Night", објавен во 1972 година. Овој албум снимен во живо го добил името по песната "Hot August Night", која го објединува енергичниот стил на изведба и емотивните текстови, карактеристични за Нил Дајмонд. Оваа песна и албумот ги истакнал како еден од најдобрите живи албуми во историјата на популарната музика, и непрекинато останува посакувано дело за неговите фанови ширум светот.


Waylon Jennings : The Thirty Third of August


Waylon Jennings беше американски кантавтор, пејач и гитарист, сместен во иконата на кантри музиката и еден од највлијателните изведувачи на своето време. Тој стана популарен преку својот силовит глас и тексти на песни кои ги пребаруваат длабоките емоции и личните искуства. Познат како еден од главните претставници на Outlaw Country музичкиот стил, Jennings се бореше за креирање на сопствени правила во кантри музиката.

Песната "The Thirty Third of August" е дел од неговиот албум "Love of the Common People" издаден во 1967 година. Оваа песна го карактеризира традиционален кантри звук и искрени текстови кои ги пресликуваат животните искуства и борбите на човекот. Преку оваа песна, Jennings ја пренесува својата уметност и умешност да го изрази емоционалното состојбање на слушателите и да ги привлече во својата искрена приказна.


Taylor Swift - August


Taylor Swift е американска пејачка, писателка на песни и актерка, позната по својата успешна музичка кариера и влијателност во индустријата. Таа започнала како кантавторка во раните тинејџерски години и наскоро добила глобална слава. Своите песни често ги насочува околу сопствени искуства и емотивни ситуации, што доби големо прифаќање од нејзината публика. "August" е песна од нејзиниот албум "Folklore" објавен во 2020 година, каде нејзиниот стил се преобрази во интимна и рефлективна звучна палета. "August" е летна романтична балада која носи елементи од носталгијата и копнежот на љубовта. Преку оваа песна, Swift ги прикажува своите извонредни писателски вештини и умешност да го испорача емотивното зголемување на своите слушатели.

Robin Gibb - August October


Robin Gibb беше англиски пејач, писател на песни и музичар, најпознат како член на бендот Bee Gees. Тој и неговите браќа, Barry и Maurice, создадоа легендарната група Bee Gees, која стана една од најуспешните и влијателни групи во историјата на музиката. Robin Gibb беше познат по својот уникатен глас и талент во пишувањето на песни. Песната "August October" е дел од неговиот соло албум "How Old Are You?", објавен во 1983 година. Оваа песна е емоционална и меланхолична балада која го истражува темата на изгубена љубов и носталгија. Ги прославува теплите и неверојатни спомени од август до октомври, откако љубовната врска завршила. Robin Gibb со својот нежен и изразителен глас го пренесува чувството на тешкотијата и носталгијата што ги произлегуваат од раскинувањето, што се препознава како класична и паметна изведба во музичката кариера на оваа извонредна личност.


Jonathan Richman - That summer feeling Live


Jonathan Richman е американски кантавтор, гитарист и пејач, најпознат како водечки член на бендот Modern Lovers и како соло изведувач. Тој е познат по својот минималистички стил на пишување на песни и непосредни духовити текстови кои го истражуваат секојдневниот живот и емоциите. Richman стана релевантен во панк и инди музичката сцена, а неговите изведби се впечатливи и препознатливи.

Песната "That Summer Feeling" е дел од неговиот албум од 1984 година "Jonathan Richman". Оваа песна е меланхолична балада која ги опишува летните чувства и емоции, со фокус на сетилните искуства на летниот период. Преку текстовите, Richman се обидува да ја нагласи магијата на летото, додека истовремено го вклучува чувството на меланхолија и минатите летни моменти. Песната го карактеризира свежиот и емоционален стил на изведба на Jonathan Richman, што ја прави оваа песна омилена меѓу неговите фанови.


When there's things to do, not because you gotta

When you run for love, not because you oughta

When you trust your friends, with no reason not to

The joy I've named shall not be tamed

And that summer feelin' is gonna haunt you one day in your life

Florence+The Machine: Dog days are over


Florence + The Machine е британски музички бенд предводен од пејачката и писателката Флоренс Уелш. Основан во Лондон во 2007 година, бендот го карактеризира впечатливиот глас на Уелш и експерименталниот звук кој има елементи од алтернативен рок, инди поп, барок рок и арт рок. Нивниот прв албум, "Lungs" (2009), им донесе светска популарност и почит, а од тогаш продолжија да креираат препознатлив звук и текстови исполнети со емотивни теми.


Песната "Dog Days Are Over" е дел од нивниот деби албум "Lungs". Објавена во 2008 година, оваа песна стана една од најпознатите и идентификациони химни на бендот. Песната пренесува порака за искреното ослободување од темнината и преминување кон подобри времиња, што во случајот на текстот, се изразува преку замислена слика на "песји денови" - период на најжешките денови од годината и период на неактивност и опаѓање. "Dog Days Are Over" го прославува чувството на обнова и возбудување, што го поткрепува силниот глас на Уелш и енергичниот аранжман на бендот. Оваа песна ќе го натера слушателот да се оствари и да се освежи, што е тема која одлично одговара на емоционалниот стил на музиката на Florence + The Machine.


bottom of page