top of page

Дива појачало: нова свежа година со нова свежа музика од нови свежи музичари

Elmiene

„Во Америка е лудо, бидејќи Америка е местото каде што е роден R&B, така што има поинаква енергија. Свирејќи живо, помеѓу песните знам да запеам стара R&B песна со која сум опседнат и ќе видам дали публиката може да сфати што е тоа. Овде, тоа оди малку побавно, па после некое време ќе се јават неколку R&B бубалици во толпата и јас сум: „Значи разбираш, те гледам“ - но таму, сите разбираат.

„Постои гордост кај публиката за она што го постигна нивниот свет и нивната култура, тоа е неверојатно. Кога го направив моето шоу во Оксфорд не многу одамна, тоа беше најтешкото шоу што сум го направил. Бев: „Срање, Њујорк беше многу повеќе како дома отколку овде, ама ова е буквално мојот дом!“„Someday“ беше изградена околу пријателка со која веќе не бев толку близок, што порано ја гледав на романтичен начин, но беше како „Тоа не може да пројде, од која било причина“. Мислев дека што и да е тоа што го чувствувам, треба да го инкапсулирам, да забележам аспекти на една личност за кои открив дека се неверојатни и да го барам во иднина, и ако го најдам тоа кај некој во иднина, значи дека сум на прав пат“.
2. Sampha: dont go back,,...има моменти во животот кога на сите им треба перспектива. Има моменти кога само требаше да почувствувам нешто. Понекогаш може да наидете на некој кој може да артикулира што точно се случува со вас, но вие навистина не му давате доволно тежина затоа што не можете да го артикулирате, исто како одлична песна. Чувствувам дека големите ораторисе духовни. Кој знае? Животот е само една голема духовна работа, што и да е тоа. Има моменти кога треба да се оградам и чувствувам дека духовноста е само еден метод што ме привлекува. Мислам дека сите сме духовни, ако знаете што мислам, но сепак треба да сфатам што значи тоа за мене.'“
Mary In The Junkyard: TuesdayСаја: „Ја снимивме минатиот декември и е репрезентативна на возбудата што доаѓа кога сме заедно во студио за прв пат. Идејата беше да се обидеме да доловиме каде сме во животот. Навистина добро се сеќавам на сесијата: стигнавме во студиото и мислевме: „Ајде само да ставиме сè во оваа песна и да ја објавиме“.
Клари: „Песната зборува и за тоа какво е чувството да се преселиш во Лондон и што значи да се адаптираш во голем град. Некогаш можеше да слушаш птичја песна и село во моите демо снимки - а сега можеш да слушаш тепачки надвор! Тоа е ранлива песна и да имате луѓе околу вас кои го поминале истото искуство е навистина важно“.
Дејвид: „Тоа е песната што ја свириме последна на нашите сетови бидејќи има драматичен крај. Првиот дел е прилично стегнат и звучи речиси електронски, а крајот е сличен на целосно емотивно ослободување. Малку е неуредна и мислам дека е одлично за нашето прво издание како бенд да биде такво; не сакавме да пристигнеме професионални. Тоа е голема, луда песна долга пет минути“.


Logic1000 Grown on me


„Толку долго бев во режим на преживување и толку негативна кон сè и сега разбирам од каде доаѓа [Киран]. Целиот овој живот и кариера е таков благослов, да се има оваа можност; има толку многу одлични работи во оваа работа што не ги разбирав, но ги разбирам сега. На психо-терапија сфатив дека тоа е всушност мојата работа од соништата: да настапувам како музичар. Многу години го потиснував тоа и си реков дека не го заслужувам тоа. Ме обнови - повторно ја добив таа невиност за тоа колку е кул овој живот.

Antony Szmierek - Dance Better


„Пишував поезија и учествував на поетски читања во текот на неделата додека предавав, а тоа беше многу потешко бидејќи беше акапела и мислев дека треба да ги насмеам луѓето. А ако го направите тоа, го убивате. Но, тогаш сфаќате дека она што го барате е тишина и задржување на вниманието на луѓето.
„Во Манчестер има голема поетска сцена и сфатив дека сум подобар со изведувачката страна на поезијата. Потоа веднаш реков: „Ајде да додадеме музика.“ И успеа. Ставивме гитари со кои звучеше како Foals, и тоа е смешно бидејќи никој никогаш не би нè споредил со Radiohead, но тие се еден од нашите омилени бендови, па затоа ставивме голем дел од нивниот звук таму.
„Сфатив дека она што го сакам фидбек. Напишав два романи и сакам да замислувам луѓе како ги читаат моите книги, но ебано неверојатно чувство е кога сите се на иста страница на концерт. Тој трансцендентен дел кога сите ги креваат рацете и ги затвораат очите... и јас го диригирам. Тоа е неверојатно.”Uche Yara She hot


***

„Австрија е местото каде што научив како да свирам инструменти, од гитара до тапани до пијано. Имаше толку многу простор во куќата на моите родители на село и можев да бидам гласна во секое време. Пораснав и научив музика на навистина слободен и разигран начин.
„Се преселив во Берлин откако завршив средно училиште. Она што веднаш ме погоди беше недостатокот на простор, бидејќи се преселив во стан кој го споделував со други и повеќе не можев да правам врева. Не можев да ги земам бубњевите со мене и немав пристап до студио во тој период. Работите се сменија од тоа да бидат навистина слободни до тоа соседите да велат: „Дали си ненормална? Овде не можеш да свириш на тапани!“
„Во тој момент, почнав да земам семплови и да наоѓам решение за гласните инструменти. Почнав да станувам навистина разиграна со мојот глас и да учам за изобличување на гласот.
„Една недела ги посетив моите родители дома во Австрија и ја искористив можноста додека бев таму да снимам колку што можев повеќе тапани додека можев да правам врева!“

BODEGA Tarkovski

Тарковски’ е игра на зборови за познатиот руски режисер и SKI; Бев заљубен во неговата книга „Вајање во времето“, но открив дека многу од неговите прогласени правила и насоки за правење филмови биле прекршени од неговите сопствени практики за правење филмови. Теоријата никогаш навистина не го постигнува она што го сакате и примената на теоријата во хаотичната практика на изработка на уметност (додека сè уште е корисна и суштинска) е како скијање по дива падина.NewDad Nightmares


„Насловот на албумот на галски е „куче“ и служи како метафора за тоа како „тешките чувства можат да ве следат наоколу како послушно милениче.

Имаме одлична изрека во Ирска: „Is fearr Gaeilge bhriste, ná Béarla cliste“, што значи „лошиот ирски е подобар од паметниот англиски“ – повеќе луѓе треба да се потрудат да го зборуваат и да ги охрабрат другите да го направат истото.

Мислам дека тоа што сум овде ме направи уште повеќе поврзан со јазикот. Луѓето надвор од Ирска мислат на земјата во контекст на леприкони и сето тоа срање - но тоа не е во ред, знаеш? Наместо тоа, сакавме да направиме нешто од целата епска ирска митологија“.
bottom of page