top of page

Доминик Фајк размислуваше за смртта на неговиот колега од Euphoria, Ангус Облак за време на неодамне

Доминик Фајк: „Мојата музика е луда – се спојува, чудно е и сето тоа е различни видови срања“

На средината на сетот, Фајк – кој ја играше улогата на Елиот во втората сезона на „Еуфорија“ – одвои малку време да зборува за својот поранешен колега по акустичната изведба на „Dark“ од неговиот нов албум „Sunburn“.


Облак, кој го толкуваше Феско „Фез“ О’Нил во серијата на HBO, почина еден ден претходно (31 јули) на 25-годишна возраст. Причината за смртта сè уште не е потврдена.


„Претпоставувам дека неодамна изгубив еден мој пријател. Тој умре пред некоја вечер, што е диво да се каже затоа што не се справувам често со тагата“, рече Фике на публиката (преку Stereogum). „Не ми се случило многу смрт околу мене, и ова беше првпат да се чувствувам како да ја познавам личноста доволно добро за да плачам и да почувствувам нешто. Беше чудно“.


Тој продолжи: „Бев на пат да направам масажа, што звучи толку ебано глупаво, во тоа време, и го добив овој повик. И ме заеба, очигледно. Сè уште ја добив масажата. Се чувствував навистина глупаво. Тој веројатно би рекол: „Да, напред“, знаеш? Дури и оваа вечер, седев во зелената соба, и се чувствував... знаеш кога работите се чинат само тривијални? Се чувствувате навистина мали, а временската линија некако се протега.


„Понекогаш гледам на луѓето како искри. Одзумирам и мислам дека луѓето имаат бранови должини. Ако одзумирате доволно далеку, ќе видите некои луѓе - веројатно не многу од нас - но мислам дека ако одзумирате милиони милји, ќе ја видите искрата на ова дете. Можеше да го видиш од толку далеку, дури и ако беше краток блиц“.Фајк продолжи да се сеќава како Клауд- чие полно име беше Конор Ангус Клауд Хики - „ќе ја осветли просторијата, секоја просторија во која влегуваше“, додавајќи: „Тој е ебано добар човек“.


Тој додаде: „Се чувствував глупаво што излегов овде. Како, ова е толку глупаво, да се прави шоу и да се биде среќен. Но, тој би сакал да го сторам тоа. Тој би рекол: „Не, направи го шоуто, забавувај се“.


Можете да погледнете видео снимено од фановите од моментот погоре.


Облак почина само неколку недели откако неговиот татко почина. На 14 јули, актерот роден во Калифорнија сподели фотографија од својот татко на својата страница на Инстаграм. „Мислиш бре“, напиша тој на објавата.


Минатата недела, Облак присуствуваше на погребот на неговиот татко во Ирска. Во изјавата со која се потврдува смртта на Облак, неговото семејство рече дека тој „интензивно се борел со оваа загуба“. Пораката продолжи: „Единствената утеха што ја имаме е тоа што Ангус сега е повторно обединет со својот татко, кој му беше најдобар пријател.„Ангус беше отворен за неговата битка со менталното здравје и се надеваме дека неговото умирање може да биде потсетник за другите дека тие не се сами и не треба да се борат со ова сами во тишина“.


Улогите на Cloud’s Euphoria, Зендаја (Руби „Ру“ Бенет) и Сиднеј Свини (Касандра „Кејси“ Хауард) се исто така меѓу оние кои му оддадоа почит на починатиот актер.


留言


bottom of page