top of page

Доналд Трамп сликата од регистрацијата во Фултон затворот му заработи 7 милиони долари за кампањаПретседателската кампања на Доналд Трамп собра повеќе од 7 милиони долари откако тој беше букиран во затвор во Атланта во четвртокот, а неговите соработници ситуацијата ја претворија сликата во профитабилен бизнис.

Веб-страницата „Трамп 2024“ продава шолји, маици, чаши за пиво и налепници на автомобили, сите украсени со неговата слика од затворот. Предметите, по цена од 12 до 34 долари, носат пароли како „Никогаш не се предавај!“

Трамп (77) е обвинет за 13 кривични дела поврзани со неговите наводни обиди да ги манипулира резултататите од изборите во 2020 година во Грузија. Тој е првиот екс-претседател кој е обвинет за кривично дело и единствениот кој има фотографија од регистрација во затвор.

Тој негира дека сторил нешто незаконски и вели дека обвинението, заедно со трите други кривични случаи со кои се соочува - е дел од заговорот да го задржат надвор од функцијата.

Сепак, неговата кампања ги преплави поддржувачите со мејлови и објави на социјалните мрежи користејќи го моментот како дел од нејзиниот апел за собирање средства, повикувајќи ги поддржувачите да „дадат придонес за иселување на изопачениот Џо Бајден од Белата куќа и да се спаси Америка за време на ова мрачно поглавје во историјата на нашата нација. “.


Откако ја напушти Атланта во четвртокот, Трамп ги објави своите ставови на Twitter/X, за прв пат откако беше баниран во јануари 2021 година. Тој беше вратен на платформата откако Илон Маск го купи Твитер минатата година.

Тој напиша: „Влегов во јамата на лавовите со една едноставна порака во име на целото наше движење: никогаш нема да ја предадам нашата мисија да ја спасиме Америка“.Во вчерашната е-пошта до поддржувачите, Трамп рече: „Длабоката држава направи се што е во нивна моќ за да се обиде да ме наслика како негативец додека ВИСТИНСКИТЕ негативци, сместени длабоко во мочуриштето во Вашингтон, тивко се извлекуваат со крвавењето на нашата земја. .“

Тој додаде: „Ве молиме дајте придонес за да го одбраниме нашето движење од бескрајниот лов на вештерки“.Во меѓувреме Сторми Даниелс, порно ѕвездата која тврди дека имала секс со него, вели дека нема шанси тој да тежи 95.5kg како што е наведено во податоците од регистрацијата во Фултон затворот. Таа на Твитер/Икс напиша „ммкеј... а јас сум 55кг и девица! Сум поминала многу време под мажи од 95кг а Прцулот(како го нарекува Трамп) не е еден од нив“

Последната пријавена тежина на Трамп беше измерена во 2020 година за време на неговиот годишен систематски преглед како претседател. Во тоа време тој тежеше 110 килограми и беше 2.5цм понизок(181цм), што го ставаше во категоријата обезен, според мерилото на БМИ за возрасни на американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Поранешниот претседател (77), кој е познат по својата љубов кон стекови и хамбургери, се соочува со 91 кривична пријава во четири одвоени случаи.

Comments


bottom of page