top of page

Елтон Џон го постигна ЕГОТ статусот со неговото Еми - но што подразбира иготството?
Елтон Џон стана 19-тиот човек кој освои EGOT - игрив акроним за освојување Еми, Греми, Оскар и Тони - кога освои Еми во понеделникот вечерта за „Елтон Џон во живо: Збогување од стадионот Доџер“.


Наградата беше доделена за категоријата  „Извонреден естраден  специјал во живо.“


Џон доби Тони за песната „Аида“ (2000) и Оскар за „Can You Feel the Love Tonight" во „Кралот лав“ (1995) и „(I’m Gonna) Love Me Again”“ во „Rocketman“ (2020). Има освоено пет Греми, вклучувајќи ја и за „That’s What Friends Are For“ (1986), со Гледис Најт, Дион Ворвик и Стиви Вондер.


Осумнаесет други уметници освоија EGOT, вклучувајќи го и текстописецот на „Frozen“ Роберт Лопез, единствениот човек што го направил тоа двапати. Пред Џон, последното зачленување во ЕГОТ клубот беше актерката Виола Дејвис, која минатата година заработи Греми за аудио книгата од нејзините мемоари. Таа е една од шесте жени со ЕГОТ.

 


Зошто почнавме да зборуваме за ЕГОТ?

Многу луѓе претпоставуваат дека потекнува од хитот на NBC „30 Rock“, кој започна да се емитува во 2006 година. Но, се испостави дека терминот датира од 1984 година, кога само тројца луѓе го освоиле EGOT-ството: композиторот Ричард Роџерс и актерките Хелен Хејс и Рита Морено.


Всушност Филип Мајкл Томас, партнерот на Дон Џонсон во полициската драма „Пороците на Мајами“  кој е заслужен за името. Достигнувањето претходно беше познато како „гранслем“, термин кој се користи за слични достигнувања во голфот и тенисот.

 

Томас им кажа на новинарите дека негов сон бил да освои Еми за неговата работа на „Miami Vice“, Греми за неговите албуми, Оскар за претстава што сакал да ја адаптира како филм и Тони за некои мјузикли што ги напишал. .


Томас, кој подоцна тврдеше дека акронимот ја означува и неговата мантра за кариера - “Energy, Growth, Opportunity and Talent” („Енергија, раст, можност и талент“ )- дури носеше медалјон со изгравиран „EGOT“. Но, тој никогаш не беше номиниран за ниту една од наградите кои сонуваше да ги освои.


Како ЕГОТ влезе во популарната лексика?

И покрај напорите на Томас, беа потребни неколку децении пред „EGOT“ да стане тоа што е сега. 

Кога Кеј Канон, писателка и продуцентка на „30 Rock“, одлучи да го вклучи реткиот подвиг во сатирична приказна која започна во 2009 година. дека тие беа една награда подалеку од EGOT-ување“.


Во тоа време, дури и некои славни личности од А листата, не знаеја за разликата. Комичарката Вупи Голдберг првпат дозна дека го постигнала статусот ЕГОТ кога гостуваше во една од четирите епизоди на „30 рок“ во кои ликот Трејси Џордан, која ја игра Трејси Морган, го купи медалјонот на Томас и почна да подготвува стратегии за да постигне својот ЕГОТ. („Добра цел за лудо талентиран човек“, вели тој во шоуто.)


„Го гледав „30 Rock“ и ми се допадна концептот“, рече Лопез. „Човек навистина никогаш не мисли за себе како кандидат за постигнување на нешто толку смешно, но сфатив дека можеби ќе го направам тоа еден ден“. Лопез ја оствари својата желба во 2014 година, добивајќи Оскар за песната „Let It Go“ од анимираниот хит на Дизни „Frozen“.


Композиторот Ендрју Лојд Вебер беше од старата школа. „Не размислував: „Ако го добијам овој Еми, би бил EGOT“, рече Лојд Вебер за постигнувањето на подвигот во 2018 година за „Jesus Christ Superstar Live in Concert“. Текстописецот Тим Рајс и пејачот Џон Леџенд, кој ја толкуваше насловната улога, во исто време го достигнаа статусот ЕГОТ.


„Тоа навистина не ми падна на памет“, рече Лојд Вебер. „Сега сум многу посвесен за тоа“.


Кој е всушност во клубот ЕГОТ?

Ова се 19-те луѓе кои освоија EGOT, заедно со годината и наградата со која го обезбедија достигнувањето:


Ричард Роџерс (1962, Еми)

Хелен Хејс (1977, Греми)

Рита Морено (1977, Еми)

Џон Гилгуд (1991, Еми)

Одри Хепберн (1994, Греми)

Марвин Хамлиш (1995, Еми)

Џонатан Туник (1997, Тони)

Мел Брукс (2001, Тони)

Мајк Николс (2001, Еми)

Вупи Голдберг (2002, Тони)

Скот Рудин (2012, Греми)

Роберт Лопез (2014, Оскар)

Џон Леџенд (2018, Еми)

Ендрју Лојд Вебер (2018, Еми)

Тим Рајс (2018, Еми)

Алан Менкен (2020, Еми)

Џенифер Хадсон (2022 година, Тони)

Виола Дејвис (2023, Греми)

Елтон Џон (2024, Еми)


Која е најдобрата стратегија за освојување на EGOT?

Не е некоја тајна е дека кога сте блиску до EGOT, можно е да го изиграте системот.

Лојд Вебер рече дека неодамна бил прашан од колега уметник - некој познат, тој не кажува кој - како да додаде Тони во колекцијата на награди која веќе вклучува Греми и Еми. „Рече: „Па, еден начин на кој можете да го направите тоа е да станете продуцент, да вложите пари во неколку шоуа“, рече тој. „Се чини дека секое шоу има 20 продуценти денеска“.

Таа стратегија функционираше за пејачката и актерка Џенифер Хадсон, која постигна EGOT во 2022 година со нејзината Тони победа како продуцент на „A Strange Loop“.


Лојд Вебер смета дека добивањето Оскар е најтешко. Греми е најлесно, рече тој, едноставно затоа што има повеќе достапни категории: „Можете да бидете најдобриот бенџо свирач во Латинска Америка“.


И ако убедливата победа на Дејвис на Греми - во категоријата најдобра аудио книга, нарација и раскажување приказни - откри нешто, тоа е дека немузичките методи можат да бидат исто толку ефективни. „Направете комичен специјал или прочитајте ја вашата сопствена аудио книга“, рече Кенон. „Напишете книга, раскажете ја и потоа прилагодете ја за на сцена“. Дали има некаква корист доколку го достигнете  EGOT?

Најверојатно не. Познатиот композитор Алан Менкен веќе има освоено 11 Греми, осум Оскари и еден Тони кога неговите претставници сфатија дека му треба само Еми за да го достигне EGOT. „Да бидам искрен, тоа не беше нешто што навистина беше на мојата листа на желби сè додека не ми го спомнуваа, спомнуваа и зборуваа“, рече тој. „Но, не можете да створите во реалност нешто такво само затоа што сакате“.


Така, пред околу шест години, Менкен напиша песна за својата желба да постигне EGOT статус, барајќи помош од писатели на комедии како Џад Апатоу. Идејата беше дека почетокот ќе звучи искрено, а потоа ќе станува се́ повеќе и повеќе очајно. На крајот, тој ја отфрли песната („Верувај ми, не беше добра“) и наместо тоа обезбеди Еми за анимираната серија „Рапунзел заплеткана авантура“.


bottom of page