top of page

Животот на Џери Ли Луис во Рок ЕН РолотЛуис, кој почина на осумдесет и седумгодишна возраст, во петокот, беше последниот преживеан од генерацијата во која беа Чак Бери, Елвис Присли и Литл Ричард. Израснат во пентекостално христијанско семејство во Феридеј, Луизијана, тој отсекогаш знаел дека свири ѓаволска музика. Тој се насладуваше со тоа. Присли имаше супериорен глас, а Бери и Литл Ричард ги смислија речиси сите карактеристични инструментални фрази од ерата. Но, Луис имаше сѐ. Тој можеше да напише или, како Елвис, да ја создаде дефинитивната верзија на туѓите текстови. Тој пееше со беспрекорна сила и убедување. Тој свиреше на пијано на начин кој беше и мелодичен и перкусивен. Пред сè, Луис приреди пеколно шоу. Долго пред Тhe Who да ги искршат иструментите, или Џими Хендрикс да свири гитара со забите,Луис свиреше пијано со неговата петица, или лактот во ритам на музиката. Темпото на неговите концерти, се забрзуваше како автомобил залетан по удолница без сопирачки. Дури и во годините на опаѓање, тој ја носеше публиката во состојба на дива непромисленост од кое операторите на концертните сали и службениците од осигурувањето секогаш се плашеа.Луис беше конкурентен со своите генерациски ривали. На почетокот на неговата кариера, тој беше изнервиран, што Бери беше награден со завршното место за време на серијата концерти на кои тие беа хедлајнери. Една вечер, кажува легендата, Луис извадил шише Кока-Кола наполнето со бензин и го истурил на својот клавир. Тој го запали инструментот и продолжил да ја свири „Great Balls of Fire“. Кога заврши, излезе од сцената и му се потсмеваше на Бери: „Надмини го ова!“ рекол тој, додавајќи гнасна навреда.


Во доцните педесетти, додека Елвис беше во странство во војска, Луис беше подготвен за доминација, но тој лошо се поткопа себеси кога новинарите открија дека се оженил со својата малолетна братучетка Мира Гејл Браун, додека сè уште бил во брак со друга жена. Во типично бесмислено објаснување, тој му рече на новинарот за Wall Street Journal многу години подоцна: „Веројатно ќе го уредев мојот живот малку поинаку, но никогаш не криев ништо од луѓето“.


Деловниот и музичкиот свет беа двосмислени со Џери Ли Луис: тие го посакуваа неговиот непогрешлив талент, но сакаа да држат дистанца. Во студио, кога снимаше за Мекдоналдс, во 1982 година, тој ја отсвири „Great Balls of Fire“, но пееше и стихови како „Goodness, gracious, Big Mac and fries“ и „some cool thick shakin’ going on“. Додека вампуваше на крајот од џинглот, тој ги поттикна слушателите: „Кажете им дека Убиецот ве праќа“. Кети Алтман, авторката која ги напишала новите стихови за рекламата, признала дека нејзината агенција не сакала јавноста да знае дека ова е навистина Џери Ли; тие само сакаа луѓето да мислат дека звучи како него. „Ако мислите на рокенролот, мислите на една жива личност“, рече Алтман: „Џери Ли Луис. Сакавме ова да звучи правилно, да се чувствуваме како што треба“. А потоа, славно, додаде: „Клиентот не сака и ова да се идентификува со него. Мислам, пиење, дрога, злоупотреба на деца. . .“ Рекламата никогаш не се емитуваше.Луис беше отворен околу неговите борби со алкохолот и дрогата. И тој беше подложен на нестабилно однесување, вклучително и пијан упад со барање за влез во Грејсленд вооружен со Дерингер од калибар 0,38. Тој ги објасни своите многубројни бракови (шест) како прашање на уметничка неопходност: „Знаев еден дечко еднаш, текстописец, ми кажа дека единствениот начин да напише уште една добра песна е да донесе нова жена или нова девојка и да му го загорчи животот“.Она што навистина го изнервира Луис е недостаток на реакција на сличното однесување на Елвис. „Не сакам да звучам како да не ги почитувам мртвите“, рече тој, „но нека се ебе Елвис“. Во анализата на Луис за ситуацијата, тој беше осуден иако на никој не му пречеше дека Елвис почнал да излегува со Присила Ен Болие во Германија, кога и таа била малолетна. Кога некој спомна дека Присила имала четиринаесет години, но не била братучетка на Елвис, Луис се налутил. „Застани под итно! “, рече тој. „Тој не беше во брак со неа. Јас бев оженет, бидејќи бев чесен, богобојазлив човек“.


Извор: Том Зито, The New Yorker

Том Зито е поранешен писател и музички критичар на Вашингтон пост. Живее во Сан Франциско, Калифорнија.


bottom of page