top of page

Зимски алишта, не́ чуваат од снегСветло црвена наметка и лента за коса. Кремасти плетени панталони. Шинели од секаков вид: едноградни и двоградни,беж и розеви, некои над колената, а други поблиску до земјата.

Сите носеа исклучителна облека на улиците на Њујорк минатиот месец, бидејќи луѓето почнаа да се облекуваат за сезоната.

Најнезаборавниот стил не се однесува само на облеката, туку и за тоа како таа се носи со одреден став - типот што ве тера да сакате да погледнете малку повнимателно, да зјапате малку подолго и да се напрегнете за да бидете сигурни дека сте ги приметиле сите детали1.Човек кој стои на тротоар.Има кратка црна коса и носи црн шал, сино-кафено карирано палто врз широки беж и маслинесто-зелени слоеви зелени чевли.

2.Волнениот капут и лабавите елементи зрачат со удобност.Крзнените и меки додатоци го омекнаа црниот комплет.


Марамите вовлечени во капутите создадоа елегантен стил.

Пригушените зелени и црвени ја евоцираа сезоната на дискретен начин.

Џемперот беше исто толку стимулирачки, како и бонбона од пеперминт.

1.Шал со блокирани бои го врза изгледот. 2.Стилот на кариранио виножито ги разубави овие зимско-бела комбинација.
Сцена од тротоарот нуди палта од сите бои и должини.


.1.Палто и торба понудија мешавина на пруги.

2.Златната нијанса на палтото го издвои од морето беж.  1. Изблици на зелено, го оживеаа загаситиот изглед.

  2. Чевлите и чантата нудат софистициран спој на основни бои.Капутот и очилата се со иста боја.  1. Дијаметрално различни комбинации, носат изненадувачка симетрија.

  2. Тексас конците ѕиркаат под мантилот.Кабелот на слушалките го „имитираше“ ланчето на каишот.

Широкиот и долг мантил беше во контраст со мини здолништето.

1.Капутот го однесе овој „Канадски смокинг“ на елегнатно место.

2. Правилен начин да се носи шал? Оној кој ќе те топли.Шарените панталони беа невозможни да не се забележат.Ансамбл од подзмената железница ни понуди многу карамела нијанси.

1.Плетки и крзно - жената го дуплирала модниот облог.

2. Доброто расположение продре преку ладниот воздух.Лицето врамено со коса исчешлана наназад, и нагласена јака.Ниту една манекен- кукла не може да ја измами радоста која може да ја донесе глетката на добра одевна комбинација.


Фотографирано и напишано од : Симбараше Ча.bottom of page