top of page

Илон Маск сака да го спаси човештвото. Единствениот проблем: луѓето.

од Џенифер Салаи - критичарка за нефикциски книги за Тајмс.

Во различни моменти во „Илон Маск“, новата биографија на Волтер Ајзаксон за најбогатиот човек на светот, авторот се обидуваше да најде смисла на претприемачот милијардер, на кого му беше „сенка“ веќе две години - седеше на состаноци, ѕиркаше во мејловите и пораките, учествуваше во „многубројни интервјуа и разговори доцна во ноќта“.

„Маск е меркуријално човек-дете“, пишува Ајзаксон, кој како мал бил немилосрдно малтретиран во Јужна Африка додека не пораснал доволно за да ги истепа своите насилници. Маск зборува за тоа дека има Аспергеров синдром, што го прави „лош во толкувањето на социјалните знаци“. Како што ќе потврдат луѓето кои му се најблиски, тој нема емпатија - нешто што Ајзаксон го опишува како „ген“ што му е вмрежен.

Сепак, иако Маск се бори да се поврзе со вистинските луѓе околу него, неговите планови за човештвото се големи. „Ракетата за повеќекратна употреба е разликата помеѓу цивилизацијата на една планета и онаа со повеќе планети“: Маск „манијакално“ ја повторува оваа порака до својот персонал во SpaceX, неговото вселенско летало и сателитска компанија, каде секоја одлука е мотивирана од неговата решителност да ги донесат земјаците на Марс. Тој ги тера вработените во неговите компании - сега раководи со шест, вклучително и X, платформата порано позната како Твитер - да ги намалат трошоците и да ги исполнат бруталните рокови затоа што треба да слее ресурси кој ќе не́ доближат до колонизирање на вселената „пред да се распадне цивилизацијата“.


Катастрофата може да дојде од климатските промени, од падот на наталитетот, од вештачката интелигенција. Ајзаксон опишува како Маск ги демне на фабричкиот под во Тесла, неговата компанија за електрични автомобили, издавајќи наредби од ракав. „Ако не носам одлуки“, објасни Маск, „ние ќе умреме“.

Под „ние“, Маск веројатно мислел на Тесла во тој пример. Но, Маск сака да зборува за своите деловни интереси во контекст на суперхерои, па понекогаш е тешко да се биде сигурен. Ајзаксон , чии претходни биографски теми ги вклучуваат Леонардо да Винчи и Стив Џобс, е трпелив хроничар на опсесијата; во случајот со Маск, тој повремено може да изгледа премногу трпелив— опасност за секој биограф кому му е даден извонреден пристап.

Во еден момент Ајзаксон прашува зошто Маск е толку навреден од сè што смета дека е политички коректно, а Маск, како и обично, мора да реагира бурно „Доколку воук вирусот на умот, кој е фундаментално антинаучен, против заслуги и анти-човечен воопшто, не е запрен“, изјавува тој, „цивилизацијата никогаш нема да стане мултипланетарна“. Има голем број чудни тврдења во таа реченица, но би било убаво ако Ајзаксон го натераше да одговори на основното прашање: што, побогу, воопшто значи било што од тоа?

Ајзаксон умешно кажа дека Маск навистина не сака контрирање. Некои од неговите поручници инсистираат дека тој на крајот ќе го слуша разумот, но Ајзаксон од прва рака ја гледа навиката на Маск да се потсмева како саботер или идиот на секој што ќе му се спротивстави. Музичарката Грајмс, мајка на трите деца на Маск (постоењето на третото, Techno Mechanicus, со прекар Тау, досега беше приватна информација), го нарекува неговиот врел гнев “demon mode“ - ментален склоп што „предизвикува многу на хаос“. Таа, исто така, инсистира дека тоа му дозволува да ги изврши задачите.

Тоа е пригодна проценка, која се чини дека Ајзаксон најчесто ја прифаќа. „Како што нè учи Шекспир“, пишува тој, „сите херои имаат недостатоци, некои трагични, некои се надминати, а оние кои ги ставаме во улога на негативци можат да бидат комплексни“. Па, да - но зарем ова не може да опише било кого? Што може да каже конкретно за самиот Маск?
За тоа можеме да се свртиме кон известувањето на Ајзаксон , кое е обемно.

(Друга детално објавена биографија,од Ешли Венс,беше објавена во 2015 година - четири години пред SpaceX да започне со лансирање сателити Starlink и седум години пред Маск да го купи Твитер.) Ајзаксон дури успеа да го натера Ерол, поврмено отуѓениот татко на Илон, да зборува- иако главно она што го нуди Ерол се бладања и фанатични коментари (додека инсистира на тоа дека не е расист ) и бајки кои со кои се величи (барем една од нив излегува дека е „докажливо лажна“).

Ерол има две деца со својата поќерка. Што се однесува до Илон, тој има 10 деца со три жени, од кои едната - Шивон Зилис, кој ги роди своите близнаци во 2021 година - е извршен директор во една од неговите компании. (Едно од децата, првороденото на Маск, родено во 2002 година, почина од синдром на ненадејна смрт на доенчиња кога имал 10 недели.)

„Тој навистина сака паметните луѓе да имаат деца“, рече Зилис за Маск, кој се понуди да биде нејзин донатор на сперма за, додава Ајзаксон , „децата генетски да бидат негови“. Во тоа време, Грајмс и Маск го очекуваа своето второ дете, девојче. Маск не и́кажал на Грајмс дека штотуку имал близнаци со една од неговите вработени.


Но, деталите за таквите домашни интриги се, во книгата и во животот на Маск, во голема мера надвор од поентата. Тој е преокупиран со своите бизниси, каде што очекува неговиот персонал да се придржува до „алгоритмот“, неговото верувањево работничка вероисповест, кое им наложува да ги доведат во прашања “сите барања“ од одделот, вклучително и „правниот оддел“ и „одделот за безбедност“. ; и да „избришат кој било дел или процес“ што можат. „Другарството е опасно“, е еден од заклучоците. Така е и ова: „Единствените правила се оние што ги диктираат законите на физиката. Сè друго е препорака“.

Сепак, Маск собра доволно моќ да ги диктира своите правила. Во една од најголемите откритија на книгата, Ајзаксон го опишува Маск како тајно им наредувал на своите инженери да „исклучат“ Сателитска интернет покриеност на Starlink за да спречи Украина да изврши ненадеен напад со дрон на руските сили на Крим. (Оттогаш Ајзаксон објави на X дека спротивно на она што го пишува во книгата, Маск не го затворил покривањето, туку го одбил барањето за проширување на опсегот на мрежата.) Маск одлучил дека го спасува човештвото од нуклеарна војна. Кога вицепремиерот на Украина му испрати порака за да каже дека услугата Starlink е „прашање на живот и смрт“, Маск му наложи да „бара мир додека вие го имате главниот збор“.

Советувањето на Украинците да „бараат мир“ звучи особено арогантно од некој што е „енергизиран“, вели Ајзаксон , од „страшни закани“. Но, тогаш целокупната смисла што ја добивате од оваа биографија е дека и покрај сите говори на Маск за магијата на „алгоритмот“ што го менува светот, тој на крајот го прави она што го сака. Тој ќе им нареди на своите компании фанатично да штедат за некои работи, додека инсистирада трошат раскошно за други. Во Tesla, опсесијата на Маск со ситниците на дизајнот на автомобилите ги зголеми трошоците и ја исцрпи компанијата од готовина. Во SpaceX, наместо да потроши 1.500 долари за бравата која е иста како онаа што ја користи НАСА, еден инженер сфатил како да измени брава од 30 долари наменета за кабинет за во купатило. Кога Маск го купи Твитер минатата година, елиминираше 75 отсто од персоналот.


Откако Маск го купи Твитер ,говорот на омраза на платформата се зголеми додека продажбата на реклами опадна. Читајќи ја оваа книга, човек почнува да се прашува дали стариот сајт на птичката ќе биде Ватерло за Маск. „Тој ја сметаше за технолошка компанија“, пишува Ајзаксон , „кога всушност тоа беше медиум за рекламирање заснован на човечки емоции и односи“. Ајзаксон верува дека Маск сакал да го купи Твитер бидејќи бил толку малтретиран како дете и „сега можел да го поседува игралиштето“. Тоа е непријатна метафора, но тоа е и она што го прави совршен. Поседувањето игралиште нема да ве спречи да бидете малтретирани. Ако размислите за тоа, поседувањето игралиште нема да ви донесе речиси ништо.


bottom of page