top of page

Кога таа вели дека е девојче - верувајте ѝ

Од Тереза ​​Торн
Беше една недела пред Денот на благодарноста во 2016 година, кога моето дете рече: „Мислам дека сум девојче со пенис“.

Бевме во тоалетот на свадба за еден мој пријател.

„Во ред“, реков, илјада мисли ми го преплавија мозокот. „Во ред“, реков повторно со најмирниот глас што можев да го соберам - „Ти благодарам што ми кажа. Те сакам многу." Потоа, додека ги миевме рацете и се вративме на забавата, „Ќе го решиме тоа, добро?“Во ретроспектива, моето првороденче, на кое му беше доделен машкиот род при раѓање, се обидуваше да ми сигнализира за нејзиниот пол веќе некое време и, без да ја разберам штетата што ја правам, суптилно ги отфрлав нејзините навестувања и гестови. Знаев дека постојат транс-деца, но не мислев дека моето дете е транс, што ме натера да ја обесхрабрам да носи фустан на денот кога се сликаа во градинка („Ќе биде збунувачки“) и постојано да и́ ја шишам косата („Едноставно е полесно вака“). За мене во тоа време, ова беа едноставни вежби на родителско расудување. За моето дете, тие веројатно беа отфрлања. Со тоа што го кажа несигурно ноќта на свадбата, таа ми даде до знаење дека треба вистински да почнам да ја гледам. Најискрено сакав. Сакав да го разберам секој агол на оваа мистериозна мала личност која помогнав да се донесе на светот. Но, за да ја видам вистински значеше дека требаше да и́ верувам на начин на кој никогаш порано не сум и верувала.


Како култура, не им врачуваме многу верба во децата. Им велиме: „Уште два залаци!“ кога јадеме. Ние правиме планови во нивно име без да ги прашаме. Повеќето од нас се растени на истиот начин. Не е дека не ни е грижа како децата се чувствуваат или што сакаат; уште повеќе што како нивни родители, мислиме дека знаеме што е најдобро за нив. Тие се центарот на нашиот свет од моментот кога ќе пристигнат и сме посветени на идентификување на нивните потреби уште од првиот ден. Може да биде огромен предизвик да ги сфатиме децава кои беа наши бебиња, преку аспекти што не ги гледаме или разбираме.


По таа ноќ на свадбата, почнав да истражувам. Ја прочитав „Трансродовото дете“ од Стефани Брил и Рејчел Пепер, книга која препорача да го афирмирам родовиот идентитет на моето дете. Со тоа добив дозвола од експерти да му верувам на моето дете за сопствениот пол и презентација. Бам. Почнавме да употребуваме нови заменки, нова облека, па дури и ново име. Истовремено се чувствував ослободено и со искинати нерви, па требаше редовно да се разубедувам себеси дека го правам она што е препорачано од експертите. Имаше толку многу луѓе кои требаше да ги информирам и секој разговор ја тестираше мојата верба одново. Најшокантно беше кога нашиот семеен педијатар, од сите луѓе, беше изненаден. Тогаш повторно се обратив кај експертите, книгите и моите групи за поддршка. И покрај сето премислување што се одвиваше во мене, гледано однадвор - не се колебав. Се случуваше промена во мојот однос со ќерка ми. Полесно дишеше, се смееше повеќе и спонтано ќе викнеше „Те сакам, мамо!“ Наскоро довербата почна полесно да доаѓа. Прашањата и предрасудите на луѓето од надвор се проретчија. Идејата дека нема да го потврдам идентитетот на ќерка ми почна да изгледа апсурдна. Веќе не ми требаа експерти затоа што имав доверба во личноста пред мене.


Но, што доколку се предомисли кога ќе порасне?


Речиси секој родител со кој разговаравме се прашуваше, дали ова е фаза? На крајот на краиштата, младите луѓе пробуваат и отфрлаат толку многу стилови, идеи и интереси одејќи го патот за да станат свои. Кога 11-годишното дете на Кристина и Ерик, Алекс пред две години им кажа дека е девојче, прашањето дали „ова е засекогаш“ се чинеше, за момент, критично. (Семејството не́ замоли да не ги користиме нивните вистински имиња.) Но тогаш Кристина се сети на нешто што го научила во една работилница: „Идентитетот е флуиден, полот е флуиден. Тоа не ја одредува неговата реалност. И не е ваша работа колку долго ќе трае“. Така таа и Ерик одлучија дека „наместо да се обидуваме да предвидуваме, ќе ја почитуваме фазата. Ние не би рекле: „Сега не ти се допаѓаат камиони, значи нема да ти се допаѓаат камиони следната година.“ Не се воспитуваат децата така.


Родовиот спектар, основан од Стефани Брил, е сеопфатен, нудејќи сè: од обуки за тренери, пастори и адвокати до совети за тоа како да се справиш со дискриминацијата за кодексот на облекување до сесиите на Zoom за родителите од боја. Многу родители ни кажаа дека водичот за комуникација од сајтот, со училиштата, вклучувајќи скрипти за состаноци со администраторите и наставниците, е најдобриот што може да се најде.


Дајте им до знаење дека си го одработувате своето
Некое време откако ѝ кажав на мајка ми дека сум транс, во средно училиште, влезе во нејзиниот автомобил и отиде до библиотеката. Не бев таму, но можам да ја замислам како седнува на големиот, сив десктоп компјутер и типка непознати термини за пребарување како транссексуалец и трансродово лице. Таа беше тип на личност која сакаше да држи книга во рацете, да ја чувствува тежината на информациите што може да ги пренесе. Кога го видов купот ламинирани навлаки на нејзината ноќна маса, заплакав од благодарност. Таа се занимаваше со независно истражување за подобро да ме разбере. Оттаму и нејзините прашања се сменија. Одеднаш, таа ги почнуваше речениците со „Некои трансродови луѓе велат..“. Ја изгубив мајка ми пред девет години и сè уште мислам на тој куп книги на нејзината ноќна маса секој ден. -Лиам Ловери, транс маж


Помогнете им да изберат ново име


Децата може да ги ископаат омилените книги или филмови или да прашаат за имиња кои биле на вашата потесна листа пред да се родат. Понекогаш имињата едноставно сами си доаѓаат. Додека се возеле во автомобил, родителите на Ели Форд разговарале со нив. Ели држеше ќебе од слон што го сакаа. Нивната мајка рекла: „А што е со име како Ели?“ Кога пристигнаа, Ели скокна од автомобилот, притрча до мало дете и рече: „Здраво, јас сум Ели, мило ми е што те запознав.“ Ели никогаш не дотрчала до никого претходно за да разговарала со нив. Може да се променат и семејните прекари: мајката на Камерон Пирс го нарекуваше „Супер зајаче“ уште кога беше бебе. Кога тој излезе, „таа почна да ме вика „Супер зајаче момче“, што ми го распарчи срцето на два дела“, вели тој. Прекарот е „нешто што таа несвесно го кажува веќе 20 години. Таа да ме нарече син и потоа толку лесно да го измени мојот прекар од детството - тоа беше најзначајната работа“.


Имајте церемонија за промена на името

Судското рочиште кое ја официјализираше промената на името на Квин се случи за време на КОВИД, но семејството на 16-годишното момче сепак ја одбележа приликата: „Носев убав блејзер и поло маица. Се фотографирав пред нашата куќа со моето мало транс знаменце“.Во ред е ако не сте први што дознале


Можеби е лесно да се чувствувате лошо ако вашето дете излезе прво кај пријателите или наставникот или омилениот вујко пред вас, но има смисла прво да сподели голема вест со публика со помал влог. Чекорете внимателно ако слушнете за тоа од трето лице. Заид, небинарен 17-годишник, минатата година бил аутиран пред нивната мајка. „Таа ми даде поддршка, но беше збунета“, вели Заид, и се чувствуваа фрустрирани што нивната мајка едноставно не праша како може да го поддржи своето дете. Кога најстарата ќерка на Сивер се обратила до неа и нејзиниот сопруг, тие побарале од своето дете да им каже што се случува. „Гледајќи наназад, би сакала само да го зачувавме тоа за себе, да им кажевме дека сме секогаш тука за нив, а потоа да чекавме додека не бидат подготвени сами да излезат кај нас“, рече таа, наместо „ги ограбивме од можноста да излезат под свои услови“Како да вратите на коментарот „како ќе има секс?“


Бабата и дедото на Алекс теоретски ги поддржуваа транс луѓето, но само „длабочина до еден милиметар“. Откако таа излезе, нејзиниот татко, Ерик, вели дека неговите родители покренале несоодветна загриженост: „Какви ќе бидат нејзините гениталии? Со кого и како ќе има секс?“ Ерик зборуваше за тоа како да одговори со неговата сопруга Кристина. Таа предложи одговор за кој Ерик беше корисен: „Ве поканувам да не размислувате сликовито за сексуалниот живот на ќерка ми повеќе отколку што графички размислувате за кое било од вашите деца или луѓе што ги познавате“. Подоцна, мајката на Ерик му рекла дека го видела разговорот слободен: „Се заглавив во таа работа за која не требаше да размислувам“.Но доколку роднините не можат да се справат - тоа е нивен проблем


„Имавме проблем само со еден член на семејството, мојот зет. Кога првпат му кажавме нему и на сестра ми дека ќерка ми оди со нови заменки, тој рече дека „тоа е глупаво - овие деца не знаат што прават.“ Му реков: „Ако ги кажуваш овие работи за моето дете. , Ќе морам да те отсечам од мојот живот.' И така направив затоа што очигледно мојот зет едноставно не може да прифати други луѓе. Сестра ми на крајот повторно почна да разговара со нас, мислам затоа што сфати дека тоа не е фаза и дека сè уште не сака сите нас. Но, таа не го спомнува нејзиниот сопруг“. - Антоанета Гудроу, мајка на 15-годишно транс девојчеНајдете начини да ги запознаете со возрасни транс луѓе


Пред седум години, Џоана Цифредо работеше во Националниот центар за еднаквост на трансродови лица, кога тогаш 5-годишната Ели Форд влезе во канцеларијата. Цифредо и стана како „тетка“ на Ели. Таа е изненадена од начинот на кој воспитувањето на Ели е „суштински различно од она што се чинеше возможно кога бев дете“ и сака „да и помага - и да сведочи за - Ели да прерасне во нивно јас“. Ели вели: „Тетка Џоана е како мојот транс заштитник и можеме да се поврземе. Се чувствувам безбедно кога сум со неа“. Тони Фераиоло помага во уметничка група за транс млади и останува близок со многу од нив. Тој вели: „Можам да им го кажам она што требаше да го слушнам кога бев на нивна возраст а немаше кој да го каже тоа“.Обидете се да запознаете други родители


Групите и страниците на Фејсбук се огромни. Оние за родителите на трансродовите деца можеби се најголеми. За Рејдра Хол, родител на транс син, мајките на транс момчињата беа најважни. „Беше утешно да се знае дека другите луѓе ширум светот се во иста позиција, обидувајќи се да го направат она што е најдобро за нашите деца“. Мери Сивер, мајка на три транс и небинарни деца, им се придружи на Mama Dragons каде што го ценеше просторот за луѓето да бидат „вознемирени или што и да е на безбедно место без да го стават тоа на своето дете“ и FreedHearts за квир-афирмирани религиозни луѓе.


bottom of page