top of page

Кои се - и какви - хрватските „From Another Mother" кои ќе настапат во Битола

Битолскиот колектив Пондер викендов во Мезе бар Јагода ги носи и „From Another Mother" (покрај Funk Shui и Bad Juju). Тие објаснуваат - откако потсетуваат колку е важно за една не-скопска културна струја да биде покриена од медиумите - кој и каков е хрватскиот бенд: „ Прог рок, панк фјужн, пост хардкор, наречи го како сакаш. From Another Mother се Владо и Борна и некој трет во улога на тапанар кој се менува по потреба. Ова загребачко трио пршти од енергија и создава тотално лудило на нивните концерти, бришејќи ја границата меѓу публиката и бендот, како и границата меѓу свирењето инструменти и неколку олимписки дисциплини како ритмичка гимнастика и трчање 200 метри со пречки. Досега имаат издадено ЕР и два албуми, Bratebra, Epileptir i ATATOA, кои се во живо отсвирени во над 20 европски држави на неброени фестивали и клубови.

На концертот ќе го промовираат нивното ново издание, ЕР-то од 4 песни насловено Zest, кое има малку побрзи аранжмани, без компромис, директно и сирово во главата.“


Почетокот на бендот „From Another Mother" ни носи еден од најважните елементи - нивното долгогодишно присуство (11 години) на музичката сценаОвој бенд се издвојува по дивите и сложени аранжмани, и енергичните и луди изведби - кои потсетуваат на нивните земјаци ЛЕТ3 но и на нашите ДОПЕ Куќата.Жанровски често ги вклучуваат во math rock, но самите членови велат дека одлуката каде ќе ги категоризирате зависи исклучиво од слушателот. Ова опирање на жанровската предетерминираност трае веќе со децении, и доколку немаше и практична смисла (на пример каде да се пребаруваат по стриминг сервисите) можеби и ќе изумреше праксата барем во еден добар дел од современата музика.


Членовите на бендот Владо Ремеш, Борна Јамброшиќ и Данило Добриќ, освен соработници во From Another Mother, имаат и други музички проекти, со што ја покажуваат својот креативна разноврсност, и страст кон музиката. Борна е басист во бендот Luul te Đutko и Plodovi Zemlje, кому неодамна му се придружи и Владо како гитарист. Владо со своите ангажмани во бендот има нежен и помирен соло проект наречен VOADO. Данило, кој се приклучи на бендот по заминувањето од долгогодишниот тапанар, учествува и во други музички иницијативи.


Приказната за раѓањето на бендот „From Another Mother" влече корени во КСЕТ, каде Владо и Борна случајно се запознале. Нивната заедничка страст за музиката, особено Red Hot Chili Peppers, беше основата за формирање на овој бенд. Со текот на времето ми се придружи Данило и заедно го развија својот музички израз, носејќи ни музика која по својата природа е изискувачка, но и возбудлива.Секој од членовите на бендот има своја приказна за почетоците со во музиката, но тие НЗС-то го нарекуваат љубов кон музиката. Своите први чекори Борна ги направил на четиринаесетгодишна возраст, инспириран од System of a Down, додека Владо, под влијание на истиот бенд, започнал сам да учи гитара. Музичката кариера на Данило започна седум години пред да се приклучи на бендот, кога запозна пријател кој свиреше на тапани. „ И тогаш одлучив да научам да свирам. Две години лупав по перници и ја наговарав мама да ми купи бубњеви и конечно ми успеа. Тогаш почнав да лупам бубњеви по станот, а после и по бендови. И така пројдов низ маса бендови да сега дојдам до овие дебили“Една од интересните работи е како свиокот го доби своето име. Кога свиреле на KSET на натпревар за млади и неафримирани изведувачи наречен Čuješ?! Бендот победил (2016-та) godine. Овој натпревар ми ја отвори вратата и ми овозможи да свират во Бруцошијадата во ФЕР.

Владо опишува како нивните музички идеи се развивале преку различни бендови, додека Борна ја нагласува сложеноста на аранжманите специфични за нивната музика. Овој предизвик дури доведе до проблем да се најде постојан тапанар, бидејќи ритмите во нивните песни бараа талентирани и искусни музичари. „Освен Данило - тој е експерт!“

Тие го издадоа својот втор албум, ATATOA, со помош на германскиот издавач Kapitän Platte, кој ги продуцираше нивните винили и ЦД-а и го објави нивниот албум на стриминг сервиси, но остатокот од работата беше оставен на нив.На прашањето што е музика за него, Данило одговара: „„Музиката е љубов. Љубовта е бог. Бог е љубов.'“ За Влада музиката е ѕвонечка радост, начин на изразување. „Навистина ми се допаѓа слободата. И се трудам да живеам што е можно послободно. Слобода, општо слобода на изразување. Не знам колку глупаво звучи, но знам дека фул често музиката ме крева. Често слушам оптимистичка музика и тоа ме прави да се чувствувам подобро. Поврзан е и со лачењето на хормоните, па создава позитивна енергија. Освен ако слушате премногу блек метал или досадниот Џони Кеш може да создаде негативна енергија (хехе). Тоа е мјуза до коска!“ За Борна, музиката е толку возвишена што е „навредливо е дури и да се обидуваш да вербализираш што е музика“.


Повеќе за настанот ОВДЕ.

bottom of page