top of page

Лили Гледстоун за нејзината историска номинација за ОскарНоминацијата за Оскар е „нешто што не бев сигурна дека ќе го видам во мојата кариера, во мојот живот“, рече Лили Гладстон. Фотографија: Теа Траф за Њујорк Тајмс;

Лили Гледстон пушти неколку солзи кога слушна дека Џек Квејд го про​​чита нејзиното име во категоријата Оскар за најдобра актерка во вторникот наутро. „Не очекував дека ќе плачам како што плачев“, рече таа. Но, тоа не беше ништо во споредба со реакцијата на нејзините родители.

„Дефинитивно се изнаплакаа“, рече Гладстон, која ја глуми Моли Буркхарт, жена од Осаж чиј бел сопруг е дел од убиствен заговор во епот на Мартин Скорсезе „Убијци на цветната месечина“. Таа се јави од Павхуска, Оклахома, набргу откако ја гледашеОбјавата за номинации за Оскар на FaceTime со нејзините родители.

На крајот на краиштата, не секој ден сте номинирани за вашиот прв Оскар - или станувате првиот домороден Американец кој е номиниран за конкурентна актерска награда за Оскар.

„Тоа е нешто што не бев сигурна дека ќе го доживеам во кариерата, во текот на мојот живот“, рече Гледстон (37), кој има Блекфит и Нез Персе потекло. „Се надевам дека тоа само значи дека луѓето почнуваат да се грижат повеќе и да учат повеќе за овие истории“. 


Гладстон не е првиот домороден уметник за најдобра актерка - Кеиша Касл-Хјуз („Кит јавач“, 2003) и Јалица Апарисио („Рим“, 2018) исто така беа номинирани во истата категорија - но таа е прва од САД. 


Фолк пејачката Бафи Сент Мари се смета за првата домородна личност која добила Оскар (за најдобра песна, „Up Where We Belong“ од „Офицер и џентлмен“ во 1983 година), но нејзината етничка припадност неодамна беше оспорено. И во 2019 година, Вес Студи, кој е  Чироки Американец, доби почесен Оскар за „неговите неизбришливи филмски портрети и за неговата цврста поддршка на домородните американски заедници“.Гладстон имаше напорен месец: на 7 јануари таа стана првата домородна личност која доби Златен глобус за најдобра актерка.одржувајќи моќен говор во кој таа кажа неколку реченици на јазикот на Блекфит. Таа, исто така, доби награда за најдобра актерка од Круг на филмски критичари во Њујорк, како и номинации од Награди за избор на критичарите и наЗдружението на актерите на екранот.

 „Се надевам поради тоа што некои теми се во тренд: имаме шанса да гираскажуваме сопствените приказни или имаме навистина големо учество во обликувањето на тоа како се раскажуваат приказните за нас“, рече таа.

„Убијци…“, заснован на книгата на Дејвид Гран, беше замислен да се фокусира на врската помеѓу Моли и нејзиниот сопруг, Ернест (Леонардо ди Каприо), кој заговара со неговиот вујко (Роберт Де Ниро) да ги убијат нејзините роднини во обид да ја заземе земјата во Оклахома на нејзиното семејство богата со нафта.

Откако филмот беше објавен во октомври, критичарите ја истакнаа Гледстон. Ентони Лејн,пишувајќи во Њујоркер, ја најави како „непогрешливо најпривлечното присуство на филмот“.


Гледстон порасна глумејќи во претстави поставени од патувачкиот детски театар на резерватот Блекфит во северозападна Монтана. Таа доби пробивна улога во независниот филм на Кели Рајчарт од 2016 година „Одредени жени“ и улогата значително го подигна нејзиниот профил, но „Убијците на цветната месечина“, со буџет од 200 милиони долари и актерската екипа одхоливудската  А-листа, ја катапултираше во хиперпросторот.


Во 15-минутно интервју, Гледстон сподели што се надева дека нејзината номинација претставува за индустријата, како првпат се заинтересирала да го проучува јазикот на Блекфит и во што следно треба да ја гледаат луѓето кои ја откриле во „Убијци на цветната месечина“. Ова се уредени извадоци од разговорот.


Честитки!


Ви благодарам. Беше одлично секој пат кога филмот добиваше признание, но оној што навистина ме воодушеви беше Роби Робертсон [за најдобра оригинална партитура за „Killers of the Flower Moon“]. Да ја гледам таа номинација како се објавува со татко ми, беше навистина посебно, бидејќи татко ми ме запозна со Роби Робертсон како музичар, што беше целата причина што дури знаев кој е Мартин Скорсезе како режисер. Татко ми ми кажа за нивното пријателство и се сеќавам  кога бев 10-годишна,  дека рече: „Знаеш, еден ден ќе го сними својот индијански филм поради неговото пријателство со Роби“. Затоа беше кул да го потсетиме на тоа. Гледајќи колку беа трогнати моите луѓе - тоа ми беше сè.


Како изгледаше да се добие вакво значајно признание од индустријата по години борба да се најдат улоги што не беа навредливи или експлоататорски?


Време е  домородните ликови базирани на историски неверојатни жени како Моли Кајл да им се даде срцето на овие филмови. „Убијци на цветната месечина“ беше можност да се врати просторот на екранот на домородните жени од кое историјата нè исклучи. Значи, Моли и нејзините сестри и нејзината мајка и нејзината заедница со самото тоа што се свои, да бидат на екранот, ги менуваат стереотипите на луѓето, и ги контекстуализираат моментите во историјата што можеби ќе направат сегашноста да има малку повеќе смисла - му беше крајно време. 


Имаше шанса да разговараш со внуката на Моли Буркхарт, Марги. Што беше нешто што таа го сподели за Моли што те изненади или што го вклучи во ликот?


Колку грижлива мајка била. Марги сподели дека кога нејзиниот татко, Каубој,  кој имал хронични инфекции на увото и ќе го болеле ушите, Моли ќе му дувала чад од тутун во ушите, што е нешто што исто така, многу поглавици го прават дома, каде што сум израсната. И самата Марги е толку паметна и приземјена, и сакана. На нашиот прв состанок, нејзиниот говор на телото, нејзината интонација и начинот на кој можев да ги видам мислите како се превртуваат во нејзината глава, влегоа во тоа како ја обликував Моли. Нејзиниот обзервационен ироничен хумор, интелигенцијата, способноста да прочита ситуација, топлината беа особини кои се издвојуваа. Знам дека тие работи се наследени од семејството, па проценив дека најголемите индиции за тоа која би била Моли е начинот на кој таа се појавува низ нејзините внуци.


Гледстон во филмот со Леонардо ди Каприо. На Apple TV+

Зборувавте неколку речеиици на јазикот на вашиот народ, племето Блекфит, на твојата историска победа на Златните глобуси. Кога и како се заинтересира да го учиш јазикот Блекфит?


Растејќи во мојот резерват, научив понешто слушајќи. Не зборувам течно. Една од првите реченици што ги учиме како да ја конструираме е како да се претставиме пред група луѓе. Го кажувате вашето Блекфит име, а потоа им кажувате на сите од каде сте, од кои луѓе доаѓате, што го направив јас на Златниот глобус. Немаше да бидам на таа сцена да не беше мојата заедница која толку рано во мојот живот да не ја идентификуваше мојата дарба и мојата љубов кон глумата. Изведувањето и раскажувањето приказни отсекогаш било синоним за самото мое име; Отсекогаш сум била охрабрена да го правам тоа, во која било форма. Имаше многу години кога актерството беше средство за поучување и учење на нашата историја, конкретно, искуството на Домородното школо.

По мојот говор на Глобусите, беше трогателно да се види реакцијата на луѓето од Блакфит на ТикТок и Фејсбук. Едно семејство го сними своето мало девојче, кое учи Блекфит заедно со англискиот јазик, и кога ме слушна како зборувам, таа почна да зборува на Блекфит со екранот, а потоа кога завршив со зборувањето, таа рече: „Добро е“ [На Блекфит]. Во смисла, „Тоа беше добро“. Тоа само ми го распукна срцето ширум отворено.


Имаш ли фаворити меѓу номинираните филмови?


Воодушевена сум кога ја гледам љубовта кон „Американска фикција“. И да се види Даниел Брукс  кско го прави филмот тоа што е, во текот на целиот„The Color Purple“ - таа е неверојатна. И што сработи Сандра [Хулер], о Боже. И тогаш луѓето што ги гледав со години - тоа што беа во разговори, во соби покрај Анет Бенинг беше воодушевувачки и толку трогателно. Воодушевена сум за сите. 


Иако „Убијци…“ беше твојата пробивна улога, ти имаш филмско, ТВ и театарско резиме кое опфаќа повеќе од една деценија. Дали имаш препораки за тоа во што следно треба да те гледаат луѓето?


Дефинитивно стримувајте го  „Резервациски кучиња“ - и не само моите епизоди! Тоа е неверојатна, неверојатна серија; секоја епизода е толку полна, толку смешна, толку потресна. Има причина што е прогласена за најдобро шоу од толку многу публикации. “Непознатата земја“ е уште еден што го покажува начинот на кој изведбите на неверојатните домородни актери во „Убијци на цветната месечина“ помогнаа да се смени парадигмата и да се разбијат стереотипите за луѓето.

И тогаш, сè уште не можам да го споделам, но некогаш во не толку далечна иднина, луѓето ќе можат да го видат „Fancy Dance“, кој е апсолутно најдобриот филм за гледање во тандем со „Killers of the Flower Moon“. .“ Тоа е истата земја, истите проблеми, точно 100 години подоцна, и како тие се манифестираат во модерното време. Тоа е неверојатна љубовна приказна меѓу тетка и нејзината внука и приказ на матрилинеална издржливост и љубов и опстанок. Многу сум возбудена што луѓето ќе можат да дојдат до него наскоро.


Фановите се изјаснија - сакаат да те гледаат во улога на Марвел. Која е твојата улога од соништата?


Морам да го признаам моето мало, слатко, лукаво, буцкасто 5-годишно јас кое не сакаше ништо повеќе на светот освен да биде Ивок. Ние сме во ерата на C.G.I., па мислам дека ако се вратат Ewoks, тие треба да бидат рачно изработени како што беше во доцните 70-ти, раните 80-ти. Значи, ако не е Ивок, нешто поврзано со нивното зачувување како неверојатна мала група - претпоставувам дека можете да ги наречете луѓе.Сара Бар е главен уредник на „Њујорк тајмс“. Таа известува за низа теми, најчесто театар, филм и телевизија.

bottom of page