top of page

Лори Андерсон го напушта професорско место во Германија поради прашањата за про-палестинскиот став
Визуелната уметница, музичарка и режисер Лори Андерсон неодамна стана централна тема во засилената политика на Германија кон критиката на Израел. По прифаќањето на професорската позиција на Универзитетот за уметности Фолкванг во градот Есен во јануари, Андерсон и универзитетот заеднички објавија дека таа поднесува оставка на 26 јануари во знак на протест, наведувајќи ја нејзината поддршка за Писмото против апартхејдот пред две години.


Универзитетот тврди дека писмото од 2021 година, поддржано од околу 16.000 уметници, меѓу кои и Нан Голдин, Емили Јасир и Кара Вокер, следи по повиците за бојкот на анти-израелското движење - BDS (Boycott, Divest, Sanctions), чија иницијатива германскиот парламент ја изедначи со антисемитизам во резолуцијата од 2019 година. Иако писмото од 2021 година не ја споменува конкретно БДС, се бара од меѓународните власти да воведат санкции кон Израел, меѓу другите барања.


Во соопштението на универзитетот за оставката на Лори Андерсон се вели: „Во контекст на прашањето за нејзиниот политички став што сега стана јавен, Лори Андерсон конечно одлучи да се повлече од професорската позиција“. Андерсон во својата изјава прашува зошто се доведуваат во прашање нејзините политички ставови и посочува дека суштинското прашање е зошто воопшто се поставува ова прашање. Таа споделува дека разговарала за ситуацијата со универзитетот и со фондацијата Пина Бауш, која делумно е поддржувач на професорската функција, и заедно одлучиле дека тоа е најдобриот пат за понатаму.


Случајот следи по воведувањето на закон во Берлин кој ќе ги обврзе културните работници кои добиваат државно финансирање да се „посветат против антисемитизмот“, со дефиниција за „антисемитизам“ врз основа на насоките на Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот (ИХРА). Наиде на меѓународно признание и беше повлечен набргу откако 6.000 творци, вклучително и уметниците Џумана Мана и Џеси Дарлинг, потпишаа отворено писмо во кое го осудуваат предложениот закон.


Во исто време, повеќе од 1.400 луѓе, вклучително и уметникот Лоренс Абу Хамдан и писателите Мохамед Ел-Курд и Ани Ерно, потпишаа уште едно писмо во кое ја потврдија својата посветеност на кампањата Страта Германија, област која ги повикува креативните работници да ги бојкотираат уметничките институции со голема државна поддршка. и ја осудуваат „МекКартијанската политика“ на нацијата.


Други културни фигури и организации кои го критикуваат Израел, вклучително и авторката Маша Гесен, Forensic Architecture и уметникот Адам Брумберг, исто така виделе како нивната работа е задушена во Германија во последниве месеци.


Во петокот, 26 јануари, Меѓународниот суд на правдата на Обединетите нации (МСП) не нареди итен прекин на огнот во Газа, каде што израелските сили убиле над 26.600 Палестинци од нападот на Хамас на 7 октомври во кој беа убиени 846 израелски цивили. Одлуката на МСП за случајот - донесен од Јужна Африка - бараше Израел „да ги преземе сите разумни мерки во нивна моќ за да спречи геноцид“, но избегна да ги нарече тековните израелски бомбардирања на Газа како „геноцид“.


 


Спојот на уметноста, политиката и меѓународните односи во овие места го истакнува сложениот пејзаж во кој уметниците одговараат на нивните креативни потфати среде геополитичките чувства.


bottom of page