top of page

Марина Абрамовиќ за The Artist Newspaper: Денес нѝ требаат херои!


Кога го снимав Херојот во 2001 година, тагував за загубата на татко ми. Војо беше народен херој, војник кој се бореше против нацистите со југословенските партизани, комунисти на чело со Тито. Тој беше многу убав човек, со силно, строго лице и густа коса со моќен изглед. На неговите слики од војната тој речиси секогаш јава бел коњ.
Тој се борел заедно со група герилци кои извршиле молскавични напади врз Германците. Потребна беше невозможна храброст. Покрај него беа убиени и многу негови пријатели.

Во Херојот, седам на бел коњ, исто како што тоа често го правеше татко ми, и држам големо бело знаме што се вее на ветрот. Зошто бело знаме? Татко ми никогаш на ништо не се предаде. Но, тој беше способен да ме изненади. Се сеќавам, во 1968 година, додека студентите во Југославија протестираа против владата за да бараат слобода и права, тој направи нешто херојско што ме импресионираше не само со неговата храброст, туку и со нејзината солидарност и сочувство. Убав во мантилот и вратоврската, со величествено натапирана коса, застана среде плоштадот Маркс и Енгелс и одржа страстен говор во кој се откажа од членството во Комунистичката партија и ја осуди југословенската „Црвена буржоазија“, која ја контролираше владата. Во кулминацијата на својот говор тој ја фрли својата партиска книшка во толпата - неверојатен гест. Сите бурно аплаудираа. Бев толку горда на него.

Во 2001 година почина Војо, а белата е и бојата на смртта.

На крајот, сите мора да се предадеме на промените.

Денес, делото што го направив како почит кон татко ми има сосема нов живот. Делото што првично го снимив во 2001 година сега се прикажува секоја вечер во текот на три месеци на лондонските „Пикадили Лајтс“ и на други важни екрани во Сеул, Милано, Берлин, Даблин, Токио и Њујорк, како дел од мојата Circa 2022 провизија . Се појавува со нова нарација што ја напишав како ехо на Животот на уметникот манифест, што го завршив во 2011 година, наречен Манифестот на хероите.

Оваа промена - од пишување манифест за уметници до манифест за херои - се случи сега, бидејќи храброста и херојството се квалитетите што ги бара времето во кое живееме. Во моментов, ние се наоѓаме во толку чуден момент: ја уништуваме нашата планета и гледаме војни кои се одвиваат низ целиот свет.

Што може да направи уметникот? Уметноста нема да не спаси.

Денеска им кажувам на луѓето дека мора да бидеме прилагодливи. Во моментов, ни требаат херои; помалку уметници, но повеќе херои.На нашата планета и требаат некорумпирани херои со морал, кои отелотворуваат храброст и носат вистинска промена. Секој ден е несигурен, неизвесен пејзаж кој постојано се менува. На мрежата на екрани Circa го имаме овој бел коњ. Ова бело знаме. Оваа прекрасна земја. Ни́ требаат херои кои можат да донесат нова светлина за да не́ осветлат. Херои кои можат да не́ инспирираат да бидеме подобри и да работиме заедно, а не еден против друг.

Херои кои се грижат.

Денес, херој може да биде Txai Surui, млада активистка за климата која беше единствената домородна жена која зборуваше на климатската конференција Cop26, која ги предизвика светските лидери да преземат силна акција и не́ потсети дека „секогаш е неопходно да се верува дека сонот е возможен .“ Тоа може да биде Надја Толоконикова од Pussy Riot која собра 6,7 милиони долари во првите денови по руската инвазија за да ја поддржи Украина. Или тоа може да биде претседателот Володимир Зеленски, кој стои сам како лидер со храброст, во време кога моралот на нашите политичари е на толку ниско ниво. Во 2022 година, белото знаме што го држев пред сите тие години се залага за мир.Ова дело сега е глобален повик за нови херои. Денес, хероите можат да дојдат со бели знамиња. Тие можат да се појават во многу форми: пацифистички, женски, самопожртвувани, колективни. Првото нешто што го гледате на екранот е жена на коњ. Неговата Светост Далај Лама рече дека следниот пат нема да се реинкарнира како маж, туку како жена. Конечно. Жените имаат различен тип на енергија. Но, има повеќе од ова. Отсекогаш било многу важно да се создаваат силни слики. Не можам да предвидам што ќе одземе секоја личност што гледа во Херојот. Како што рече Marcel Duchamp, јавноста мора да ја заврши работата. Зошто оваа херојска поза, со коњот што доминира во пејзажот? Зошто е овој пејзаж таму? Сето ова е без одговор, сакам јавноста да ја заврши работата со сопствена интерпретација, да ги види во неа сопствените идеи за херојство.


Мојот прв NFT


Мојот омилен филозоф Noam Chomsky еднаш рече: „Не треба да бараме херои, треба да бараме добри идеи“. Во моментов, мислам дека ни требаат и двете. Прво, мора да прашаме кој може да ги донесе решенијата што ни́ се потребни. Хероите - оние кои жртвуваат сè - можат да донесат нова светлина за да го осветли овој свет. Овие нови херои се оние што требаше да ги поддржам, почнувајќи од денес. Навистина се работи за изнаоѓање решенија за овие катастрофи. Овие решенија се зошто ја создавам мојата прва NFT колекција, The Hero 25FPS. Никогаш не тргнав да создадам NFT - тоа беше изненадување. Како и сите мои претходни настапи, секогаш постои елемент на ризик. Не правев NFT некое време, бидејќи требаше да ја најдам вистинската идеја за тоа. тоа навистина функционираше. Ова е толку нов медиум за мене што веднаш размислував како да се поврзам со некаква историја или перформанс уметност.

Првото нешто што ми падна на ум беше 1959 година, кога Yves Klein, на мостот над Сена, им ја продаде на своите колекционери Zone de Sensibilité Picturale Immatérielle за да постигне совршена нематеријализација. Оваа едноставна работа вклучуваше продажба на празен простор, во замена за злато. Доколку купувачот посакал, парчето потоа би можело да се доврши во разработен ритуал во кој купувачот би ја запалил сметката, а Клајн би фрлил половина од златото во реката.Остана само пепел во реката. Ако размислувате и за перформанс уметност, таа секогаш е за нематеријалност. Не можете да врамите и да закачите претстава на ѕид. Според мене, овој ритуалистички момент го запали концептуализмот и влијаеше на мене многу рано во мојот развој како перформанс уметник.

Го продавам секој поединечен кадар од Херојот (2001) како дел од The ​​Hero 25FPS, што ги означува кадрите во секунда. Како и со целата моја работа, публиката ја завршува работата. Мојот прв настап на блокчејн ќе ги покани луѓето да купат или еден кадар (.jpg) или низа од кадри (.gif) за да добијат време. После ова, процент ќе финансира ново херојство. Како? Ги поканувам луѓето кои работат во Web3 да поднесат идеи на веб-страницата nft.circa.art. Идеи кои го прават светот подобро, поубаво место. Луѓето кои ќе покажат херојска визија потоа ќе добијат грант во наредните месеци. Сакам да видам какви други идеи имаат луѓето во овој Web3 простор за да помогнат да се спаси нашата планета. Грантовите што ќе ги доделиме од The ​​Hero 25FPS се мојот мал начин да придонесам за оваа иднина.


Не знам како ќе изгледаат добитниците на грантот херој. Широко ја простирам мрежата. Gavin Wood, кој го измисли терминот Web3 во 2014 година, рече дека децентрализираните технологии се единствената надеж за спас на либералната демократија. Почнуваме да гледаме како тие можат да направат разлика во светот. Bail Bloc Project, апликација развиена од културниот магазин The New Inquiry, му овозможува на секој да волонтира компјутерска моќ за се да ископува криптовалута што се користи за плаќање на Американците без средства, како кауција за да излезат од затвор. Бев заинтересиран да научам за DAOs, „децентрализирани автономни организации“ кои се во сопственост на членови и функционираат транспарентно на Интернет. Една од овие организации, Cowgirl DAO собира средства за правата на абортус преку продажба на „cowgirl art“ NFT-и . Почнувајќи од мај во Далас, со работата на фотографката и уметница Molly Dickson, таа има за цел да ја оспори ужасната вест за укинувањето на Врховниот суд на Роу против Вејд и да продолжи да обезбедува пристап на сите до правата за абортус.

Ако проектите на Web3 можат да им помогнат на жртвите на војната, да ги обединат семејствата поделени со затвор и да го вратат пристапот до репродуктивното здравје, сакам да откријам какви други херојски влијанија можат да имаат во реалниот свет. Би рекла на младите деца на Web3: само не се откажувајте. Затоа што вие сте иднината. Имате визија, но потребно е време за ова да стане визија на величина. Тоа не се случува преку ноќ и може да значи многу работа.


За мене, целиот свет отсекогаш бил поделен на две категории: оригиналите и оние што следат. Оригиналите не се составени само од уметници, туку и научници, лекари, модни дизајнери, филмаџии и писатели. Кога го основав Институтот Марина Абрамовиќ, тој беше посветен на инкубирање на дијалог помеѓу науката, уметноста, технологијата, па дури и духовноста, сето тоа нематеријално. Многу оригинали произведуваат опипливи работи, но другите практики - музиката, театарот и проучувањето на природниот свет - се суштински нематеријални. Денес, ни́ требаат луѓе со оваа визија за да создадат нови начини на учење и форми на уметност кои сè уште не се ни измислени. Ни требаат луѓе кои можат да донесат ново светло.

Претходно реков дека уметноста нема да не спаси. Но, идеите ќе не́ спасат. И уметноста може да придонесе за поттикнување на овие идеи. Силните слики можат да помогнат. И хардкор порака. Останатото ќе го оставам отворено. Никогаш нема да се оддалечам од уметноста, но возбудена сум од можностите што се наоѓаат покрај неа - и надвор од неа. Уметноста секогаш ќе постои. Откако постои човештвото, постои уметност. Денес ни требаат херои.

bottom of page