top of page

Меган Ди Сталион не се воздржуваше во својата изјава за Лејнз во судот при одредување на казната


Иако Мег Ди Сталион не беше присустна на сослушувањето за пресудата на канадскиот рапер за нападот со пиштол во јули 2020 година, Ролинг Стоун објави дека обвинителите прочитале однапред напишана изјава во понеделникот.За Лејнз, кој беше осуден на 10 години затвор во вторникот, Меган напиша дека тој треба целосно да одговара за своите постапки, вклучувајќи ги и оние кои продолжија да ја трауматизираат после инцидентот.


„Се борам да бидам присутна. После се́ што се случи, не можам да бидам во иста просторија со Тори“, напиша Меган во изјавата што ја прочита заменик-обвинителката на округот Лос Анџелес, Кети Та. „Бев измачувана и тероризирана“.


„Тој им плаќаше на блогерите да шират лажни информации, ја третираше мојата траума како шега во ситуација кога можев да бидам мртва“, продолжи таа. „Тој го обвини системот, го обвини печатот и подоцна ја искористи својата траума од детството за да ги оправда своите постапки. Полека, но сигурно, заздравувам. Но, никогаш нема да бидам истата. Неговото злосторство заслужува да ја осети целата тежина на законот. Тоа беше повеќе од само правда за мене, тоа беше победа за секоја жена која некогаш била засрамувана, гледана со сомнеж, и обвинета за насилно злосторство извршено врз неа“.Претходно во интервју со Ел таа кажа:


„Можев да дозволам неволјата да ме здроби, но издржав, иако луѓето ја третираа мојата траума како шега. Прво, имаше теории на заговор дека никогаш не сум била застрелана. Потоа дојдоа лажните наративи дека мојата поранешна најдобра пријателка ме застрелала. Дури и некои од моите колеги во музичката индустрија ме напаѓаа со мемиња, шеги и сник дисови и целосно го игнорираа фактот дека можев да го изгубам животот. Наместо да ги осудат сите форми на насилство врз жените, овие лица се обидоа да ги оправдаат постапките на мојот напаѓач.


Посакувам да можев приватно да се справам со оваа ситуација. Тоа беше мојата намера, но штом мојот напаѓач го објави тоа јавно, се́ се смени. До моментот кога го идентификував мојот напаѓач, бев целосно исцедена. Многумина мислеа дека сум необјасниво излечена затоа што сè уште низ болката имав насмевка на лицето, сè уште објавував на социјалните мрежи, сè уште настапував, сè уште танцував и сè уште издавам музика. Не сакам да се нарекувам жртва.
Но вистината е дека почнав да паѓам во депресија. Немав желба да правам музика. Бев на толку ниска точка што не ни знаев дали сакам да рапувам. Се прашував дали на луѓето воопшто им е гајле. Имаше моменти кога буквално ќе бев зад сцената или во мојот хотел, плачејќи , а потоа ќе требаше да ја спакувам Меган Пит и да бидам Меган Ди Сталион.


Никогаш не ми паѓаше на памет дека луѓето нема да ми веруваат. Сепак, знаев дека вистината и неспорните факти ќе надвладеат. Работев премногу напорно за да стигнам до оваа точка во кариерата за да дозволам исмејувањето да ме одвратат. Кога беше донесена пресудата во декември. 23, 2022 година, тоа беше повеќе од само добивање правда за мене, тоа беше победа за секоја жена која некогаш била засрамена, не и било верувано и била обвинета за насилното злосторство извршено врз нејзе.
Додека размислувам за изминатите три години, се гледам себеси како преживеана, бидејќи навистина го преживеав незамисливото“, напиша раперката. „Не само што преживеав кога бев застрелана од некој на кој му верував и го сметав за близок пријател, туку и го надминав јавното понижување поради тоа што моето име и углед беа влечени низ калта од тој поединец додека целиот свет гледаше.31-годишниот Лејнз отслужува затворска казна по пресудата за вина од крајот на минатата година. Нему му се закануваа затворска казна од 22 години и осум месеци и депортација.


Во декември 2022 година, раперот „Say It“ беше осуден по сите три обвиненија против него - напад со полуавтоматско огнено оружје; носење наполнето, нерегистрирано огнено оружје во возило; и испукање на огнено оружје со крајно невнимание.


Меган вели дека нема да дозволи пукањето на Тори Лејнз да го „Дефинира моето патување: Се ставам самата на прво место“

До март 2023 година, Лејнз поднесе жалба, но беше одбиен за ново судење во мај, како што објавија FOX 11 Лос Анџелес, KTLA и ABC News.


Неговото барање за ново судење беше одбиено од судијата на Врховниот суд во Лос Анџелес, Дејвид Херифорд, според медиумите. Еден ден претходно, адвокатот на Лејнз, Хозе Баез, тврдеше дека неговото прогласување за виновен за напад со полуавтоматско огнено оружје, носење наполнето, нерегистрирано огнено оружје во возило и испуштање огнено оружје со грубо невнимание се должи на процедурални грешки, несоодветно однесување на обвинителството, прекршување на откривањето советник.


Откако предлогот бил одбиен, Ланез наводно му рекол на Херифорд: „Почитуван судија, ве молам, не ми го уништувајте животот“.Comentarios


bottom of page