top of page

Медарчиња - како успешно да ги одгледуваме и уредуваме!


Медарчето е речиси неспоредливо во леснотијата на неговата нега. Толерира ладни температури, може да го забави цветањето за време на летните горештини, но повторно цути кога температурите ќе се намалат. Цветовите имаат жив меден мирис и се роднини со зелката и сенф. Тие сами ќе се сеат и ќе даваат светли бои во градината, од година во година во поблагите клими. Медарчето е генерално непроблематично, иако вошките насетуваат и ќе пристигнат кога растението е под стрес. Како што се шират медарчињата, тие создаваат жива прекривка под повисоките растенија.


Можете да користите медарчиња и по должината на рабовите во градината или да ги пополнете ќошињата и пукнатините на патеките и ѕидовите. Тесните, цветни растенија се исто така одлични за „прелевање“ во кошници со закачалка, но и во жардињери.

Светлина Медарчето сака полно сонце, но не сака долги сушни периоди. Ако вашиот регион е многу жежок и сув, место со попладневна сенка најдобро ќе одговара за ова растение, иако треба да запомните дека може да добие гниење на стеблото или лиснатост ако премногу сенка ги спречува листовите и почвата целосно да се исушат. Имајте за цел да го засадите вашето медарче некаде каде што може да добие шест до осум часа сончева светлина дневно.

Почва


Медарчето претпочита почва што е влажна и добро исцедена. Тие се толерантни на многу различни локации за садење и на песочни плажи и дини. Може да расте и на култивирани полиња, ѕидови, падини, па дури и во пукнатини на тротоари или ѕидови. Растението ќе пројде лошо во мочуришна, влажна, почва или каде дренажата е проблематична. Вода


Обезбедете им на вашите медарчиња најмалку еден сантиметар вода секоја недела, наводнувајќи ги почесто за време на топли временски денови или суви периоди. Водата треба добро да се исцеди. Инаку, растението е подложно на гниење на коренот. Ако го засадите вашето медарче во каменаст пејзаж (или каде било што брзо се суши), обезбедете дополнителна вода. Температура и влажност

Градинарите можат да одгледуваат медарче на умерено време во текот на целата година, иако цветчињата се краткотрајни. Вообичаено, тие се енергични самосеачи, меѓутоа, хибридните сорти можеби не изгледаат како родителското растение. Значи, може да изгледа дека истите растенија преживуваат цела година; реалноста е дека тоа се нови садници кои растат ипополнуваат. Иако многу сорти може да престанат да цветаат на топлина, медарчињата повторно цветаат. Тие најверојатно ќе процветаат повторно на есен. При висока влажност, компензирајте со намалување на количината на вода што им се дава на растенијата. Кастрење


Штипкањето на пресушените медарчиња ќе ги задржи растенијата цветни и брзо ќе постави нови пупки. Ако имате значителен нанос од растението и е бујно, стрижењето за една третина е полесна опција од штипкањето. Некои сорти лесно ќе се пресеат. Тие имаат тенденција да станат издолжени и ганглести, така што режењето ќе го задржи да изгледа уредно и убаво. Размножување


Најдобро е да се одгледува ова растение во рана пролет. Се размножува од семето. Можете да ги започнете семињата во затворен простор, внатре, пред последниот мраз и да ги пресадите на отворено откако ќе помине заканата од мраз. медарчето е донекаде отпорно на мраз откако ќе се етаблира, но нежните трансплантации не се доволно издржливи за мраз. Или можете да го сеете семето на отворено штом почвата ќе се одмрзне и ќе може да се обработи. Ова растение се смета за одлично пополнување, пополнувајќи ги областите каде што сакате да пополните голи делови почва заедно со други растенија. Оваа ниско-растечко цветче која формира тепих обично не се размножува со кој било друг метод. Како да се одгледува медарчето од семе


Можете да започнете да го одгледувате од семе или директно да го пресадите во вашата градина од расадници; и двете се еднакво достапни. За да започнете од семето, распрснете ги семињата на врвот на почвата и лесно притиснете ги надолу, за да воспостават добар контакт со почвата и да останат изложени на светлина. Чувајте ја почвата влажна до ‘ртење; полевајте секогаш кога почвата изгледа сува.Садење и пресадувањеМедарчето расте добро во саксии и жардињери. Кога го растете во саксии, користете почва за саксии со добар квалитет и погрижете се да има дренажни дупки на дното на садот за да истече вишокот вода. Тој е фаворизиран и популарен за закачување корпи кои висат или жардињери за прозорци или огради, сам или како придружник на петунии и други растенија кои бараат слична нега. Проверете дали вашиот сад е широк и длабок најмалку 25 сантиметри. Ако пресадувате, наполнете го садот со земја, ископајте дупка со големина на постоечката коренска топка, ставете ја коренската топка во дупката и наполнете ја почвата околу неа. Оставете најмалку пет сантиметри помеѓу линијата на почвата и работ на саксијата. Презимување


За да го презимите медарчето , поткастрете го во зима, покријте го со крпа за заштита од мраз или внесете ги саксиите внатре. Можете исто така да го оставите како што е. Тоа е успешно во самосеење, така што кон крајот на зимата или раната пролет, кога земјата почнува да се одмрзнува, можете да ја исечете мртвата исушена четка за да направите место за семињата оставени од претходната сезона на растење.

Ѓубриво Вообичаено, на медарчето во земјата не им треба ѓубриво освен ако почвата е лоша. На растенијата што се одгледуваат во контејнери (саксии, жардињери) ќе им треба месечно хранење со помош на ѓубриво растворливо во вода, добро избалансирано. Кога започнувате со семиња, додадете ѓубриво со постепено ослободување во почвата при садење. Кога ќе се потрошат цутовите, нанесете повторно за да стимулирате нов раст. Премногу ѓубриво може да предизвика бујно зеленило и намалено цутење.

Вообичаени штетници и болести


Пчелите, пеперутките и другите опрашувачи го фаворизираат медарчето. Бидејќи цвеќињата се навикнати на корисни инсекти, ретко станува жртва на штетници. Сепак, баградските бубачки или циклама грините се поретки инсекти, тие ќе ги нападнат овие растенија ако им се даде шанса. За да ги третирате многу ситните циклама грини, прво пробајте масло од ним. Ако тоа не го реши проблемот, прскајте ги растенијата со инсектициден сапун (обично најдобро наутро или доцна попладне - при помал интензитет на сонце). Овие два третмани се помалку штетни за корисните инсекти. Ако имате значителна наезда, повлечете го целото растение. Црните бубачки се нарекуваат и насликани бубачки или штитни бубачки и имаат портокалови и бели ознаки. Нивното тело во облик на штит е долго околу пола сантиметар. Физички отстранете ги сите бубачки што ги гледате, фрлајќи ги во топла вода со сјај. Отстранете ги сите кластери јајца што ги гледате. Ова растение е најчесто погодено од габи како прашкаста мувла или сива мувла (Botrytis ). Овие најчесто се случуваат во постудени, повлажни клими. Ова растение бара добро исцедена почва и реагира на т.н. Влажни стапала (кога коренот му скапува во влажна земја), отечени корени кои влијаат на апсорпцијата на вода. Третирајте ја оваа состојба со намалување на водата и редовно нанесување фунгициди. Како да цути


Медарчето, како што сугерира неговото име, има слатка арома, слично како медот. Нејзините цвеќиња растат заедно во збиени гроздови. Потребни се околу два месеци за да никне, да порасне и да процвета семето. Во одредени региони ќе цвета цело лето. Некои сорти отпорни на мраз цветаат во пролет, а потоа повторно во есен. Кастрењето и штипкањето на потрошените цвеќиња ќе му помогне на растението да продолжи да цвета. Нанесувањето ѓубриво растворливо во вода е најдобриот начин да се поттикне нов раст кога ќе се појават цутите. Вообичаени проблеми Ова растение може инвазивно да расте во потопли клими - не му треба многу за да се размножува самостојно во тие области. Сепак, растењето надвор од тие области може да биде потешко. Овие услови вклучуваат слаб индекс на топлина, големи и долги температури на мраз или замрзнување, прекумерна вода, слаба дренажа, слаба почва или недоволна светлина. Венење на цвеќињата и лисјатаАко не сте засадиле медарче во добро исцедена почва или ако е многу жешко, може да овене. Медарчето не поднесува многу интензивна топлина. Некои сорти се развиени за да толерираат високи температури без венење, иако најчестите видови ќе се намалат во текот на летото. Виткање цвеќиња и лисјаАко забележите навиткување на цвеќиња и лисјата, проверете под лисјата и цветните ливчиња за мини циклама грини што цицаат сок. Тие се едвај видливи со голо око, а се појавуваат како мали овални пајаци ако имате при рака лупа. Нанесете масло од ним, маслиново или инсектициден сапун за да го ослободите вашето растение од наезда. Пожолтување на лисјата Ако забележите дека лисјата на вашето растение почнуваат да пожолтуваат, причината може да биде скок на температурите; или тоа, или шок од трансплантација- од пресадување, недостаток на вода или лоши хранливи материи во почвата. Откако лисјата на растението ќе станат жолти, тој лист умира. Еден лист или неколку жолти листови се предупредувачки знак и не мора да биде смртна казна за целото растение. Клубрут или друга габична болест исто така може да биде причина. Обидете се да ја изолирате причината и да ја отстраните растечката состојба. Откако целото растение овене, тогаш цвеќињата и зеленилото се мртви. Намалете го растението и почекајте поумерена клима или поповолни услови за растење за повторно да порасне .Може ли медарчето да расте во затворени простории? - може да расте во затворени простории. За презимување, вообичаено е да се донесе ова растение во затворен простор. Ставете го на сончев или делумно засенчен прозорец. Претпочита поладни температури; избегнувајте извори на топлина и исцртајте ја сенката за време на пладневното сонце. Каде да го поставам во мојот дом? -доколку е во саксии може да живее во близина на сончев прозорец со западна или источна изложеност на сонце.

bottom of page