top of page

Награди, протести, и пижама журки: поглед од внатрешноста на годинешниот Кански филмски фестивал

Зомби, борбени авиони, политички побуни и нудистички протести ? Да, Канскиот филмски фестивал се врати. Две години откако пандемијата го принуди да го откаже изданието од 2020 година и по тивкото издание минатото лето, најголемата глобална прослава на кинематографијата, се врати на Азурниот брег на својата 75-годишнина минатата недела, започнувајќи 10-дневен виор на гламур. спектакл, и мегаватни ѕвезди. Ноќта на отворањето во вторникот го одреди тонот. За време на галата со црни вратоврски, на која имаше распрскано славни личности во Големиот театар Лумиер на фестивалот , претседателот на фестивалот Пјер Лескур му ја додели на американскиот актер Форест Витакер почесната Златна палма, најпрестижната награда на фестивалот.
Во трогателен и потресен говор при прифаќањето на наградата, Витакер - кој се појавува во повеќе од 30 филмови, вклучувајќи ги “Добро утро Виетнам” и “Последниот крал на Шкотска”, за кој го доби Оскарот за најдобар актер - на публиката ѝ кажа дека првиот пат кога присуствувал во Кан било во 1988 година за филмот на Клинт ИствудПтица“, во кој тој го играше легендарниот џез-саксофонист Чарли „Брд“(птица) Паркер.

Витакер беше „само дете“, се присети, и беше „воодушевен поради тоа што беше поканет и поради искуството“. Доделена со наградата за најдобар актер на фестивалот за изведбата таа година, „Бев признат како уметник за прв пат на меѓународно ниво“, рече тој.

Како тоа да не беше доволно - а во Кан, доволното никогаш не е доста - фестивалот потоа го проектираше претседателот Володимир Зеленски од Украина на огромниот екран на театарот.