top of page

Награди, протести, и пижама журки: поглед од внатрешноста на годинешниот Кански филмски фестивал

Зомби, борбени авиони, политички побуни и нудистички протести ? Да, Канскиот филмски фестивал се врати. Две години откако пандемијата го принуди да го откаже изданието од 2020 година и по тивкото издание минатото лето, најголемата глобална прослава на кинематографијата, се врати на Азурниот брег на својата 75-годишнина минатата недела, започнувајќи 10-дневен виор на гламур. спектакл, и мегаватни ѕвезди. Ноќта на отворањето во вторникот го одреди тонот. За време на галата со црни вратоврски, на која имаше распрскано славни личности во Големиот театар Лумиер на фестивалот , претседателот на фестивалот Пјер Лескур му ја додели на американскиот актер Форест Витакер почесната Златна палма, најпрестижната награда на фестивалот.
Во трогателен и потресен говор при прифаќањето на наградата, Витакер - кој се појавува во повеќе од 30 филмови, вклучувајќи ги “Добро утро Виетнам” и “Последниот крал на Шкотска”, за кој го доби Оскарот за најдобар актер - на публиката ѝ кажа дека првиот пат кога присуствувал во Кан било во 1988 година за филмот на Клинт ИствудПтица“, во кој тој го играше легендарниот џез-саксофонист Чарли „Брд“(птица) Паркер.

Витакер беше „само дете“, се присети, и беше „воодушевен поради тоа што беше поканет и поради искуството“. Доделена со наградата за најдобар актер на фестивалот за изведбата таа година, „Бев признат како уметник за прв пат на меѓународно ниво“, рече тој.

Како тоа да не беше доволно - а во Кан, доволното никогаш не е доста - фестивалот потоа го проектираше претседателот Володимир Зеленски од Украина на огромниот екран на театарот.

Кан секогаш има политички нијанси - или бои, со оглед на тоа што беше славно прекинат со протести -со седење, на филмаџиите во 1968 година, организирано во знак на солидарност со студентските немири во Париз.Но, никогаш досега не бил поканет шеф на странска држава да им се обрати на кинољубителите на вечерта на отворањето. Седнат на своето биро и облечен во својата униформа, Зеленски рече: „На 24 февруари Русија започна војна од огромни размери против Украина со намера да оди понатаму во Европа. Стотици луѓе умираат секој ден. Нема да застанат по крајот на војната. Дали киното ќе молчи или ќе зборува за тоа? Ако има диктатор, ако има војна за слобода, повторно се зависи од нашето единство. Може ли филмот да остане надвор од ова единство? Ни треба нов [Чарли] Чаплин кој ќе докаже дека во нашето време филмот не молчи.” Филмот што следеше, Final Cut, француска комедија за зомби - да, добро прочитавте - беше на Мишел Хазанависиус, режисерот најпознат по добивањето на Оскар во 2011 година, заThe Artist. Final Cut е римејк на јапонскиот филм од 2017 година One Cut of the Dead, и ако не можете да поднесете фонтани крв, нема да ви се допадне овој филм.Поддршката за Украинците беше очигледна каде и да се свртите во Кан оваа година. Сино-жолтото знаме на Украина, виси на балконите на Rue d’Antibes, а значките со двобојни ленти се сеприсутни на реверите од смокинг. Американскиот филмски сајт Deadline, луксузниот магазин Robb Report и Златните глобуси беа домаќини на собирање средства за украинските филмаџии во четвртокот вечерта во Американскиот павилјон, со настап на Тина Карол со кристален глас, украинска пејачка која се најде на седмото место во Евровизија 2006 година. Врева се крена поради вклучувањето во конкуренција на “Жената на Чајковски”, филм на рускиот дисидент режисер Кирил Серебреников кој е делумно финансиран од рускиот олигарх Роман Абрамович ( Абрамович, исто така, поседува и еден од најубавите имоти во Франција, Шато де ла Крое, веднаш по брегот во Антиб.)

За време на прес-конференцијата на филмот, Серебреников ја повика Франција и другите земји да ги укинат економските санкции против Абрамович, што ја поттикна контроверзијата дотолку многу повеќе. „Тој ѝ помага на модерната уметност веќе долго време“, рече Серебреников за Абрамович, кој има филмски фонд наречен „Кинопрајм“, кој финансира руски арт-хаус филмови. „Ова не се пропагандни филмови, напротив. “
И покрај полемиката, филмот доби позитивни критики, особено за изведбата на Аљона Михајлова како отуѓената сопруга на композиторот. И на црвениот тепих пред петочната проекција на филмот „Три години копнеж“ на Џорџ Милер, со Тилда Свинтон и Идрис Елба, една млада жена се соблече речиси гола, откривајќи ги своите голи гради во сина и жолта боја - знамето на Украина -со пораката „престанете да нѐ силувате“.Нејзините нозе беа попрскани со црвена боја за да личат на крв, протестирајќи поради наводите за сексуални напади на Украинките од страна на руската армија. Откако падна на колена пред фоторепортерите, викајќи на украински, чуварите брзо дошле, ја покриле со палто и ја одвеле. Војната избувна на уште еден непријатен начин. На светската премиера на Top Gun: Maverick во средата на вечер, Patrouille de France, единица за демонстрација на прецизна аеробатика на француските воздушни сили, прелетуваше, исфрлајќи чад во сината, белата и црвената боја на тробојното знаме на небото. "Вау!" -извика ѕвездата на филмот, Том Круз, од црвениот тепих, изгледаше искрено импресиониран. Украинците кои беа присутни, сепак, подоцна, кажаа дека сакале да се фрлат на земја за да се скријат - дека после тоа што го преживеале дома, борбените авиони ги преплашиле.

Топ Ган: Маверик, во меѓувреме, се чувствуваше како филмска ренесанса: голем филм, со голема филмска ѕвезда. Како Витакер, така и Том Круз доби почесна Златна палма, а кога фестивалот ја прикажа монтажата со најголемите хитови во неговата кариера за време на церемонијата во Големиот театар Лумиер, беше како да се гледа ролна за најдоброто од Холивуд, во текот на 40 години. Во своите 59 години, Круз можеби е последната голема филмска ѕвезда во Холивуд - поголем од животот на екранот, повеќе од кога било во Топ Ган: Маверик - а сепак кога ќе ја покаже таа насмевка од милион долари. Пред да отиде на црвениот тепих, Круз работеше со морето на обожаватели задржани од барикадите, се ракуваше, даваше автограми (секогаш враќајќи го пенкалото) и позирајќи за селфи половина час. Тој знае дека без овие луѓе тој не е ништо. Но, Кан не е само за филмски премиери и ѕвезди. Треба да се направи бизнис, да се склучат договори за производство и дистрибуција, а оваа година тој вид на работа беше со полн гас како елитните борбени авиони на Топ Ган. Такви беа и забавите. Во четвртокот вечерта, Chopard, спонзор на фестивалот, ја одржа својата годишна Трофејна вечера во клубот Карлтон хотел Бич и побара од амбасадорката на брендот Џулија Робертс да им ги врачи наградите на актерите во подем Шејла Атим и Џек Лоуден. Во неделата вечер, Керинг беше домаќин на осмото издание на вечерата за жени во движење на Плас де ла Кастр во височините на Кан. Претседателот и извршен директор на Kering, Франсоа-Анри Пино, Пјер Лескур и извршниот директор на Канскиот филмски фестивал, Тиери Фремо, ја доделија наградата на актерката Виола Дејвис пред толпата со црни вратоврски во која беа претседателот на жирито Винсент Линдон, актерите Изабел Ипер и Валерија Голино и режисерот Паоло. Сорентино. Честа „значи признание за моето наследство, на што сакам да го префрлам наративот за обоените жени“, рече Дејвис, облечена во живописен зелен костим на Александар Меквин, во нејзиниот говор. „Повеќе не е прифатливо да бидеме дефинирани од мажи, дефинирани од која било друга структура освен нас самите“.


Сепак, најбараната покана беше до британскиот филмски режисер Максим Јаго и продуцентот Дејвид Деборд на годишната забава со пижами во Кан во Вила Алоха, куќа во стил на Арт Новo, во ридовите надвор од градот. Кодекс на облекување: „Пижами или „несекси“ (не секси!)“ Имаше чаши од шампањ прелиени со памук со вкус на лубеница, мини сендвичи со путер од кикирики и желе без кора и плескавици со големина на залак.„Глетката беше неверојатна и имаше убава лесна атмосфера“, рече еден гостин. „Но, што е најважно, шампањот не запре. Тоа е она што го очекувам од една забава“. И тоа е она што го очекуваме од Кан. автор: Дана Томас

превод: Дивотно

Comentarios


bottom of page