top of page

Настинавте и што сега: водич за преживување на настинки и грипови

извор: The Times;


Посегнете по марамчињата и подгответе се за првиот напад на сезонскатата мизерија.


Настинките се во полн ек, па дури и ако сè уште не сте биле изложени на препознатливите звуци на кивање, шмркање и искашлување меѓу вашите пријатели и колеги, заканата веројатно демне опасно блиску. Според Националниот институт за извонредност на здравје и нега (NICE), возрасните во ЕУ во просек доживуваат две до три настинки годишно (и децата од пет до осум), а риновирусот, најчеста причина, достигнува максимум на есен.


Барем претходно се тешевме со сознанието дека насолзените очи, црвениот нос и целокупната малаксаност од настинките се краткотрајни, и вообичаено траат три до седум дена, но сега дури и тоа е доведено во прашање со откритието. на „долгата настинка“, чии продолжени симптоми влијаат кај некои луѓе повеќе од еден месец.


Во нивната студија на 10.171 возрасен, објавена во списанието „The Lancet's eClinical Medicine“, истражувачите од Универзитетот „Квин Мери“ во Лондон (QMUL) објавија дека кашлицата, стомачната болка и дијареата се некои од симптомите кои можат да траат повеќе од четири недели по почетната настинка. инфекција. „Нашите наоди може да одговараат на искуството на луѓе кои се бореле со продолжени симптоми откако имале респираторна инфекција и покрај тоа што биле негативни на тестови за Ковид-19 на брис од нос или грло“, рече професорот Адријан Мартино, главен истражувач и клинички професор по респираторна инфекции и имунитет во QMUL. Тој додаде дека се потребни повеќе истражувања за да се разбере „зошто некои луѓе доживуваат подолготрајни симптоми од другите“.


⬤ Дали имате „долги настинки“? Симптомите може да останат неколку недели по инфекцијата


Рон Еклс, почесен професор на Факултетот за бионауки на Универзитетот во Кардиф и поранешен директор на Центарот за настинка на универзитетот, вели дека долготрајните здравствени влијанија од секоја инфекција на горниот респираторен тракт не се невообичаени. „Секој респираторен вирус може да ви го даде тоа долготрајно чувство на малаксаност“, вели Еклс. „Речиси е како вирусот да го вклучил заморот од обичната настинка, но заборавил да го исклучи и опстојува, иако сè уште не разбираме целосно како и зошто“. Тој вели дека начинот на кој страдате од настинка многу варира помеѓу поединците, при што некои луѓе го проаѓаат најлошото за неколку дена, а други се заразуваат без да го сфатат тоа. „Ако земете брис од толпа луѓе, многу голем број од нив добиле вируси на настинка без симптоми“, вели Еклс. „Генерално, луѓето добиваат рано гребење на грлото проследено со кивање, а потоа трае неколку дена кога кулминира“.

Што можеме да направиме за да избегнеме настинка или да ја минимизираме нејзината беда доколку сме болни? За труд објавен неодамна во списанието Frontiers in Allergy, Еклс истражувал многу од митовите поврзани со обичната настинка за да открие што всушност може да помогне.


Добриот сон е важен. Еклс укажува на студија од Универзитетот Карнеги Мелон во Пенсилванија, која покажува дека луѓето кои добиваат помалку од седум часа секоја вечер имаат три пати поголеми шанси да добијат настинка од оние со осум или повеќе часа редовен сон. „Пушењето и алкохолот дефинитивно го ослабуваат нашиот имунитет“, вели тој. „Исто така, постојат докази дека ослободувањето на кортизол хормоните кога сме под стрес може да го загрозат нашиот имунолошки одговор и да ги остави луѓето поранливи на добивање симптоми на настинка по инфекцијата“. Еве што можете да направите за да се заштитите во оваа студена сезона.



1. Многу третмани за настинки што се добиваат без рецепт нема да функционираат. . .


Кај повеќето настинки, сериозноста на симптомите веројатно го достигнала својот врв и се намалила до моментот кога ќе почувствувате потреба да преземете нешто за тоа. Но, што треба да преземете за да се чувствувате подобро? Минатиот месец американската Администрација за храна и лекови објави дека фенилефрин ( се наоѓа во Polydex, Септаназал), вообичаен назален деконгестив присутен во многу производи без рецепт во ЕУ е неефикасен. Не е изненадување за Еклс, кој објави труд во British Journal of Pharmacology во 2007 година во кој се наведува дека лекот едноставно не делува. „Постојат студии кои јасно покажаа дека нема поголем корисен ефект за фенилефрин од плацебо“, вели Еклс. „Тоа нема да помогне да се намали конгестијата и не делува на настинки“. Повеќето хербални додатоци „имаат мала научна поддршка“, додава тој, па дури и за оние со некои позитивни резултати од клиничките испитувања, вклучително и ехинацеа и пеларгониум, „доказите во најдобар случај се опишуваат како сомнителни“.


2. . . . но обидете се со спреј за нос


Постојат многу ефикасни назални деконгестиви без рецепт во форма на спреј. „Побарајте спрејови со двете хемикалии оксиметазолин и ксилометазолин, кои делуваат на тој начин што ги отстрануваат блокадите и го олеснуваат отокот во носните шуплини“, вели Еклс, додавајќи дека неговите сопствени испитувања, објавени во Американскиот журнал за ринологија, покажале дека можат да им помогнат на луѓето со затнати носови полесно да дишат. „Тие се многу ефикасни бидејќи применуваат висока концентрација на лекарството локално каде што е потребно, обезбедувајќи олеснување за неколку минути што ќе трае до осум часа“. Обидете се со ОПЕРИЛ спреј или Ксилометазолин. Друга ефикасна опција за деконгестив, вели тој, е псеудоефедрин, кој често се меша со други лекови во препарати без рецепт, но може да бара рецепт за повисоки дози. Може да се најде како елемент на РИНАСЕК но и Sudafed, Decophed, Drixoral, и Суфедрин.



3. Ако сте на ладно и влажно навистина може да ве направи ранливи


Ако мајка ти ти рекла да не излегуваш со мокра коса за да не настинеш, можеби имала право. И покрај недостатокот на објавени студии кои ја потврдуваат врската, Еклс вели дека неговото научно претчувство е дека разладувањето на телото ги предиспонира луѓето за респираторни инфекции. Изложеноста на ниски температури предизвикува стегање на крвните садови, вклучувајќи ги и оние во носот, ограничувајќи го протокот на крв. „За да се заштитите од вируси, потребен ви е добар проток на крв за да се доставуваат антитела и бели имунолошки одбранбени клетки до носот“, вели тој. „Да се биде на ладно и влажно, привремено се намалува оваа одбрана и ако веќе имате субклиничка инфекција - настинка без симптоми - може да биде доволно вирусот да предизвика симптоми, што е кога луѓето мислат дека „настинале“. ” Во едно од неговите рани испитувања, објавено во списанието Rhinology, Еклс побара од група учесници да ги потопат стапалата во ладна вода, а друга да ги стават стапалата во кофа без вода пред да ги изложат двете групи на вирусот на настинка. „Појавата на повообичаени симптоми на настинка беше многу поголема кај разладените отколку кај групата што не беше разладена“, вели Еклс. „Тоа беше лабораториски амбиент што не ја отсликува ситуацијата од „реалниот живот“, но покажа дека тоа што доколку ви е студено може да има ефект“.


4. Пиењето топол пијалок може да ви помогне да се чувствувате подобро

Пиењето топол пијалок треба да биде првиот третман за некој со настинка, вели Еклс. „Направивме студија во која ги разгледавме ефектите на топлиот пијалок од црна рибизла со малку шеќер и добивме многу позитивни резултати за намалување на сите симптоми на настинка кај луѓето кои ги консумирале пијалоците. Тоа е особено ефикасна стратегија за смирување на болките во грлото и кашлицата што ја придружува настинката. Се препорачува и додавање лажичка мед. „Ќе помогне да се заменат течностите, што е важно кога сте настинати“, вели Еклс. „И иако може да има голем плацебо ефект на топол пијалок што ќе ве направи да се чувствувате подобро, тоа е дел од добивање на битката“.


5. Обидете се да земете дополнително витамин Ц (но не очекувајте чуда)

Витаминот Ц игра клучна улога во имунитетот и иако не е докажано дека земањето додатоци од него во овој период од годината ја намалува подложноста на настинки, тој може да понуди одредени придобивки во смисла на скратување на времетраењето и сериозноста на симптомите. Прегледот на Кокрејн на 29 студии во кои беа вклучени 11.306 учесници покажа благи подобрувања кај луѓето кои земаа 1-2 g витамин Ц дневно, скратувајќи го времетраењето на времето кога беа болни за околу 10 проценти. Постојат мали групи на население кои би можеле да имаат повеќе корист од суплементите на витамин Ц, а во документот Кокрајн се истакнати испитувањата со 598 учесници изложени на кратки периоди на екстремен физички стрес - вклучително и маратонци и скијачи во крос-кантри - во кои витаминот Ц го преполови ризикот од настинка на прво место. „Мега дозите се веројатно подобри од малите количини на витамин Ц бидејќи белите крвни зрнца кои предизвикуваат многу симптоми го прават тоа со производство на водороден пероксид за да ги убијат вирусите“, вели Еклс. „И во теорија, витаминот Ц може да ја намали штетата, но тоа не е загарантирано“. Тој вели дека секогаш е подобро да се биде на диета со многу свеж зеленчук за да го добиете витаминот Ц „заедно со други антиоксиданси кои можат да помогнат во борбата против инфекцијата“.



6. Земајте витамин Д цела зима

Не постои гаранција дека земањето суплемент на витамин Д ќе ја спречи настинката, но Еклс вели дека има доволно докази за да го убеди дека можеби вреди и тој го зема во текот на зимските месеци. „Ако сте дефицитарни и вашите нивоа се ниски, тогаш враќањето на нивоата ќе помогне да се поддржи имунитетот и може да ја намали вашата подложност на грипови и настинки“, вели Еклс. Во една студија на 18.883 учесници на возраст од 12 години и нагоре, истражувачите од Општата болница во Масачусетс открија дека корекцијата на недостаток на витамин Д доведе до намален број на инфекции на настинка, додека други истражувачи кои известуваа во Британскиот медицински журнал открија дека луѓето кои веќе дополнително го земаат витаминот се со помала веројатност воопшто да настинат. Во 2021 година, тим од британски научници ги разгледа ефектите од давање таблети витамин Д3 на на 1.644 воени регрути . Нивните резултати, објавени во „Medicine and Science in Sports and Exercise“, покажаа дека суплементацијата не ги намалува шансите за настинка, но ја намалува сериозноста на симптомите за 15 проценти и времетраењето на настинката за 36 проценти. „Тоа секако не е докажан лек“, вели Еклс. „Но, земањето додаток на витамин Д нема да ја влоши вашата настинка“.


7. Добрата прошетка е најдобриот назален деконгестив кој постои

Умерено вежбање е добро за спречување на настинки и за ублажување на симптомите ако добиете благ напад на кивање. „Ако има треска, не вежбајте“, вели Еклс. „Ако имате само блага настинка, тогаш прошетката, возењето велосипед или пливањето може да ве натераат да се чувствувате подобро бидејќи умерената активност е најдобрата форма на назален деконгестив што можете да го добиете“. Многу бели клетки кои циркулираат во крвта имаат тенденција да се стационираат во белите дробови. „Благото вежбање ги раздвижува наоколу, доведувајќи ги на вистинските места за борба против инфекцијата“, вели Еклс. „Интензивните вежби како маратонски тренинзи или напорните тренинзи во теретана претставуваат стрес за телото и треба да се избегнуваат додека не се чувствувате подобро бидејќи има докази дека може да го намали имунитетот и да закрепне од настинки“.

bottom of page