top of page

Најдобрите албуми на годината 2023Најдобрите албуми од 2023 година смислија многу корисни решенија и механизми за справување со нашите секојдневни проблеми. Поп жанрот нудеше блескав ескапизам, а џезот и денс-музиката се луксузираа во постојаноста на расплетувањето на сегашноста.

Инди-рокот, фолк и кантри не се расплинуваа и се сведоа на различни граѓански и емотивни ситуации, додека хип-хопот го спои активизмот со ароганцијата. Панкот и металот го испитуваа безредието, додека R&B, музиката урбана и Afrobeats бараа друштво.
Уште едно патување низ матрицата на непредвидливост ги здружи слушателите за да ја прослават безграничната креативност прикажана во текот на годината и да тагуваат за безбројните легенди изгубени од јануари наваму. За секој крај се чекаше да се случи нов почеток.

10.

James Holden, Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities


Откако ја помина последната деценија истражувајќи спиритуален џез, амбиент на филмска музика и мароканска гнава музика,, некогашниот транс вундеркинд Џејмс Холден се враќа во рејвот почуден и помудар на Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities.

Тоа е неоспорно денс музика, но делува како нешто што се случува спонтано наместо да е стриктно програмирано, секвенционирано и слоевито. Imagine е психоделичен во начинот на кој ритамот се однесува повеќе како клетка која ја открива својата цел преку митоза, отколку како цврста основа за хипнотички грувови кои треба да се наредат војнички строго. Едночасовниот албум пристигнува до своите возбудувања под свои услови. На опаѓачкиот бас-риф на „In the End You'll Know“ му требаат две минути за да излезе од облакот на реверб; „“Continuous Revolution“ полека го меша хипнотичкиот грув во сладок нојз. Годините на електро-акустични експерименти се исплатеа: машините на Холден се живи.

Fires in the Distance, Air Not Meant for Us


Fires in the Distance започнаа како еднократен спореден проект од членовите на дет-метал бендовите од Конектикат Engraved и Archaic Decapitator. Црпејќи од најуспешните делови од каталозите кои веќе ги имаа, Fires се нафрли амбициозно во 2020 година со Еchoes From the Deep November, каде што синтисајзерите и семпловите комуницираа со композиции кои се одмотуваат бавно, понекогаш жртвувајќи ја тежината за да се изгради тензија. Главниот текстописец Јегор Савонин и продуцентот Дејв Камински се поврзуваат со композиторот (и соработникот на TesseracT и Periphery) Ренди Слаф за да изградат детални аранжмани за песните. Резултатот е размислување за безнадежноста и стравот што навистина живее и дише во него. Деветминутниот „Crumbling Pillars of a Tranquil Mind“ се провлекува низ гласна и тивка болка, резигнацијата се појавува како бранови што кршат: „The hands of time spare none / Heartlessly ticking on and on, dismantling your bliss.” . Air почнува и завршува во очај, но неговото мелодиско богатство и широкиот динамички опсег оставаат значително помалку мрачен впечаток (нагласен со инструменталната верзија). Таа напнатост е возбудлива. 

 boygenius, the recordThe Record  е реткото издание на супергрупата што го фаќа својот колектив на значајни играчи кои се тетерават на работ на комерцијален пробив, наместо да се гордеат со добрата волја на минатите мејнстрим успеси. Во текот на последната деценија, Џулиен Бејкер, Фиби Бриџерс и Луси Дакус станаа свои како изведувачи - Бејкер раскажува за патуватоње до трезвеноста додека Бриџерс жонглира со бурни рокери и треперлевиот гласо - Елиот Смитизми, а Дакус пее за чудотворноста и вербата.


Секој уметник, откако дошол до сопствената стил на разорно и смислено изготвено кажување на вистината, тие се радува. The Record со искрени наративи и самоуверени преоди, пеење на свет во кој пријателството и гитарски солирања се доволни за да се спротивстават на какви било ужаси со кои се соочувате, а има малку на овој свет што е толку скапоцено како безгрижно возење во кола се дечките.


Kelela, Raven 
Raven, вториот албум на уметницата и манекенка Kelelaод D.C., ги возвишува доблестите на трпението, конечно испорачува уште една порција на душата осветлена од месечината и футуристичките ритами на фановите на нејзиниот микстејп од 2013 година, Cut 4 Me, и нејзиниот деби албум од 2017 година,Take Me Apart копнееше за него. Структурите на песните и темпото на албумот се покана за нов однос кон времето.

Raven често не брза да се предаде лесно.


Многу од најдобрите грувови се настапуваат внимателно, различните делови доаѓаат на своето место како компоненти во видеото за Oddly Satisfying. Некогаш на битовите им треба долго време да се спуштат во ритмичка струја од зуечки синтисајзери - како што е случајот со подоцнежните акценти на албумот „Fooley“ и насловната песна - а понекогаш се луксузирате потопени во звучна бања за целото времетраење на песната. Келела е подеднакво добро во контрола во потрадиционалните форми- џангл траката „Happy Ending“, пропулсивниот хаус елемент во „Contact“ - и во песните што ја пренесуваат истата сензација која е онаа на преживување на бродолом која Raven ја пренесува преку нејзината насловница.


Armand Hammer, We Buy Diabetic Test Stripsbilly woods и Elucid раповите се, како сликите на Хиеронимус Бош, преполнети до прелевање и со масакр и со хумор. Шестиот албум на woods и Elucid како Арманд Хамер создава импресионистички слики на дистопија една по вознемирувачка реалност. Во „флексибилната несигурност на времето и меморијата“, Elucid се противи на апсурдноста на докажувањето на својот идентитет на роботите, додека billy woodsсе сомнева дека хипермажествените, хомофобични интелектуалци на нашето време веројатно ќе го отфрлат следниот Џејмс Болдвин.


Test Strips се осврнува на модерниот хаос и романса, неговите апстракции и набљудувања поставени на ритам од JPEGMAFIA, El-P и повеќе кои се импровизирачки и слободно, но исто така внимателно произведени благодарение делумно на придружниот бенд вклучувајќи го поранешниот лидер на Sons of Kemet -Shabaka Hutchings и вообичаениот соработник на двоецот - Child Actor. Како што се мешаат новите и старите пријатели, така се мешаат и звуците и идеите. „Don’t Lose Your Job“ ги обединува раперот и пејач од Охајо, Pink Siifu, поетот и вокалистот на Irreversible Entanglements, Moor Mother, и продуцентот Black Noi$e (Earl Sweatshirt, Zelooperz), типизирајќи ја пресечната брилијантност која сеопфатниот универзум на We Buy Diabetic Test Strips и Backwoodz Studioz може да ја понуди.


Noname, Sundial Записите на раперката и повремена библиотекарка Noname се слават поради нивниот отпор кон ужасите на светот. Но, тие се́ повеќе се заинтересирани да го одберат мозокот помеѓу слушалките, да откријат што сме, што правиме овде и што не́ мотивира да слушаме песни за Црната смрт и угнетувањето. Додека нејзиниот деби албум од 2018 година Room 2525,бараше утеха од насилството и нееднаквоста, во нејзиниот втор албум Sundial се преиспитува себеси и својата публика но и се́ што ќе и го поине патот и вниманието.


Сатиричниот „Hold Me Down“ се спротивставува на развратот на расистичките, капиталистички системи, но исто така ги буцка луѓето кои се премногу блиски со идејата дека се на вистинската страна на историјата:

We keep our babies fed /

We don’t beat and rape on our women, we good /

We is Wakanda, we Queen Rwanda /

First Black president and he the one who bombed us.”


„Ние ги чуваме бебињата најадени се/

Ние не ги тепаме и силување на нашите жени, ние сме добри /

Ние сме Ваканда, ние Кралицата Руанда /

Првиот црн претседател и тој е оној кој не́ бомбардираше“.


„Namesakeсугерира дека правењето содржини за НФЛ, според транзитивната сопственост, се усогласува со милитаристичката пропаганда; раперката не може да си прости затоа што свирела на Коачела. Ако верата е синапово зрно, како што „Gospel? инсинуира,

Sundial е трогателен потсетник дека поттикнувањето на растење и прогрес бара длабока посветеност и време, обилност од воздух и сончева светлина.


Yves Tumor, Praise a Lord Who Chews But Which Does Not Consume; (Or Simply, Hot Between Worlds)


Отворајќи ко концертот на Deftones спонзориран од Марк Џејкобс со својот диџејски сет во март, жанровската топилница Yves Tumor испорача повеќе врева со квичење отколку препознатливи хитови, пружајќи и́ ги средните прсти на вознемирената публика која тргна да излегува. Таа јукстапозиција на стилот и распаѓањето, тоа валкање на убавите нешта, е клучно за разбирање на музиката на Tumor . Praise a Lord Who Chews But Which Does Not Consume; (Or Simply, Hot Between Worlds) ги облекува прекрасни куки во нејасна и безобразна дисторзија. Нагостен со мрсни абразивни љубовни песни како „Heaven Surrounds Us Like a Hood“, разбирате зошто рок аристократијата од 90-тите, како Courtney Love, го забележуваат.

Она што ги вози овие гранџ, глам и синти-панк возила се стихови кои размислуваат за активностите што ги преземаме за да најдеме исполнување во очајни времиња. „Meteora Blues“, кој би растурил доколку бил пуштан помеѓу Adrenaline и Live Through This на алтернативните радио станици од 90-тите, бара потврда од љубовник, чувствувајќи дека молитвите остануваат неодговорени. „Parody“ ѕирка во приватниот живот на поп-ѕвезда посветена на изведбата, но и на страшното однесување кое бара внимание. Секој се обидува да најде нешто за да ја затне мачната празнина што го прогонува нивниот внатрешен свет.

Sufjan Stevens, JavelinОткако ги помина последните пет години растегнувајќи се во пространоста на неговата креативност - и оставајќи застрашувачка трага од непредвидливи жанровски експерименти во пресрет -Sufjan Stevens сето тоа го поврзува на неговиот десетти студиски албум, кој го спојува интимниот фолк со психоделичен максимализам од 2010-тите.The Age of Adz и тажниот амбиент од 2021 година Convocations. Посветено на покојниот партнер на Стивенс, Еванс Ричардсон, Javelin ги балансира песните кои допираат до осаменоста и одлуките за подобро да се однесуваат кон саканите, поедноставувајќи ги прашањата на срцето додека ги консолидира контрастните музички идеи во уникатен колаж речиси целосно напишан, свирен и продуциран од самиот Стивенс. Тој ги разгледува расположенијата на минатите изданија, но христијанскиот фолклор кој го направи возможен Seven Swans не можеше да ја пробие острината на електронскиот и оркестарскиот механизам на албумот, кој на крајот експлодира во“Everything That Rises”. И додека бомбастот на „Shit Talk“ потсетува на бујниот поп на Illinois, исцрпената состојба на умот е повеќе продолжување на Convocations и Carrie & Lowell од 2015 година албуми што Стивенс ги направи додека тагуваше по секој од неговите родители и е траен подарок за ублажување на тагата со сладост.


Iris DeMent, Workin’ on a WorldПејачката и текстописец Iris DeMent - нејзиното вистинско име, без зезање - реагира на метежот што сите го видовме во 2016 на Workin’ on a World, циклус на песни за собирање храброст да се сака и да се бори за она што е правилно, дури и кога се изгледа дека е политички и социјално радиоактивно да се направи тоа. „I’m going down to sing in Texas, where anybody can carry a gun“( „Одам да пеам во Тексас, каде што секој може да носи пиштол“-, вели таа во „Goin’ Down to Sing in Texas“, медитација за паранојата и исламофобијата.


Нејзиниот избор на оружје се духовитост и топлина:

Go ahead and shoot me if it floats your little boat /
But I’ll live by my conscience even if that’s all she wrote.

Седмиот албум на ДеМент го засладува своето истражување за секојдневните кошмари како што се фанатизмот, насилството со оружје и негаторите на климата со експресивни вокали и деликатно свирење пијано на песните на бендот како „Nothin' for the Dead“, прекрасен спој на кантри и соул блех придружба.


There’s no separating the good stuff from the bad

вели на „Nothin“, па ДеМент ги пополнува своите списоци на омилени работи кои и́ одат на живци со славење на железната решителност како онаа на Mahalia Jackson, John Lewis, the Chicks, Rachel Corrie и секој кој има желба, како што вели на Warriors of Love“: „да ризикуваат рано возење со погребна кола“.


1.

Sampha, LahaiСледејќи ја примамливата патека на гостувања на албумите кај артисти со висок профил како Frank Ocean, Solange, Stormzy, Kendrick Lamar, Travis Scott, и Drake, британскиот кантавтор и продуцент Sampha (Sampha Lahai Sisay) го издаде својот втор албум,Lahai , прослава на семејството и татковството, но и примамлив развој во тековната потрага да се заматат линиите помеѓу композициите направени со машини и музиката направена на органски инструменти

Мајсторството на пијано и програмската вештина ги благословуваат песните како „Dancing Circles“ и „Suspended“ со ритам кој тропоти и роботски прецизно свирење кои нежно се провлекуваат низ R&B љубовните песни кои ги обезбедува со нивното втемелување, а благородниот вокал е противтежа на со растревоженоста на перкусиите.


Искрен интерес за науката ги информира метафорите за летот и патувањата кои се движат во и надвор од овие песни, давајќи чувство дека овој уметник познат по спонтаните рефрени и длабоко промисленото пишување, напросто се обидува да го освои мирот за себе и своите блиски некаде во бескрајните простори на вселената.Lahai точката каде што љубопитството за природата, вселената и домашните врски се спојуваат со технолошкото знаење, талентот и склоноста кон воздушестата вокална мелодија и жестоките студии за интернационални ритмички традиции, децениите на континуирани промени во денс музика во Велика Британија, африканскиот фанк и американскиот фолклор и соул.


Тоа е деликатна лекција по музикологија за звуците што ги поврзуваат културите низ континентите изнесени во контемплација за местото на човекот во големата шема на животот во космосот. Тоа е музиката што Самфа е роден да ја прави.


bottom of page