top of page

Најдобрите журналистички фотографии за 2023: Уморен свет


ОД МАРК ЛЕЈСИ; Њујорк тајмс;


Во текот на изминатава година имаше многу страдања пред утрото на 7 октомври.

Војната во Украина продолжи да беснее. Шумски пожар го зафати историскиот град на Хаваите, а земјата силно се тресеше во Турција. Масовните пукања одземаа живот по живот.

Потоа, на 7 октомври, вооружени лица на Хамас упаднаа преку границата на Газа во Израел. И Израел возврати со сила низ Газа. Страдањето низ светот изгледаше како никогаш да нема да заврши.

Секоја година нашите фото-уредници се обидуваат да го доловат најдоброто фоторепортерство во една интензивна презентација. Годината во слики е начин да се одбележат големите вести од јануари до декември: оние што нè трауматизираа - а има многу такви - помешани со некои моменти на блаженство.

Во таа категорија на блаженство, земете ја прославата на 13-тиот роденден на една млада девојка, која вклучуваше вресок, занесна ноќ на музика и танц со Тејлор Свифт. Сликата на девојката, Габи Џонс, дотерана како Свифти (фанови на Тејлор Свифт) пред големото шоу во Јужна Калифорнија, ја покажува  како е озарена од среќа зад протезите, како да е се́ во ред со светот.Киев, УКРАИНА, ЈАН. 13. Коледарите од маалската група Сусидска слобидка ја прославуваат Новата година според Јулијанскиот календар. Украинците направија поента со усвојувањето на древните празнични традиции додека војната беснееше околу нив. Брендан Хофман за Њујорк Тајмс


Ние, се разбира, знаеме дека е поинаку. Друга млада Свифти беше фотографирана додека пее и танцува - додека е сама на гробот на еден од пријателите што ги загуби минатата година во масовно пукање во нејзиното основно училиште во Увалде, Тексас.КВИНАМАЈ, КОЛУМБИЈА, ФЕВ. 18. Девојките кои ја играат улогата на ангели чекаа да се приклучат на божиќната поворка. Речиси 200 години, афро-колумбиските жители на овој град го слават Божиќ 40 дена по традиционалниот датум, обичај што датира од ерата на ропството. Жаир Кол за Њујорк Тајмс


Годините се такви: ужасот може да се помеша со екстаза на невозможни начини. Така, ќе најдете слики овде - собрани од двајца уредници на фотографии, Џефри Хенсон Скејлс и Танер Кертис - од војната и модата. Уништен шумски пожар и ден поминат играјќи во сурфање. Чад се извива од железничка несреќа и ултрафенси бал на матурантки. Воени судири и тениската шампионка Коко Гауф, легната на теренот по победата на Отвореното првенство на САД.Дете плаче во автобус што го напушташе училиштето Ковенант откако тешко вооружен напаѓач отвори оган таму, убивајќи три деца и тројца членови на персоналот. Напаѓачот, кој беше убиен од полицијата, еднаш одел во училиштето.


Толку многу деца, за жал, нема да ја видат 2024 година, а да не зборуваме пак, концертот од нивните соништа. Нивните животи завршија кога нивните домови и училници се претворија во боишта или зони на катастрофа.

Има потресна слика од Газа, направена од Самар Абу Елуф, на која се гледа труп на палестинско бебе по име Миск завиткано во бела ткаенина пред мртовечница. Таа лежи покрај роднините кои беа убиени во израелски напад врз Газа. Се гледа крвавото лице на девојчето. Нејзиниот преживеан брат е сам, очаен како жена погодена од тага на друга фотографија од г-ѓа Абу Елуф: Таа жена е сликана како тагува по роднина во вреќа за мртовци.

Сликите собрани овде, како почит на храбрите фотографи кои се обидоа да ги направат, не́ потсетуваат дека имаше толку многу солзи во 2023 година.ЗАРИЈА, НИГЕРИЈА, 27 АПРИЛ. Младите жени учествуваа во програма за мајки адолесценти во Центарот за образование на девојчиња, програма финансирана од Америка која им помогна на дури 70.000 девојчиња да останат на училиште и на крајот да имаат помали семејства. Хана Рејес Моралес за Њујорк Тајмс

Има незаборавна слика на момче со своите мали раце преку очите во подрумот на неговиот дом во Киев, Украина, каде што тој и неговата мајка бараа засолниште откако се огласи алармот за воздушен напад.КИEВ, УКРАИНА, 7 МАРТ. Тарас Хајдукевич (4) опишал кошмари во кои руски тенкови се приближуваат до неговата куќа и отворале оган, закопувајќи ја неговата мајка во остатоци. За многумина во Украина, дури и соништата не нудеа засолниште додека војната се развлече. Емил Дак за Њујорк Тајмс


Друга мала рака е притисната до прозорецот од училишниот автобус во Нешвил додека вознемирено дете заминува од училиштето Ковенант, каде што вооружен маж штотуку искосел три нејзини соученички.

Нешто од она што се смета за радост оваа година е вкоренето во темнината.


Има моќна фотографија на Тамир Калифа од израелско семејство собрано заедно во мака додека чекаат информации за судбината на двајцата браќа и сестри земени како заложници од Хамас на тој ден во октомври. Изразите се воодушевувачки.

А потоа следи слика кон крајот на овој пакет, направена по краткиот прекин на огнот во регионот: младите заложници, ослободени од заробеништво и на пат кон дома, нивните животи сè уште се пред нив.


РАМАЛА, ЗАПАДЕН БРЕГ, НОЕ. 26. 17-годишниот Омар Атшан ја прегрнува мајка си откако бил ослободен од израелски затвор. За време на еднонеделната пауза од конфликтот, Израел ослободи 240 палестински затвореници во замена за 105 заложници кои ги држеше Хамас. Даниел Берехулак / Њујорк Тајмс


Целата галерија можете да ја најдете овде на Галерија на неделата.

bottom of page