top of page

Нетанјаху ја губи војната дома

од Нога ТарнополскиПисокот на сирената за воздушен напад ја проби тишината која беше натежната над гробницата на Јинон Шај, 21-годишниот војник во Тел Авив, убиен борејќи се со Хамас за време на неговата крвава инвазија. Откако застана, за да го проследи прекинот, неговиот брат Офир беше непоштедлив:

„Група имбецили ја водат земјата во која живееме, земјата во која мојот сакан помал брат беше убиен заштитувајќи ја татковината која нè заборави - не затоа што тоа беше неизбежно, туку затоа што оваа срамна влада е вмешана во сè во што не треба да биде вмешана. Мојот сакан брат беше убиен од терористи исполнети со омраза, но оние кои срамно им ја отворија вратата е израелската влада, од министерот за национална безбедност и неговите пријатели месијани - кловнови кои се зафатени со креирање насилни, идиотски слогани - до премиерот. кој прави се́ што е во негова моќ да ја дезинтегрира државата Израел“.

Шеј зборуваше за Премиерот Бенјамин Нетанјаху и неговата екстремно десничарска влада и за министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир, расистички провокатор кренат на висока функција заедно со уште неколку екстремисти за да состават влада по последните избори. Таа влада се соочува со растечки хор на критики од сите агли на израелското општество по ненадејниот напад на Хамас со војската фатена на препад, на која и́ беа потребни многу часови за да стигне до градовите во кои терористите масакрираа над 1.200 луѓе.

„Вие“, продолжи Шеј, „ги изневеривте војниците на израелските одбранбени сили. Ги изневеривте жителите на границата со Газа. Ја предадовте државата Израел. Ти го предаде мојот сакан брат. Очекувам сите вие ​​да преземете одговорност и веднаш да поднесете оставка на крајот на војната“.

Уште една сирена прекина пред да заврши.

„Нема да заборавам и нема да простам. Ветувам дека ќе те прогонувам до крајот на времето“.

Околу половина метар зад него стоеше министерот за економија Нир Баркат - кој се надева дека еден ден ќе го замени Нетанјаху како челник на Партијата Ликуд - неподвижен, загадочен како сфинга. Подоцна истиот ден, тој ја посети болницата Тел ХаШомер во Тел Авив, каде што се сретна со Ширел Хогег кој посетуваше ранет роднина. Тројца од роднините на Хогег се исчезнати или мртви.


Хамас киднапира возрасна жена од кибуц

„Подобро да се научите да прифаќате критики“, му довикна на Баркат, мавтајќи му со прстот во лицето. „Затоа што ја растуривте оваа земја! Вие како бизнисмен знаете што се случува кога ќе ја демонтирате корпоративната структура на една компанија! Ја уништивте институционалната структура на оваа земја!“

Откако Нетанјаху се врати на власт пред десет месеци, Баркат, еден од првите милијардери во областа на технологијата во Израел и најбогатиот човек во политиката, е лојален војник на „судските реформи“ на Нетанјаху, кои практично ќе ги кастрираат судовите во земјата. Израел беше во кревка форма пред избувнувањето на војната, облеана со немилосрдните масовни протести заради обидот за државен удар на Нетанјаху против владеењето на правото.

„Ја распаднавте оваа земја. Сега“, загрме Хогег, „Сакам да те слушнам како преземаш одговорност. Сакам да видам како ја раскинуваш кошулата и молиш прошка од 2.000 луѓе. Десет проценти од сите воени загуби на Израел беа заклани на под ваш надзор“.

Баркат: „Ќе зборуваме после војната“.

Хогег: „Зошто после војната?!"

Баркат: „Затоа што во моментов сум окупиран со најважното: да дојдам да те погледнам во очи“.

Хогег: „И можеби да побараш прошка?“

Баркат: „Секако да побарам прошка“.

Хогег: „Каде е премиерот на Израел? Сите требате да застане во ред како вие за да се фотографира и да побарате прошка од израелскиот народ, да паднете на колена, да ја раскинете кошулата“.

Баркат: „Не се сомневам дека сите ќе мора да бараме прошка, сите без исклучок -“

„И поднесете оставка“, рика друг човек во болничкиот коридор.

Рејтингот на премиерот се движеше на околу 27 проценти пред крвопролевањето. Очигледно свесен дека нема јавен легитимитет да го води Израел во војна, Нетанјаху доцна во средата навечер формираше итен воен кабинет со Бени Ганц, поранешен началник на Генералштабот на Израелските одбранбени сили, кој ја предводи опозициската партија од десниот центар.

Освен видео клипот објавен на социјалните мрежи, Нетанјаху чекаше 70 часа пред да и се обрати на нацијата. Два дена подоцна, водител на Канал 12 упорно го прашуваше Јоси Шели, генерален директор на канцеларијата на Нетанјаху, „Каде се сите министри?“ Шели ги одвратуваше прашањата, првично изгледаше како да ги обвинува жртвите на еден од најголемите масакри - посетителите на музичкиот фестивал во пустината, за неуспехот на владата да одговори на јавниот гнев.

„Партијата даде несуштински придонес во хаосот“, рече Шели. Потоа го спореди идентификувањето и пребројувањето на жртвите и заложниците со „стоењето во ред во супермаркет. Не е важно колку касиерки има - понекогаш е невозможно да се справиш со сите“.Можеби најразбесната група во Израел се семејствата на стотици луѓе за кои се верува дека се заробени од Хамас во Појасот Газа. Владата рече дека нема да ги земе предвид заложниците за тоа како ќе ја води војната против Хамас во отсуство на конкретни информации за тоа каде точно се држат заробениците.Семејствата на американските и француските заложници со двојно државјанство имаат толку мала доверба во владата на Израел што ги молеа Џо Бајден и Емануел Макрон да ги спасат нивните најблиски. Во вторникот три семејства одржаа прес-конференции на кои го предупредија Нетанјаху. „Ако не го добиеме потребното внимание“, рече Ури Дејвид, чии ќерки,Таир и Одаја, се водат за исчезнати, „оваа земја ќе трепери“.

Кабинетот на Нетанјаху, исто така, одлучи да ги ослободи министрите од нивната обврска да присуствуваат на воени погреби за време на војна. Јоси Фукс, секретарот на кабинетот со американско потекло, издаде лаконска изјава објаснувајќи дека, „за жал, има стотици погреби. Го приспособивме протоколот за испраќање министри да ја претставуваат владата на погребите на безбедносните сили, давајќи им приоритет на потребите за време на војна“. Одлуката беше осудена дури и од израелксиот Хајом, таблоидот што го основа покојниот казино магнат Шелдон Аделсон за да ја поправи репутацијата на Нетанјаху.

Многу сојузници на Нетанјаху веруваат дека политички тој е мртов човек. Амит Сегал, новинар кој се смета за многу близок до премиерот, на радио панел рече дека „тешко е да се види како може да го преживее ова“.

Алон Пинкас, поранешен израелски генерален конзул во Њујорк и советник на неколку премиери - но никако обожавател на Нетанјаху - предвиде дека протестите ќе се вратат и „ќе се изменат во негово соборување за оваа војна“.

„Биби е отсутен“, рече професорот по политички науки Гидеон Рахат од Хебрејскиот универзитет, користејќи го прекарот на Нетанјаху. „Што воопшто направи Биби? Слушајте ги неговите зборови - тој вели: „Го наредив тоа и тоа.“ Тоа е целата приказна; седат таму и издаваат наредби. Нетанјаху е целосно надвор од контакт со реалноста. Нема поим каде живее. Тој не е свесен за големината на овој момент“.

„Ова се случува кога имате популистичка влада која ја напаѓа државата“, продолжи Рахат, „ги напаѓа нејзините институции. Како може една држава да функционира кога ги напаѓате сите професионалци? Она што го гледате во Израел - она ​​што треба да го види секој гласач на земјата - е резултатот“.

Историјата на Нетанјаху за бегство од она што претходно изгледаше како политичка смрт, му го донесе прекарот „волшебник“. Сепак, ударите продолжуваат да доаѓаат. Поблиску до Нетанјаху, министерот за образование Јоав Киш во четвртокот рече дека „ние сме одговорни за ситуацијата. Се фокусиравме на глупости“.

Опозицискиот лидер Јаир Лапид, кој одби да се приклучи на воениот кабинет за вонредни состојби се додека Нетанјаху ги држи своите екстремистички министри, ја обвини владата за „непростлив неуспех“ и рече дека „оној што го предизвика овој неуспех не може да го поправи“. На 20 септември, Лапид, кој е вклучен во брифинзите за строго доверливи разузнавачки информации, во видео порака предупреди дека има причина да верува дека Израел е ранлив на повеќе фронтови напад како резултат на „недостатокот на координација на владата со безбедносните агенции“. Кабинетот на премиерот го објави својот четврти демант за отфрлање на такво претходно предупредување. Нетанјаху беше ажуриран само откако„избувнаа нападите, а не порано“.Како што војната влезе во својот шести ден во четвртокот, министерката за транспорт Мири Регев ги посети ранетите во истата болница во Тел Авив што ги посети нејзиниот колега. Регев неодамна се врати од Мексико, каде што беше на одмор кога Хамас нападна - што доведе до обвинувања дека нејзиното отсуство придонесе за повеќечасовното одложување на резервистите на првите борбени линии додека Хамас беснееше слободно. Членовите на семејството на ранетите се собрале околу нејзиниот автомобил додека таа заминувала. Едната, која изгледаше дека е на работ на колапс, фрли шолја кафе кон нејзиниот автомобил додека се оддалечуваше, викајќи: „Кучко! Курво!“
bottom of page