top of page

Опенхајмер е големиот победник на Златните глобуси

81-вите Златни Глобуси ја отворија сезоната на награди во Холивуд во неделата, на хаотичен и непригоден начин, со водителот, Jo Koy, кој испорача монолог кој беше вистинска катастрофа, a победниците изгледаа дека ја сфаќаат церемонијата наизменично прво премногу сериозно, па потоа воопшто, а наградите отидоа до широк спектар на филмови и телевизиски емисии.


„Oppenheimer", кој влезе во натпреварот со осум номинации, се појави како филмот кој е најголем предизвик да се победи во идната трка за Оскар, освојувајќи пет Златни Глобуси, вклучувајќи за најдобра драма, режија на Christopher Nolan и актерска игра на Cillian Murphy.


„Barbie", „The Holdovers" и "Poor Things" исто така освоија забележителни награди за филм.


Еве ги и другите главни заклучоци:


- Најноминираниот филм, „Barbie", кој доби номинации во девет категории, освои два Глобуси, вклучувајќи еден за најдобро кинематографско и бокс офис достигнување, ново креирана награда. Нејзината друга победа беше за најдобра песна.


- HBO-вата "Succession" беше најголемиот победник во телевизијата, како што се очекуваше. Шоуто собра Глобуси за најдобра драма, актерка (Sarah Snook), актер (Kieran Culkin) и спореден актер (Matthew Macfadyen).- "Poor Things", надреална научно-фантастична романса, освои најдобар филм, комедија или музикал. Emma Stone, главната ѕвезда на филмот, доби Глобус за најдобра комична актерка, додека Paul Giamatti ("The Holdovers") ја доби статуетката за најдобар комичен актер.


- Lily Gladstone го освои Глобусот за најдобра актерка во драма за нејзината улога во "Killers of the Flower Moon", станувајќи првата жена од домородна етнична припадност, која ја освои наградата.


- Da’Vine Joy Randolph ("The Holdovers") беше почестена како најдобра споредна актерка. Robert Downey Jr. ("Oppenheimer") освои најдобар спореден актер.-Сериите на Netflix "Beef" и на FX "The Bear" секоја освои по три Златни глобуси. "Beef" беше прогласена за најдобра ограничена серија, а Али Вонг и Стивен Јеун ги освоија Златните глобуси за актерска игра во оваа серија. "The Bear" ја освои статуетката за најдобра комедија, а двајцата ѕвезди, Ајо Едебири и Џереми Ален Вајт, беа почестени за нивните актерски изведби.


Ова беше прв пат што холивудската елита прославува заедно, откако се разрешија двајцата синдикатски штрајкови што ја затворија индустријата за поголем дел од минатата година. Глобусите сами се обидуваа да свртат нова страница со пребродување на скандал со етика, финансии и диверзитет што резултираше со продажба на шоуто, преработка на гласачкото тело и промена на мрежа на CBS од NBC.

Некој заборави да им каже на актерите, што се случи со Hollywood Foreign Press Association. По распуштањето на (контроверзнато) тело коо доделуваше Златни Глобуси во минатото, повеќе од вечерашните победници уште им благодареа на HFPA во своите говори. Да’Вине Џој Рандолф ја започна ноќта со признание на распуштената организација откако победи за "The Holdovers", додека композиторот на "Oppenheimer", Лудвиг Горансон, успеа да им благодари на HFPA подоцна во ноќта. Се чини дека сега правилниот термин е "новинари на Златните Глобуси", откако шоуто го прошири своето гласачко тело на 300 новинари од целиот свет.
Роберт Дауни Џуниор нè потсети на ова уште рано, кога ја прифати неговата награда за "Oppenheimer". "Новинари на Златните Глобуси, ви благодарам што ја променивте вашата игра, и затоа ги променивте вашите имиња - поздрав", рече тој.
Креаторот на "Beef", Ли Сунг Џин, исто така изгледа дека беше известен, благодарејќи на новинарите на Глобусите во својот говор.
Најлесниот пат? Само направете она што го направија Сара Снук од "Succession" и Пол Џамати од "The Holdovers" и неодредено благодарете на Златните Глобуси.

Во последните години, Златните Глобуси станаа познати по говорите за каузи и обраќања на проблеми, поголемиот дел прогресивни. Минатата година, на церемонијата му беше дадено простор на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, кој зборуваше за војната на неговата земја со Русија. Овој пат, и водителот и победниците изгледа беа решени да се држат подалеку од политиката, за важни теми како војната меѓу Израел и Хамас кои не беа споменати.


Колку и да се менуваат Глобусите, сепак изгледа дека остануваат исти. Како и во минатото, гласачите ги распределуваа своите гласови на списоци на филмови кои беа обемни. Пет филмови освоија најмалку две статуетки. И, како и во минатото, имаше барем едно изненадување - оваа година во форма на најдобро сценарио, којшто го освои францускиот филм "Anatomy of a Fall", награда која се предвидуваше дека "Barbie" ќе ја земе.
bottom of page