top of page

„Опенхајмер“ и „Кутри суштества“ водат на БАФТА номинациите„Опенхајмер“(„Oppenheimer“) , филмот на Кристофер Нолан за развојот на атомската бомба, во четвртокот доби најголем број на номинации за овогодишните награди на Британската академија за филмски и телевизиски уметности, познати како BAFTA.


Филмот доби 13 номинации за британската верзија на Оскарите, вклучувајќи за најдобар филм, каде што се натпреварува со четири други наслови, вклучувајќи „Убијци на цветната месечина“(„Killers of the Flower Moon“), епскиот филм на Мартин Скорсезе за убиствата на Осаге во 1920-тите, и „Сироти нешта“(„Poor Things“,) сексуално наелектризираната верзија на Јоргос Лантимос на приказната за Франкенштајн, со Ема Стоун во главната улога.

„Poor Things“ го следеше „Oppenheimer“ со 11 вкупно номинации.Останатите наслови номинирани за најдобар филм се „Анатомија за еден пад“( „Anatomy of a Fall“), победникот на Палм д’Ор на Жустин Трие за жена обвинета за убиство на нејзиниот сопруг, и „The Holdovers“, приказната на Александар Пејн за професор во интернат кој мора да се грижи за учениците за време на празниците.Номинациите за „Oppenheimer“ доаѓаат само неколку дена откако филмот освои три од главните награди на овогодишните Златни глобуси, и многумина ќе го видат како дополнително засилување на неговите шанси за овогодишните Оскари; телата за гласање на BAFTA и Оскар се преклопуваат.


Номинациите за Оскарите оваа година се закажани да бидат објавени во вторник.


Иако „Oppenheimer“ доби најмногу номинации, најпрофилните категории вклучуваа различни филмови. Во категоријата за најдобар режисер, Нолан, Трие и Пејн беа номинирани заедно со Брадли Купер за „Maestro“, неговиот биографски филм за Леонард Бернстајн; Џонатан Глејзер за „The Zone of Interest“, филмот за секојдневниот живот во концентрацискиот логор Аушвиц за време на Холокаустот; и Андрју Хај за „All of Us Strangers“, признатиот британски филм за осамен геј писател.

Победниците на овогодишните BAFTA ќе бидат објавени на 18 февруари на церемонија во Royal Festival Hall во Лондон, која ќе биде водена од Дејвид Тенант.

bottom of page