top of page

Пепелта на Леми иконата на Моторхед расфрлана во кал на фестивалот Вакен


Познатите британски металци го свиреа Вакен безброј пати во текот на нивната повеќедецениска кариера, а дел од неговата пепел беше распространета како дел од свеченостите на Вакен „Леми засекогаш“ што го отвори фестивалот викендот.Познатите британски металци го свиреа Вакен безброј пати во текот на нивната повеќедецениска кариера, а дел од неговата пепел беше распространета како дел од свеченостите на Вакен „Леми засекогаш“ што го отвори фестивалот викендот.

Леми, чие вистинско име беше Иан Килмистер, почина во декември 2015 година на 70-годишна возраст, само два дена откако откри дека му бил дијагностициран рак на простата.

„Враќањето на Леми во Вакен е огромна чест за нас - зборовите тешко можат да искажат колку е огромна“, рече коорганизаторот на фестивалот Томас Џенсен. „Ќе создадеме место за сеќавање за него што ќе го оправда неговото значење за цел жанр и пошироко.

„Отсекогаш постоела посебна врска помеѓу Motörhead и Wacken Open Air; Ретко кој бенд свирел овде почесто“, продолжи тој. „Фактот дека неговото патување исто така завршува тука засекогаш ќе има посебно значење“.

Менаџерот на групата, Тод Сингерман, додаде: „Вакен беше еден од најмилите домови на Леми и ние сме среќни што има место тука засекогаш.

„Тој беше човек од народот и како таков „живееше“ на многу места низ светот. Наша цел е да му дозволиме трајно да почива во сите негови „домови“ на глобално ниво и да им овозможиме на неговите обожаватели ширум светот да имаат место блиску до нив каде што ќе можат да му оддадат почит и да го слават неговото огромно континуирано наследство и влијание“.

Некои од пепелта на Леми веќе беа искористени за создавање тетоважи за менаџерот на турнеи и продукцискиот асистент на Моторхед. Во меѓувреме, уметникот, исто така, побарал пред неговата смрт неговата пепел да биде ставена во куршуми и испратена до неговите најблиски.

Претходно оваа година, ретката обвивка на бендот од 1998 година на „Enter Sandman“ на Металика конечно беше објавена на сите главни платформи за стриминг.


Првпат снимена во 1998 година како дел од компилациониот албум за боречката компанија ECW Wrestling, песната досега беше достапна само преку ЦД - и нелегални рипови објавени на интернет. По повод прославата на Денот на Моторхед (8 мај), насловната песна номинирана за Греми сега е достапна на сите платформи.


Во јануари оваа година, тапанарот Мики Ди изјави дека бендот „никогаш, никогаш, никогаш повеќе“ нема да оди на турнеја под името Моторхед. „Тоа, за мене, е надминување на линијата. Никогаш, никогаш, никогаш нема да гостуваме со Motörhead како име и да донесеме некој друг. Тоа никогаш нема да се случи. Но, она што го правиме е да правиме некои шоуа овде и таму“, рече Ди.


bottom of page