top of page

Поранешниот сопруг на Ејми Вајнхаус, Блејк Филдер-Сивил е во кома

Филдер-Сивил, кој има 30 години, итно бил пренесен во болница откако неговата партнерка Сара Аспин го затекнала како се гуши во креветот откако го поминал попладнето пиејќи со пријател.


Потоа итно бил пренесен во болница поради откажување на повеќе органи.Аспин, која има 15-месечен син со Филдер-Сивил, изјави за „Сан“ за неговата состојба: „Блејк имаше состанок во 13 часот со службата за условната казна и рече дека можеби ќе доцни затоа што ќе се види со пријател. Тој навистина никогаш не бил алкохоличар, но кога се врати дома ги развлекуваше зборовите и се тетеравеше - ми изгледаше дека е на нешто. Бев многу лута затоа што беше многу добро“.

Таа продолжи: „Морав да му ги соблечам чевлите и панталоните за да му помогнам да легне во кревет. Кога се разбудив следното утросслушнав грозен звук на звук на гребење додека дишеше. Го видов Блејк кој лежеше и лицето му беше целосно сиво. Очите му беа свртени наназад, а устата му беше укочена“.Според извештајот, Филдер-Сивил го проголтал јазикот и се задушил од повраќаницата, а болничарите му внеле туба во грлото за да му овозможат да дише. Таблоидот, кој тврди дека Филдер-Сивил земал и хероин, шпекулира дека тој може да има трајно оштетување на мозокот.

Аспин за ова рече: „Лекарите велат дека не ја знаат прогнозата. Рекоа дека го ставиле во кома за да му помогнат и поради инфекција. Се молам тој да преживее, но морам да се подготвам за можноста во која тој никогаш нема да се разбуди“.Филдер-Сивил беше во брак со Вајнхаус помеѓу 2007 и 2009 година и беше предмет на голем дел од лирскиот материјал за нејзиниот успешен втор албум „Back To Black“.

Тој се бореше со зависноста од дрога во текот на целиот негов возрасен живот и беше принуден да преземе неколку лекувања на рехабилитација. Тој неодамна отслужи и двегодишна затворска казна во Лидс за вооружен грабеж и прекршоци со огнено оружје. Тој беше ослободен од затвор пред две недели.bottom of page