top of page

Последниот перформанс на Марина Абрамовиќ е - нега на кожата

автор: Сара Роуз Шарп;


Многу е кажано за меѓународно познатата перформанс уметница Марина Абрамовиќ: жената, уметникот, брендот. Иако би можело да се каже дека нејзините критички признати соголувања да ги смета за исцрпни  ова го занемарува фактот дека ни приближно доволно е кажано за тоа колку неверојатно блескава е нејзината кожа. Како критичар, честопати се прашував себеси: „Зошто таа секогаш изгледа нејасно влажникава?“ Кажете што сакате за Марина Абрамовиќ, но таа е можеби најросниот жив уметник.Сега овој етеричен сјај може да биде ваш, бидејќи тимот Абрамовиќ радосно го најави објавувањето на линијата за нега на кожа Longevity Method („Метод на долговечност“). Тоа е храбар, уметнички потег кој може само да ја зајакне нашата еластичност на лицето, иако ја зацементира репутацијата на Абрамовиќ како „шаман на доцниот капитализам.“

Линијата за нега на кожата е развиена во соработка со Нона Бренер, холистичка исцелителка и практичар на австриско велнес одморалиште, која е родена во Казахстан, каде што ја добила својата медицинска диплома - според видеото на нејзината веб-страница кое не објаснува каде таа ја доби дипломата, надвор од „самото срце на Азија“.

Линијата за нега на кожата е продолжение на веќе просперитетната платформа на уметницата за свесност со методот Абрамовиќ, која вклучува картички со упатства што ќе ви помогнат да го подобрите вашиот живот со упатства како „Пиј чаша вода колку што може побавно“.Иако славните личности како Џеј Зи и Лејди Гага се заколнати обожаватели на методот на Абрамовиќ, поверојатно е дека тие исто така имаат корист од уште еден огромен велнес совет, кој е лудо претенциозен - и за кој ќе мора да имате барем малку над просечните примања за да си дозволите ран пристап до Marina Abramović Longevity Method Face Lotion, сега достапен  за 199 фунти (~14,283.60 денари).


Доколку не можете да си го приуштите лосионот, можете да пробате други аспекти од опусот на Абрамовиќ кои се целосно бесплатни, како на пр.одете на убава долга прошетка или врескање во лицето на вашето момче!„Нашата вистинска долговечност не е во машините, туку во древното знаење“, раскажува Абрамовиќ преку промотивното видео за линијата, со естетика која,од прва, во голема мера не се разликува од ниту едно нејзино видео за ликовна уметност. Рацете покриени со примарна боја се положени една до друга. Абрамовиќ и Бренер смислено зјапаат во камерата. Практично можете да го почувствувате процесот на стареење како се враќа во обратна насока, само од гледање.


Колекцијата Longevity Method на Марина Абрамовиќ чини 459 фунти (~ 32,973.33 денари) (© Marina Abramović Longevity Method)


„Моите рецепти за овие целосно природни производи за благосостојба што ги лансираме се фокусираат на прифаќање на филозофијата на лекување преку природата“, вели Бренер во соопштението за печатот за линијата производи, која вклучува лосион за лице кој делува како средство за чистење, пилинг и навлажнувач во едно - малку чудно, бидејќи тоа се три различни активности. Состојките за оваа чудотворна напивка вклучуваат бел леб и бело вино, кои се озлогласено ефикасни за предизвикување чувство на благосостојба, иако затворените умови би препорачале да ги ставите во вашето лице наместо врз него.

Можеби оваа рутина за нега на кожата претставува „лекување преку природата“ на ист начин како што многу животни ги внесуваат своите плаценти по породувањето. Или можеби лечи низ природата на ист начин како што коњското ѓубриво е добро за негување на почвата.

Во секој случај, треба да се запрашате, колку сакаме да бидеме росни во 2024 година? Уметникот е присутен и чека да ги земе информациите за вашата кредитна картичка.Сара Роуз Шарп е писателка, активистка и мултимедијална уметница од Детроит. Таа изложуваше во Њујорк, Сиетл, Колумбус и Толедо, ОХ и Детроит - вклучително и во Детроитскиот институт за уметности. Таа првенствено се занимава со искуствата на уметниците и гледачите во создавањето и вклучувањето во уметноста, и спроведува тековно истражување за состојбата на современата уметност во постиндустриските и градовите во повторен развој.


bottom of page