top of page

Примамливите мистерии на НЛО фотографијата

од Крис Вајли за Њујоркер


Во едно ќоше на универзумот на социјалните медиуми кој себеси се нарекува #ufotwitter, секогаш има некој нов визуелен доказ кој е интересен за дискусија. Дали полициска камера фати вонземско летало кое слета во Вегас оваа недела? И детето кое се јавило на 911 за да пријави вонземјанин висок 3 метри во неговиот двор - дали тоа навистина се случило? Што е со видеото на кое НЛО летало ја губи контролата врз кравата која ја крена со сноп светло и се струполи врз крошните на дрвјата? Дали е ова поврзано со неодамнешниот бран осакатувања на добиток? Што мислите за оваа матна дамка? Дали оваа светлина изгледа чудно?

Се разбира, тешко е да се поверува во нешто што го гледаме во денешно време, а прогнозите за дезинформативна апокалипса поттикната од A.I. сугерираат дека ситуацијата само ќе се влошува .


Но, во светот на НЛО ловците, недостатокот на висококвалитетен фотографски доказ отсекогаш бил вознемирувачки проблем. „Имајќи ја предвид озлогласената наклонетост кон камерата на Американците“, претпазливо напиша Карл Јунг во својата книга „Летечки чинии“ од 1958 година, „изненадувачки е колку малку „автентични“ фотографии од НЛО се чини дека постојат, особено затоа што се вели дека многу од нив биле набљудувани неколку часа на релативно мала одалеченост“.


Сега, со фотографските алатки со висока резолуција кои постојано се во дланките на милијарди луѓе ширум светот, овој проблем треба да ни создаде уште поголем сомнеж. Дали овој релативен недостаток на визуелни докази е доказ дека НЛО феноменот е чиста фантазија, како што многу скептици би сакале да веруваат? Или е тоа, како што самиот Јунг славно претпоставуваше, затоа што „НЛО-та не се фотогенични“? Или можеби вистината е веќе документирана, скриена во некој трезор на Пентагон или лебди низ Интернет, камуфлирана меѓу бесконечно многу ѓубре?


Во секој случај, исмевањето на НЛО лудаците кои носат капчиња од фолија или веруваат во „мали зелени човечиња“ не е толку лесно во последно време како што беше порано. Во последниве години низа на случувања во НЛО светот ја изнесе темата надвор од доменот на научната фантастика и таблоидите од супермркетите и ја однесе во салите на Конгресот и страниците на угледните весници.


Во 2017 година, дел од напис кој привлече многу внимание во Њујорк Тајмс од Хелен Купер, Ралф Блументал и Лесли Кин ја разоткри тајната програма на Пентагон создадена за да ги истражи НЛО и вклучуваше пар снимки од летот направени од морнарицата F/A-18F Super Hornets, на кои се гледа спектрално летало кое изведува навидум невозможни маневри. (Овие видеа беа предмет на многу големи напори за побивање, најмногу од професионалниот скептик за уфологија bête noire( * личност која е нашироко омразена) Мик Вест. Неодамна, еден пар истражувачи изнесоа детална анализа на триесет страници која се обидува да ги разоткрие неговите наводи. Анализата го разбуди интересот и на пратениците и на претставниците од Секторот за одбрана, кои почнаа да ја сфаќаат темата за НЛО како сериозно прашање, создавајќи истражно тело задолжено да истражува „неидентификувани трансмедијлни објекти во воздушниот простор или потопени под вода“.Највпечатливиот - или, во зависност од вашата перспектива, најневеројатниот - неодамнешниот развој се случи во јуни, кога Кин и Блументал објавија извештај од брифирање за веб-страница за вести на интернет. Се фокусираше на тврдењата на Дејвид Груш, поранешен разузнавач на високо ниво, кој тврди дека има и знаење и докази за програмите на американската влада за враќање на НЛО објекти кои се урнале. Минатата недела, во сведочењето пред поткомитетот за национална безбедност на Комитетот за надзор на Претставничкиот дом, Груш обвини дека владата здружена со неименувани приватни изведувачи, стекнала летала од „нечовечко потекло“ и се обидувала да изведе реверзен инженеринг „со децении“ како и нечовечки „билогики“, т.е. остатоци од мртви вонземјани. Но, Груш јавно не обезбеди никаков доказ, визуелен или поинаков, за да ги поткрепи неговите тврдења, и тој призна дека целото негово знаење за тајните НЛО програми се од втора рака. Проблемот, како и секогаш, е јазот помеѓу она што ни е кажано дека постои и она што всушност можеме да го видиме.


Значи, каков вид на визуелен запис посочува НЛО заедницата? Неодамна свртев неколку броја и слушнав еден куп работи. Ми кажаа дека САД имаат тајна вселенска програма. Ми кажаа за извршниот директор. на неименувана корпорација кој видел огромно, веројатно интердимензионално летало како лета над Вашингтон, а потоа чудесно го снемало.. Ми кажаа за големи подземни бази, каде што НЛО проектите за реверзно инженерство одамна функционираат. Ми кажаа дека меѓу нас веќе шетаат вонземјани. Забележително, не ми беше кажано многу за тоа што го барав, имено, фотографии од феноменот што имаа печат на легитимност. Бев уверен дека такви фотографии постојат - во 4K резолуција, ни помалку ни повеќе - но дека тие остануваат скриени зад велот на тајноста. Се чинеше дека никој не знаеше кога фотографиите би можеле да бидат објавени. Добив чувство на тонење - одговорот секогаш ќе биде „наскоро“.
По телефон, Кин ме „прошета“ низ колекцијата познати фотографии што ги вклучи во нејзината книга од 2010 година, “UFOs: Generals, Pilots, and Government Officials Go on the Record.” . Меѓу нив имало и две слики кои изгледаат импресивно, направени за време на две одвоени НЛО. „бранови“, терминот што се користи за кластери на НЛО видувања кои се случуваат во подолг период. Едниот, снимен во Белгија за време на бран од 1989 до 1990 година, покажува прототипски „црн триаголник“ - помалку познат братучед на летечката чинија, со огнени замаглувања на сјајот на неговите агли и киклопско око на светлина во неговиот центар. „Ќе ви кажев дека тоа е прекрасно“, рече Кин, „но има некои прашања за тоа откако излезе мојата книга. Фотографот се огласи во 2011 година и рече дека е измама“. Друга слика, направена за време на бранот на долината Хадсон во средината на осумдесеттите, наводно од страна на државен полицаец, покажува лак од светла во карневалска низа бои, којс е на ноќното небо. „Никој не можеше да го лоцира и интервјуира полицаецот кој всушност ја фотографираше“, рече таа. Серија слики од чудно зрнеста брод што изгледа како крст помеѓу планетата Сатурн и макарон - што беше „анализирана од бразилската морнарица“ и оценета за „автентична“ од претседателот на Бразил, според натписот што ги придружуваше во книгата - брзо беа отфрлени како „контроверзни“. „Мислев дека е автентично и им верував на луѓето кои гарантираа за таа фотографија. Но, има луѓе кои велат дека не е“, рече Кин. „Едноставно не знам на кого да верувам понекогаш.“Имаше уште неколку фотографии, кои Кин ги сметаше за повеќе ветувачки. Првата беа пар слики направени во 1950 година во МекМинвил, Орегон, од фармер по име Пол Трент. Една вечер во мај, приказната вели, сопругата на Трент, Евелин, била излезена и ги хранела нивните зајаци кога видела бавно движечки објект во облик на диск. Таа му се јавила на својот сопруг, кој очигледно имал ум да направи две фотографии пред чинијата да исчезне. Добиените слики можеби се најопширно анализираните НЛО фотографии во историјата, дури и под лупа на американските воздухопловни сили, кои финансираа студија, позната како Извештај Кондон. Наведено е дека извештаите на сведоците се веродостојни, но дека би било „претерано да се каже дека позитивно ја отфрливме измислицата“ и сугерираше дека занаетот би можел да биде „модел“ суспендиран од надземните жици видливи на врвот на фотографиите . Дебатите беснеат до ден-денес.Кин ми предложи да разговарам со режисерот Џејмс Фокс, кој има направено неколку успешни документарни филмови за НЛО-а „Едно нешто што ми е кажано од целата анализа - луѓето од владата велат дека, ако видите фотографија на објект со јасно дефинирани рабови, веројатно е лажна“, рече тој. „Има нешто поврзано со погонот на овие објекти што ги замаглува нивните рабови“. Истакнав дека предметот на фотографијата Трент има прилично остри рабови. „Зумирајте веднаш“, одговори „Остро. Да. Остро. Мислам дека ако зумирате веднаш, ќе го најдете малку помалку“. Не се охрабрив.


Кин, исто така, ме упати на она што таа го нарече „најдобрата фотографија од НЛО досега“, која е направена за време на воздушното истражување на Костарика во 1971 година и сè уште се наоѓа во архивата на Националниот географски институт во земјата. Фотографијата неодамна кружеше на интернет, благодарение на НЛО ентузијастот Естебан Каранза, кој извади копија од негативот од осум на десет инчи и успеа да направи скенирање со висока резолуција, што обезбедува неверојатно ниво на детали. На сликата, нешто што се чини дека е објект во облик на диск лебди над езерото Коста во северна Костарика, во непосредна близина на пасторален пејзаж толку богато артикулиран што можете да видите индивидуални куќи десет илјади метри подолу. Сликата е секако исклучок : произведена од владата, многу детална, чудна. Но, дали дискот навистина е занает од друг свет?


Според НЛО истражувачот Марк Пилкингтон, одговорот е не. Пилкингтон е автор на одлична книга од 2010 година за операциите за дезинформација на американската влада во рамките на НЛО. заедницата, „Mirage Men“, што треба да биде задолжително читање за секој што е заинтересиран за оваа тема. Кога го прашав за фотографијата од Костарика, тој ми испрати долга нишка со пораки, во која група скептици се впуштаат во херкулијански напор за разоткривање, комплетирана со детална техничка анализа на оригиналната опрема на камерата, силно означени дисекции на сликата. светлина, сенка и структура на зрно, разни меѓусебни расправии и разговори за траги од притисок и исечено стакло. Дали обликот е артефакт произведен од опремата на камерата? Оштетување на негативот? Можеби. Како што треба да се очекува, постои подеднакво детален сет на документи, произведени од НЛО истражувачите Жак Вале и Ричард Хејнс, кои сугерираат дека сликата е вистински објект од непознато потекло. Аргументот на ниту едната страна не изгледаше убедлив, но одењето напред-назад беше доволно барем да го смири мојот ентузијазам. „Ја сакам сликата на Костарика“, ми напиша Пилкингтон, „но мислам дека тоа е класичен пример за гледање на она што сакате да го видите - што е клучот на целата НЛО приказна, ако ме прашувате мене“.


Ова, наводно, е случај со неодамна објавената бомбастична НЛО фотографија, која е наречена „фотографијата Калвин“, според селото во Шкотска каде што е направена, во 1990 година. Долго време, сликата беше обична легенда: НЛО Истражувачот Ник Поуп, поранешен вработен во британското Министерство за одбрана, тврдеше дека видел разнесена копија во владините канцеларии, но сликата остана невидена од јавноста. Тоа се смени минатата година кога истражувачот Дејвид Кларк откри отпечаток во посед на пензиониран офицер за печат на Кралското воздухопловство и го објави во Дејли Мејл. Во центарот на кадарот, кој навидум лебди, е масивен објект во облик на дијамант, за кој што се зборува - она што еден аналитичар го сугерира -дека е млазен авион Хариер. Но, Кларк подоцна тврдеше дека анонимен офицер на одбранбеното разузнавање на Обединетото Кралство му кажал дека предметот воопшто не е вонземјанско летало туку високо класифициран американски авион излетан од блиската воздушна база Махриханиш. Без разлика дали ова е вистина или не - убедлива анализа на НЛО истражувачот Вим ван Утрехт сугерира дека „објектот“ е само божиќен украс закачен настрана од гранка од дрво - постои добро документирана историја, објаснета во „Mirage Men“ и на други места, на владите кои користат НЛО како вид на димна завеса. за прикривање на строго тајни проекти.“Пилкингтон ми рече: „Од моето долгогодишно искуство, речиси сите НЛО случаи се сведуваат на прашина под тешка анализа“. (Тој се сомнева, на пример, на сведочењето на Груш за НЛО што наводно се урна во Италија за време на Втората светска војна; според Пилкингтон, во круговите на италијанските НЛО ентузијасти тој инцидент се смета за „добро позната“ измама.) Тој додаде, „ На крајот на краиштата, тоа е прашање на вкус - дали сакате да дозволите мистеријата да одѕвонува или да бидете апсорбирани од досадните тропоти на секојдневнито“. Неговиот коментар ме натера да помислам на веројатно најпознатиотНЛО фотограф на сите времиња, плодниот и ексцентричен измамник Едуард (Били) Мајер. Мајер направи многу фотографии за кои рече дека се од НЛО-а - тој тврдеше дека бил во чест, интимен контакт со античка плејадска раса - но онаа што повеќето луѓе би ја знаеле била прикажана на плакат во подрумската канцеларија на загрозената Ф.Б.И. агентот Фокс Мулдер во научно-фантастичната ТВ серија „Датотеките Х“. Фотографијата прикажува запрепастувачка јасна, архетипска чинија обесена во воздухот над редица дрва во швајцарското село. На плакатот, исечениот крупен кадар на чинијата е проследен со фраза со бели блок букви - што стана еден вид мантра за гледачите на шоуто, меѓу нив сум и јас. Таа гласи: „Сакам да верувам“.Крис Вајли е уметник и уредник во списанието Frieze. Редовно пишува за Photo Booth.


Comments


bottom of page