top of page

ПРОТЕСТИТЕ ВО ИРАН СЕ ПРВАТА КОНТРЕВОЛУЦИЈА ВОДЕНА ОД ЖЕНИТЕ

Од Робин Рајт , 9 октомври 2022 година

Жените во Иран со недели храбро протестираат на улиците под слоганот „Жена живот слобода“.

Девојките и жените од Иран се само проклето храбри, покажувајќи му среден прст на својот Врховен водач какопредизвик, во една од најзначајните револуции во модерната историја. Ден по опасен ден, на отворени улици и во затворени училишта, во поплава од твитови и дрски видеа, тие ја исмеваа теократијата која се смета за божја влада. Просечната возраст на демонстрантите кои се уапсени е само петнаесет години, изјави минатата недела заменик-командантот на Револуционерната гарда. Во тој процес, тие ја освоија имагинацијата на светот; Митинзи на сочувство се одржани од Лондон до Лос Анџелес, Сиднеј до Сеул и Токио до Тунис.Протестите во Иран можеби се првпат во историјата жените да бидат и искра и мотор во обид за контрареволуција. „Улогата што ја играат Иранките во моментов многу изгледа дека е без преседан“, ми рече Даниел Еделштајн, политиколог од Стенфорд и експерт за револуции. Една од ретките можни паралели беше улогата на париските жени poissonièr-и(рибарници), или работнички на пазарот, кои упаднаа во Версај за да го спречат кралот да се сврти против Националното собрание и да ја напукне новата Француска револуција, рече тој. Меѓутоа, во тој случај, „жените се обидуваа да ја спречат контрареволуцијата, не придонесувајќи за неа“. За време на Руската револуција, немирите за леб предводени од жените во Петроград одиграа клучна улога во колапсот на царската империја, ми кажува Ен О'Донел, руски историчар од Универзитетот во Њујорк. Но, протестите во Иран беа уникатни бидејќи, рече таа, „ова не е само пресврт што ги вклучува жените, тоа е пресврт за жените и слободата на жените, и тоа го прави многу посебен“.И покрај опасностите од апсење и смрт, иранските жени од различна етничка припадност се обединија на имагинативен начин. Искрата беше ненадејната смрт на Махса Амини, дваесет и двегодишна Курдка, откако беше испратена во центар за реедукација поради „несоодветна облека“ - премногу коса се гледаше од шамијата на главата - во Техеран. Таа заврши во кома на вентилатор и почина три дена подоцна, на 16 септември. Протестните скандирања за нејзината смрт брзо еволуираа во повици за соборување на режимот: „Смрт за диктаторот“ и „Нашиот срам е нашиот неспособен лидер“ и „Не ја сакаме Исламската Република“. Слоганот и хаштагот на протестите станаа #ЖенаЖивотСлобода.
Во средата, видео кое беше нашироко споделено на социјалните мрежи, сними ученички во Техеран како се смеат со нивната смелост додека газат врз рамката на фотографијата на двајцата врховни лидери - ајатолахот Рухолах Хомеини и неговиот наследник, ајатолахот Али Хамнеи - кои владеат од Револуцијата во 1979 година против шахот. Тие ја искинаа фотографијата и радосно фрлаа парчиња во воздухот. Со грб кон камерата, девојките направија линија и ги извадија марамите. „Не дозволувајте стравот да влезе во вас, ние стоиме обединети“, извикуваа тие.
Во повеќе твитови, други девојки беа фотографирани - одзади за да го сокријат својот идентитет - кревајќи ги средните прсти на сликите на двајцата врховни лидери. Во видеото минатата недела од Карај, ученички се собраа пред машки службеник, ги кинеа хиџабите и едногласно извикуваа: „Изгуби се“. Тие фрлаа празни шишиња со вода додека тој бегаше низ училишните порти. Во историскиот Исфахан минатата недела, три млади жени развиорија транспарент со големина на ќебе над мостот на автопатот. На него беше прикажана слика на жена со долга црна коса; тој предупреди: „Една од нас ќе биде следната“. Девојките потоа ги симнуваа марамите на главата и си заминаа; банерот остана. Во северозападниот дел на Санандај и јужниот дел на Шираз, младите жени маршираа по улиците - извикувајќи антивладини слогани и симнувајќи ги марамите на главата - и ги повикаа возачите да им се придружат. Многу автомобили можеа да се слушнат како тропаат во знак на поддршка.


Други девојки и жени беа убиени или уапсени во текот на повеќе од три недели од протестите. Ника Шакарами, млада студентка по уметност, последен пат се слушнала на 20-ти септември, кога се јавила на пријателка и и кажала дека безбедносните сили ја бркаат по улицата. Десет дена подоцна, нејзиното семејство било повикано да го извлече нејзиното тело од притворскиот центар во Техеран. Лицето на Шакарами изгледаше претепано, изјави нејзината тетка за Би-Би-Си. Владата тврдеше дека таа починала откако паднала од покрив. Таа беше погребана - тајно, за да се избегне нова точка на протести - на нејзиниот седумнаесетти роденден.


Погребите долго време беа клучни за политичката мобилизација во Иран. Во шиитскиот ислам, смртта повторно се одбележува четириесет дена подоцна, често предизвикувајќи емотивни поворки кои се претвораат во нови протести - и нови конфронтации со безбедносните сили, проследени со повеќе смртни случаи и продолжен циклус на демонстрации. Погребите го создадоа ритамот на иранската револуција во 1978 година, што го натера шахот да побегне во 1979 година.


Пет дена по смртта на Махса Амини, Хадис Наџафи, дваесет и годишна ТикТок ентузијастка, сними видео порака за време на протест. „Се надевам дека за неколку години кога ќе погледнам наназад, ќе бидам среќна што сè се смени на подобро“, рече таа. Неколку часа подоцна била застрелана во главата. Сарина Есмаилзадех, шеснаесетгодишна видео-блогерка, неодамна објави: „Секогаш мислам, зошто морав да се родам во Иран?“ Таа наводно била претепана до смрт за време на митинг во Карај; Владата тврдеше дека и таа скокнала од покрив.Новите смртни случаи поттикнаа повеќе бес - и повеќе погреби. За да ги ограничат демонстрациите, властите дури и ги таргетираа жените кои некогаш беа челници на Револуцијата, вклучително и Фаезе Хашеми, поранешна пратеничка и ќерка на поранешниот претседател Хашеми Рафсанџани, која беше уапсена за „поттикнување немири“.


Жените и девојките, исто така, ги сечат своите долги коси- и објавуваат видеа од тоа на социјалните мрежи - како акт на пркос. „Жените да си ја стрижат косата е древна персиска традиција која се наоѓа и во „Шахнамето“, твитна есеистката Шара Аташи со иранско потекло, осврнувајќи се на книжевното ремек дело напишано пред милениум од персискиот поет Фердуси. „Дојде моментот што го чекавме. Политика поттикната од поезијата“. Актерките Марион Котијар и Жулиет Бинош објавија фотографии како ја потстрижуваат косата во знак на поддршка на жените од Иран. На Инстаграм, Анџелина Џоли ги повика жените од Иран да продолжат. „Почит за храбрите, пркосни, бестрашни жени од Иран“, напиша таа. „Сите оние кои преживеаја и се спротивставија со децении, оние кои излегоа на улиците денес, и Маша Амини и сите млади Иранци како неа“. Баленсијага, модната куќа, на Твитер напиша: „Ние стоиме со сите Иранки, во спомен на Махса“ над црно-белата слика на која пишува „Слобода на животот на жената“ на англиски и фарси.


Иранските револуционери го засадија семето на сопственото разоткривање. По Револуцијата, високото образование порасна затоа што конзервативните семејства мислеа дека исламскиот систем го штити моралот на девојчињата од изложување на западни или модернизирани обичаи. Женската писменост порасна - од под триесет проценти во 1976 година - на осумдесет проценти четири децении подоцна. Веќе повеќе од една деценија, мнозинството од иранските универзитетски студенти се жени, иако тие сè уште сочинуваат помалку од дваесет проценти од работната сила.


Сведоци сме на една помлада генерација на жени кои се образовани и поврзани со светот“, ми рече Хале Есфандијари, иранска Американка и поранешен директор на програмата за Блискиот Исток на Центарот Вилсон. Жените се исто така поистакнати и политички поактивни, имаат потпретседателство и неколку места во парламентот. Ширин Ебади ја доби Нобеловата награда за мир, во 2003 година, за одбрана на активисти за човекови права на суд, додека Самира Махмалбаф беше најмладата режисерка (на седумнаесет години) избрана за Канскиот филмски фестивал. Во 2016 година, разговарав со внуката на Хомеини, Захра Ешраги, активистка за правата на жените, мажена за братот на реформистичкиот поранешен претседател Мохамад Катами. На која и беше забрането да се кандидира за парламентот поради нејзините реформски ставови, таа се пожали дека владата страда од заблуди дека може да создаде еднообразно размислување и да ги елиминира предизвикувачите. Есфандијари размислува: „Иранките четири децении го чекаа овој момент кога ќе можат да ги преземат работите во свои раце“. Во 2017 година, младите жени започнаа движење со бели шалови. Тие се појавуваа на улиците - често поединечно - ги отстрануваа марамите и ги закачуваа на стапови, со кои мавтаа во јавноста. Неколкумина беа судени и осудени на петнаесет години затвор. Истото се случи и со нивните адвокатки, вклучувајќи ја и Насрин Сотудех.


Протестите предизвикуваат две суштински теми на Револуцијата од 1979 година: хиџабот ја одразува нејзината идеологија и морален код, а одбивањето да се признаат Соединетите Држави е камен-темелник на надворешната политика на Исламската Република. Напуштањето на кој било извор на идентитет би го одразило неуспехот на Револуцијата. Протестите избувнаа во време на претстојната транзиција. Хамнеи, кој ова лето наполни осумдесет и три години, беше опериран од рак на простата во 2014 година. Минатата недела, висок европски дипломат ми кажа дека Хамнеи повторно се бори со ракот. Значи, влогот - во кревко време за иднината на Револуцијата - е огромен.


Досега, режимот не успеа во својот одговор. Се јави тврдокорниот претседател Ебрахим Раиси. Семејството на Амини да изрази сочувство и минатата недела јавно ги призна „слабостите и недостатоците“ во Исламската Република. Но, тој апелираше за единство „да го направиме нашиот непријател безнадежен“. Режимот, исто така, распореди безбедносни сили на универзитетските кампуси и мобилизираше свои контра-демонстрации на жени обвиени со црни чадор облека. Но, ништо досега не го спречи народниот бес. Во саботата, Раиси беше нападнат од студенти за време на говорот на женскиот универзитет Алзахра во Техеран. „Ние не сакаме корумпиран естаблишмент“, скандираа тие. „Не сакаме убиец како гостин. . . . Изгуби се." (Раиси беше во комисијата за смрт од четири лица која осуди околу пет илјади политички затвореници на смрт во 1988 година.) Во саботата, хакерите, исто така, го прекинаа говорот на Хамнеи на државната телевизија со повици за неговата смрт и слики од млади жени убиени во протестите . Во позадина се слушаше скандирањето „жена, живот, слобода“.


Претходните протести во Иран згаснаа со текот на времето. Историското движење на зелените, кога милиони луѓе излегоа во сите триесет и една провинција за да ги осудат фалсификуваните претседателски избори во 2009 година, пропадна по седум месеци. Стотици беа осудени на сталинескни масовни судења. Режимот можеби сè уште има доволно сурови алатки и трупи за да ги задржи протестите. Но, утописките идеологии имаат тенденција да пропаѓаат кога сливот на фактори - политичко отуѓување, економски неволји, општествен гнев и природни катастрофи - ќе се совпаднат. Во 2021 година, мнозинството Иранци не се мачеа да гласаат на претседателските избори што го ставија Раиси на власт. Американските санкции ја намалија валутата на Техеран и го ограничија извозот на нафта, иако досега не е доволно за да го осакати режимот. Иран исто така беше раниот епицентар на пандемијата. Во првата година починаа речиси шеесет илјади луѓе. И сега девојките (поддржани од многу мажи, исто така) го најдоа својот глас - и го користат. Можеби нема да надвладеат, но првобитните револуционери се соочуваат со егзистенцијална закана. За Иран, #WomanLifeFreedom е пресвртница. ♦︎


извор: The New Yorker,
bottom of page