top of page

Разузнавачите на САД помагаат на Украина да убиваат руски генерали, кажуваат официјални лица


Погоден руски тенк, во предградие на Киев

Помошта за таргетирање е дел од доверливиот напор на администрацијата на Бајден да обезбеди разузнавање на бојното поле во реално време за Украина. Тие разузнавачки информации ги вклучуваат и очекуваните движења на руските трупи добиени од неодамнешните американски проценки за тајниот борбен план на Москва за борбите во регионот Донбас во источна Украина, рекоа официјалните лица. Тие одбија да прецизираат колку генерали биле убиени како резултат на американска помош.

Соединетите Држави се фокусираа на обезбедување на локациите и други детали за мобилниот штаб на руската војска, кој често се преместува. Украинските власти ги комбинираа тие географски информации со сопствените разузнавачки информации - вклучително и пресретнати комуникации кои ја предупредуваат украинската војска за присуството на високи руски офицери - за да извршат артилериски напади и други напади во кои загинаа руски офицери.


Споделувањето разузнавачки информации е дел од засилениот проток во САД. помош која вклучува потешко оружје и десетици милијарди помош, покажувајќи колку брзо се променија раните американски ограничувања за поддршката за Украина додека војната влегува во нова фаза која може да се одвива со месеци.

Американската разузнавачка поддршка на Украинците имаше одлучувачки ефект на бојното поле, потврдувајќи ги целите идентификувани од украинската војска и насочувајќи ја кон нови цели. Протокот на разузнавачки информации за движењето на руските трупи што Америка и ги даде на Украина има неколку преседани.

Откако не успеа да напредува кон Киев, главниот град, во раниот дел од војната, Русија се обиде да се прегрупира, со поконцентриран притисок во источна Украина, кој досега се движеше бавно и нерамномерно.


Официјални лица интервјуирани за овој напис зборуваа под услов да останат анонимни за да разговараат за деталите за доверливите разузнавачки информации што се споделуваат со Украина.

Администрацијата се обиде да задржи голем дел од разузнавањето на бојното поле во тајност, од страв дека тоа ќе се сфати како ескалација и ќе го испровоцира претседателот Владимир В. Путин на Русија во поширока војна. Американските власти не би опишале како дошле до информации за штабовите на руските трупи, поради страв од загрозување на нивните методи на собирање. Но, во текот на војната, американските разузнавачки агенции користеле различни извори, вклучително и класифицирани и комерцијални сателити, за да ги следат движењата на руските војници.


Секретарот за одбрана Лојд Џ. Остин Трети отиде до таму, што минатиот месец рече дека „сакаме да ја видиме Русија ослабена до степен до кој не може да ги прави оние работи што ги направи со инвазијата на Украина“.

Запрашан за разузнавачките информации што им се даваат на Украинците, Џон Ф. Кирби, портпаролот на Пентагон, рече дека „нема да зборуваме за деталите од тие информации“. Но, тој призна дека САД ѝ даваат на „Украина информации и разузнавачки информации кои можат да ги користат за да се одбранат“.

По објавувањето на овој напис, Адриен Вотсон, портпаролка на Советот за национална безбедност, во изјава рече дека разузнавањето на бојното поле не им било доставено на Украинците „со намера да убијат руски генерали“.

Не сите удари се извршени со американско разузнавање. Нападот во текот на викендот на локација во источна Украина што беше посетен од генералот Валери Герасимов, највисокиот униформиран офицер во Русија, не бил потпомогнат од американското разузнавање, според повеќе американски разузнавачки службеници. Соединетите држави не дозволуваат да даваат разузнавачки информации за највисоките руски лидери, изјавија официјални лица.


Но, американското разузнавање беше критично за смртта на други генерали, признаа официјалните лица.

САД рутински обезбедуваат информации за движењето на руските војници и опрема и и помагаат на Украина да ја потврди локацијата на критичните цели. Другите сојузници на НАТО, исто така, даваат разузнавачки информации во реално време на украинската војска.

Администрацијата на Бајден, исто така, обезбедува ново оружје што треба да ја подобри способноста на Украина да напаѓа високи руски офицери. Помалата верзија на беспилотното летало Switchblade, кое сега пристигнува на бојното поле, може да се користи за идентификување и убивање на поединечни војници и може да изолира и нападне генерал кој е во возило или дава наредби на линијата на фронтот.

Американските функционери јавно признаа дека Соединетите Држави почнаа да и даваат на Украина активна разузнавачка помош во пресрет на руската инвазија на 24 февруари. Пред инвазијата, на пример, разузнавачките агенции предупредија на претстојниот напад на аеродромот Хостомел северно од Киев. Тоа и овозможи на Украина да ја зајакне својата одбрана. Руските воздухопловни сили на крајот не беа во можност да го задржат аеродромот.

Иако информациите што САД и ги доставија на Украина се покажаа вредни, руските генерали честопати се изложуваа на електронско прислушување зборувајќи преку небезбедни телефони и радија, изјавија сегашни и поранешни американски воени претставници.

„Тоа покажува лоша дисциплина, недостаток на искуство, ароганција и неуспех да се ценат украинските способности“, рече Фредерик Б. Хоџис, поранешен челник и командант на Армијата на САД Командант во Европа кој сега е во Центарот за анализа на европската политика. „Не е тешко да се геолоцира некој на телефон кој зборува на чисто.

Руските воени тактики ги оставија ранливи и високите генерали. Централизирана командна хиерархија одозгора надолу им дава овластување за одлучување само на највисоките нивоа - во споредба со подецентрализираната американска структура која им турка многу одлуки на бојното поле на високиот персонал и помладите офицери - принудувајќи ги руските генерали да прават ризични патувања до првите линии. за решавање на логистички и оперативни прашања.

Кога има проблеми, генералните офицери треба да го средат тоа“, рече генералот Хоџис.

Иако администрацијата останува претпазлива да не го агитира г-дин Путин до тој степен што тој дополнително ги ескалира неговите напади - претседателот Бајден рече дека нема да испрати американски војници во Украина или да воспостави „зона за забранети летови“ таму - рекоа актуелните и поранешните официјални лица. Хаус наоѓа одредена вредност во предупредувањето на Русија дека Украина ја има тежината на САД и НАТО зад себе.

Некои европски функционери веруваат дека, и покрај реториката на г-дин Путин дека Русија се бори против НАТО и Западот, тој досега беше одвратен од започнување на поширока војна. Американските функционери се помалку сигурни и со недели дебатираа зошто г-дин Путин не направи повеќе за ескалација на конфликтот.

Официјални лица рекоа дека Москва има свои пресметки кои треба да ги мери, вклучително и дали може да се справи со поголема војна, особено онаа што ќе му овозможи на НАТО да се повика на својата повелба за заемна одбрана или да влезе во војна подиректно.

„Јасно е дека сакаме Русите да знаат на одредено ниво дека ние им помагаме на Украинците до овој степен и ќе продолжиме да го правиме тоа“, рече Евелин Фаркас, поранешна врховна функционерка во Министерството за одбрана за Русија и Украина во администрацијата на Обама и моментално извршен директор на Институтот Мекејн. „Ќе им дадеме се што им е потребно за да победат и не се плашиме од реакцијата на Владимир Путин на тоа. Нема да бидеме предомислени“.

Но, споделувањето разузнавачки информации се смета за безбедна форма на помош бидејќи е невидлива, или, барем, негирана. Американските разузнавачи ѝ дадоа тајни информации на Украина во широк опсег на области, од движењата на руските војници до таргетирање на податоци, изјавија официјални лица.

Минатиот месец, Соединетите Држави го зголемија протокот на разузнавачки информации во Украина за руските сили во Донбас и Крим, додека воените сили на Киев се подготвуваа да се одбранат од обновената офанзива на Москва во источна Украина, изјавија официјални лица од САД.

„Има значителна количина на разузнавачки информации што тече кон Украина од Соединетите Држави“, рече генералот Марк А. Мили, претседател на Здружениот Генералштаб, пред панелот на Сенатот во вторникот. „Ги отворивме каналите.”

Мајкл Швирц, известувач од Украина.

bottom of page