top of page

Во Њу Јорк акција доведе до апсења известени од видеo спотови и стихови од музика на дрил рап

Минатата недела њујоршката полиција и обвинителство излезе со необична прес конференција, во која објави дека врз основа на видео спотови организирала акција „операција Дрили„ а обвинетите ги дехуманизираше и опишуваше како „глутница волци„

Токму затоа кумот на рапот Џеј Зи(заедно со раперот Мик Мил - кој поради возење со мотор заглави во затвор после што стана активист) се обратија со писмо за поддршка на закон кој ќе забрани да се користат стихови и видеа, поконкретно од рап жанрот, за да се обвинуваат и осудуваат луѓе, наречена „Рап на судење„ :

„Ова е прашање што е важно за (Џеј Зи) и сите други уметници кои се собраа да се обидат да ја донесат оваа промена. Ова требаше да се случи пред долго време. Господинот Картер е од Њујорк, и ако може да го позајми своето име и тежина, тоа е она што тој сака да го направи“, рече Алекс Спиро, адвокатот на Џеј Зи, според Комплекс.

Раперот Фет Џо, еден од првите латино суперѕвезди во индустријата, кој потекнува од Јужен Бронкс во Њујорк, ја сподели својата перспектива како уметник за важноста рап музиката да се изземе од криминални судења.

Нашите стихови се креативна форма на самоизразување и забава – исто како и секој друг жанр. Сакаме нашите зборови да бидат препознаени како уметност, наместо да бидат оружени за да добиваме пресуди на суд. Се надевам дека гувернерот и сите пратеници во Њујорк ќе го земат предвид нашето писмо, ќе ги заштитат нашите уметнички права и ќе донесат правилна одлука да го усвојат овој предлог-закон“, рече Фет Џо, според Комплекс.

Во 2018 во Британија, судија им одреди на петорица рапери мерка - да не можат да снимаат и објавуваат стихови и песни без судско одобрување.


Во 2019 година, раперот од Бруклин, Даниел Хернандез, кој ги носи уметничките имиња Текаши69 и 6икс9ин, беше принуден да стане сведок на владата за да избегне построги казни откако неговите стихови беа воведени во судот како контекст и тој исто така беше испрашуван за нив.

Калифорнискиот рапер Drakeo the Ruler беше осуден за убиство во 2018 година, откако обвинителите исто така ги користеа неговите стихови и музички спотови за да ја докажат неговата вина и поврзаност со злосторството. Тој подоцна беше ослободен од обвиненијата за убиство во 2019 година.

Во 2020 година, Американската унија за граѓански слободи (ACLU), исто така, ја оспори употребата на уметничко изразување во криминални случаи, поднесувајќи пријателски бриф во случајот на Ноксвил, Тенс, раперот Кристофер Басет. Басет беше осуден за убиство, а на неговото судење, обвинителите покажаа рап видео како доказ против него. ACLU рече дека обвинителите тврдат дека понекогаш насилните и графички слики на Басет се поистоветуваат со признание во песна.

Ако „рапот на судење„ биде усвоена и потпишана во закон, тоа ќе им забрани на обвинителите од Њујорк да користат креативно изразување како криминален доказ против лица без јасен и убедлив доказ дека постои буквална, фактичка врска помеѓу креативното изразување и фактите на случајот. .

Сепак, во четвртокот во пресот полицијата и обвинителите кажаа:

Drill рап-музички видеа им помогнаа на полицајците да фатат 20 безмилосни членови на банди, вклучително и четворица адолесценти, обвинети за улоги што ги играле во злобното владеење на теророт врз заедниците во Бронкс каде жителите биле застрелани или избодени со нож во серија на смртоносни насилства што траело повеќе од три години„

„Десетици акти на насилство беа наведени во обвинението од 82 точки, и 32 насилни злосторства во текот на 36 месеци, вклучително и дрски пукања среде бел ден, од кои некои се фалеле на дрил-рап музичката сцена„, рекоа властите.


Апсењата во „Операција Дрили“ резултираа со пронаоѓање на 18 пиштоли и обвиненија кои вклучуваат убиство, обид за убиство, убиство од небрежност, поседување оружје, напад и голема кражба.
“Обвинетите, наводно, извршиле повеќекратни престрелки, некои сред бел ден, при што убиле две лица и раниле невини случајни минувачи“, рече Дарсел Кларк од Бронкс. „Овие обвинети ги тероризираа жителите на населбите Фордам/Бедфорд Парк кои беа принудени да бегаат за да си ги спасат животите додека летаа куршуми“.

Меѓу загинатите е Делила Васкез (20), која беше застрелана во главата во празен стан на третиот кат на улицата Хал во Норвуд на 17 март 2021 година.

Надзорната снимка покажа дека четири лица влегуваат и излегуваат од зградата во моментот на пукањето.

Мртов е и Џејмс Ривера (24), кој беше убиен на 20 јули 2020 година, кога шест напаѓачи, вклучително и двајца кои тогаш беа тинејџери, го бркаа по улицата Декатур. Полицајците рекоа дека најмалку четворица од нив имале пиштоли и употребиле да пукаат во Ривера повеќе пати.

Но, тоа очигледно не беше доволно. Кога Ривера паднал на земја, еден од напаѓачите го избодел со нож.

Ривера подоцна почина од прострелна рана во грбот.„Денешното општо обвинение ги истакнува фокусираните напори кои продолжуваат да го идентификуваат релативно малиот процент на луѓе одговорни за голем дел од криминалот и нередот во нашиот град“, рече полицискиот комесар Кичант Севел. „Ние ветуваме дека ќе продолжиме да ги разбиваме бандите и екипите и да работиме напорно за да го спречиме бесмисленото насилство толку често поврзано со нивните активности“.
Според обвинителите, осомничените биле наводни членови на бандата G-Side/Drilly, подгрупа на Bloods Sex Money Murder одговорна за десетици чинови на насилство помеѓу 20 септември 2018 година и 15 март 2022 година.


Обвинетите, кои се истакнати во рап-сцената Drill, наводно се фалеле со актите на насилство во музичките видеа што биле објавени на видеата во живо на YouTube и Instagram. Честопати, видеата ги предизвикуваат ривалите и директно воделе до насилни дејствија набргу потоа, рече Кларк.

„Тоа беше бесмислено насилство“, рече Кларк. „Тоа беа ривалства и нерпијателства што ги предизвикаа некои од овие инциденти. Правиме се што можеме за да се справиме и да се бориме со злото што се случува овде во Бронкс. Но, мора да се направи повеќе за да се оттргнат овие млади луѓе од животот на банди и бесмислено насилство. Треба да направиме повеќе“.

Дрил рапот беше пионер на Боби Шмурда, кој одлежа седум години затвор за заговор и поседување оружје. Додека музиката експлодира на социјалните мрежи, луѓето како градоначалникот Адамс, укажуваат на врските помеѓу хардкор начинот на живот што го прикажува музиката и насилството во реалниот живот.

Раперите за вежбање често ги исмеваат ривалите во нивните текстови и видеа,одмаздувајќи се со оружје поради непријателствата , изјавија за Daily News претставници на NYPD. Њујоршката сцена е потресена од смртта на најмалку три млади рап-ѕвезди во подем во последната година, што ги натера Адамс и другите да повикаат да се забрани на платформите на социјалните мрежи.

Многумина од уапсените при соборувањето во четвртокот имале претходни обвиненија за оружје, рече заменик-началникот Џејсон Савино, кој командува со одделот за сузбивање на оруженото насилство на NYPD. Двајца од уапсените, Донхуан Патерсон (17) и Омар Гибс (20), двајцата од Бронкс, имале шест апсења меѓу себе со оружје. Вкупно, групата претходно имала 26 обвиненија за поседување огнено оружје. Меѓу запленетите оружја има и пиштол - дух кој не може да се следи, соопштија полицајците.

Бандата, рече Савино, била особено безмилосна и насилна група, која спроведувала „пребарувања на луѓе како глутници волци“ по своите цели, со шест до 12 луѓе вооружени со повеќе пиштоли, заедно со импровизирано оружје, бркајќи и пукајќи кон осамени жртви. .

Но, имаше и колатерална штета. Многу од тие куршуми често завршуваа во свети простори кои би требало да се надвор од пристап ,во заедницата, како старечки дом на патот Ган Хил каде што беше пукано прозорецот на вратата и училиште во кое беа отпуштани ученици од пред тинејџерски години принудени да трчаат да се покријат со нивните ранци”- рече Савино.

Волтер Филдс Јуниор, бранител кој го застапува еден од обвинетите тинејџери, Брајан Хернандез (17), АКА Бризо, рече: „Мојот клиент е целосно невин. Тој беше опфатен во далекосежна истрага со која немаше никаква врска. Тој нема никаква поврзаност со дрил рап или банди. Тие само ги однесоа децата од улиците што живеат во една област. Срамно е канцеларијата на Бронкс апси луѓе без соодветни докази“.

Дрил рап е поджанр на трап музиката, кој беше популаризиран во 2012 и во моментов е еден од водечките жанрови. Текстовите и звукот се темни и на моменти насилни и ја отсликуваат реалноста на улиците, а како живееме во апокалиптичен свет не е за изненадување што се рашири и потрадиционалните рапери посегаат по тој израз.

bottom of page