top of page

Рошин Марфи се извинува за анти-транс коментаритеРошин Марфи одговори на реакциите за нејзините неодамнешни анти-транс коментари, само неколку дена пред објавувањето на новиот албум. Ирската денс пејачка објави долга порака на Твитер, пишувајќи: „Да се ​​сведочат последиците од моите постапки и поделбите што тие ги предизвика е срцепарателно“.


Драмата ја започна објавувањето на скриншот кој нема дата, од коментар на Фејсбук, кој очигледно одговара на објавата за анти-транс комичарот Греам Линехан, во која Марфи тврди дека „малите збунети деца“ кои велат дека се трансродови се „ранливи и треба да бидат заштитени“. од земање блокатори на пубертетот. Таа, исто така, тврдеше дека тие лекови, кои се безбедни, реверзибилни и се користат за повеќе од родова дисфорија, „СЕ ЕБЕНИ“. (И покрај тие гледишта, Марфи го оспори тоа што го нарекуваат TERF, или транс-исклучувачка радикална феминистка, велејќи: „Ве молам, не продолжувајте да го употребувате тој збор против жените.)

Во својата нова изјава, Марфи објасни дека коментарот „ги мислев“ и дека пријателите со кои разговараше „биле информирани за темата“. Коментарот конкретно дојде како шок за ЛГБТК+ фан база која сметаше дека Марфи е отворена кон нивната заедница. „Го поминав целиот мој живот славејќи го диверзитетот и различните мислења“, напиша Марфи. „Но, јас никогаш не патронизирам ниту цинично ја насочувам мојата музика директно во џебовите на која било демографија“. Таа продолжи да се извинува дека нејзините зборови биле „директно навредливи“ за обожавателите и ги „изненадиле“. Но, таа, исто така, се чинеше дека го бранеше својот коментар, додавајќи: „Разбирам дека фиксните ставови не се корисни, но навистина се надевам дека луѓето можат да разберат дека мојата загриженост е од љубов кон сите нас“. Да не зборуваме дека таа, исто така, веројатно ја хушка анти-воук толпата во објавата со алузии на „оган и сулфур на социјалните медиуми“ и „излегување од границите“.

Марфи заклучи со уверување на обожавателите дека нема да продолжи да ги објавува овие ставови на Фејсбук или на друго место, пишувајќи: „Сега ќе се поклонам и целосно ќе отстапам од овој разговор во јавниот домен“. Со добар тајминг - нејзината изјава доаѓа само десет дена пред да го објави нејзиниот најочекуван шести соло албум, Hit Parade. „Мојот вистински повик е музиката и музиката никогаш нема да исклучи никого од нас“, продолжи таа. „Верувам дека секогаш ќе биде една од најголемите алатки што можеме да ги користиме за да создадеме култура на толеранција“.


コメント


bottom of page