top of page

Руските воени штети- златен рудник за американското разузнување(Newsweek)

Руската воена опрема запленета од украинските сили во текот на експлозивниот конфликт кој треба да влезе во третата недела може да биде златен рудник за американското разузнавање кое сака да добие редок поглед на оружјето на Москва и шифрираните податоци за команда и контрола што ги содржат, сегашен и поранешен американски воен персонал изјави за Newsweek.

Украински војници во руско запленето оклопно возило кај Каркив

Опремата е огромна“, изјави Мајк Џејсон, пензиониран полковник на американската армија кој служел во Авганистан, Ирак и Косово, за Newsweek. „Тоа е како да доаѓате до машина за енигма“. Терминот се однесува на уредот за шифрирање и енкрипција што го користела нацистичка Германија за време на Втората светска војна за да ги прикрие тајните комуникации на Третиот Рајх, шифра што на крајот ја разоткриле сојузниците, што претставува голема разузнавачка предност. Додека рускиот претседател Владимир Путин денеска продолжува да се расправа за „денацификација“ на Украина преку она што тој го нарече „специјална воена операција“ која голем дел од меѓународната заедница ја осудува како неоправдана инвазија на соседната земја, можеби постои можност да се слушне во врска со воените напори на Москва. Доколку Украина ги добие таквите средства, Џејсон рече дека има „непосредни импликации“ и „долгорочни импликации“, вклучително и оние што ги вклучуваат странските поддржувачи на земјата. Меѓу потенцијалните „непосредни“ влијанија би било тоа што Киев „можеби може да слуша веднаш што се случува, а потоа да го искористи во реално време“, рече Џејсон. Еден од можните „долгорочни“ ефекти што тој ги идентификуваше беше дека „опремата може да биде обратно дизајнирана, да речеме, испратена во голема лабораторија за експлоатација на странска разузнавачка, итн“. Овде, рече Џејсон, дури и навидум безопасните уреди како што се радиото, ако сè уште се недопрени, би можеле да содржат важни таканаречени „крипто“ информации, давајќи увид во руската шифрирана комуникација. „И тогаш“, додаде тој, „технологијата може да се развие за заглавување и/или слушање итн“. Со оглед на активните воени напори, американските воени функционери беа воздржани во јавното говорење за степенот до кој разузнавачките податоци се споделуваа меѓу Вашингтон и Киев. Побара коментар, портпаролот на Пентагон изјави за Newsweek дека „немаме што да понудиме, бидејќи не зборуваме за разузнавачките проценки“.


Но, еден американски офицер за сајбер војна, кој побара да остане анонимен, изјави за Newsweek дека „имаме луѓе во тајни операции кои постојано се обидуваат да набават хардвер“. И, иако досега не беа објавени сигурни податоци за степенот на руските воени загуби, извештаите покажуваат дека тие биле релативно значителни. Непроверените снимки промовирани од официјалните украински медиуми документираа украински фаќања на руски командни и контролни возила, термобаричен ракетен систем со повеќекратно лансирање T-72, поставен на тенк Т-72 и голем број руски авиони, вклучувајќи го и SU-34 . Украинскиот државен одбранбен конгломерат „Укроборонпром“ дури во вторникот тврдеше дека ќе понуди значителни награди за секој што сака да ја врати „украдената борбена авијациска опрема на окупаторите“, вклучително и до 500.000 долари за заробен воен хеликоптер и 1 милион долари за воен авион во работна состојба. Едно особено важно наводно откритие за Киев беше ракетниот систем земја-воздух Панцир, од кои неколку беа кажано дека се непроменети од украинските единици. Џејсон рече дека ова би можело да биде „огромна добивка“, бидејќи се претпоставува дека таквото оружје „разговара со пријателски авиони за да се разбие пријател-или-непријател“ и „ќе биде поврзано со командните и контролните системи на високо ниво“. Запрашан од Newsweek каква е судбината на таквата руска опрема еднаш под украинска контрола, висок функционер на украинската одбрана кој побара да остане анонимен, имаше едноставен одговор. „Тие се преземени и употребено против агресорот“, рече тој

bottom of page